Şehid Molla Şükrü ve Şehid Molla Muhyeddin

Şehid Molla Şükrü ve Şehid Molla Muhyeddin

Şanlıurfa'da 30 yıl önce PKK tarafından katledilen Molla Şükrü ve Molla Muhyeddin, şehadetlerinin seneyi devriyesinde bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediliyor.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde, PKK tarafından şehid edilen iki âlim, şehadetlerinin yıldönümünde unutulmadı.

Molla Şükrü ve Molla Muhyeddin, bundan tam 30 yıl önce, bir yatsı namazı sonrası PKK tarafından hain bir pusuda katledildi.

Suruç'ta yaptıkları İslami hizmetlerle tanınan Molla Şükrü Yavuz ve çocukluk arkadaşı Molla Muhyeddin Demir, 28 Eylül 1993 yılında şehadet mertebesine ulaştı.

1939 yılında Suruç'un Remêl köyünde dünyaya gelen Molla Şükrü Yavuz, hem hafız hem âlim hem şair hem de dört dil bilen ender âlimlerdendi. Yaptığı İslami çalışmalar nedeniyle halkın teveccühünü ve hürmetini kazanmıştı.

Kendisine yönelik PKK tarafından yapılan tüm tehditlere rağmen bir an bile geri adım atmayan, inancından taviz vermeyen Molla Şükrü, hiçbir zaman hakkı söylemekten geri durmamıştı.

Molla Şükrü, İslami kimliğinden dolayı defalarca tehdit edilmiş, İslami çalışmaları nedeniyle kendisine yönelik tehditler daha da artmıştı. Allah'ın dininin yeryüzüne hâkim olmasını arzulayan Molla Şükrü, gittiği her yerde İslam'ı anlattığından ve çalışmalarıyla halk üzerinde etkili olduğundan, PKK'liler onu karalamak ve itibarını zedelemek için türlü türlü iftiralara başvurdular.

İftiralarının halkta karşılık bulmadığını gören PKK'liler, bir yatsı namazı sonrası soru sorma bahanesiyle misafir olduğu evden dışarı çağırdıkları Molla Şükrü ve çocukluk arkadaşı Molla Muhyeddin'i hain bir tuzakla katlettiler.

Molla Şükrü ve Molla Muhyeddin, şehadetlerinin seneyi devriyesinde sevenleri ve dava arkadaşları tarafından bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediliyor.

(İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler