"Şu kadına haddini bildirin" diyen CHP'li vekile tepki

"Şu kadına haddini bildirin" diyen CHP'li vekile tepki

​TBMM’de AK Partili Özlem Zengin’e “şu kadının haddini bildirin” diyen CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç’a tepki.

İçerisinde Peygamber Sevdalıları Vakfı ve Umut-Der gibi 71 STK’yı barındıran Milli İrade Platformu, Salı günü TBMM’de yapılan grup toplantısında AK Parti Milletvekili Özlem Zengin’e "şu kadına haddini bildirin" diyen CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç’a tepki olarak bir basın açıklaması düzenledi.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Hizmet-İş Sendikası Sakarya Şubesi Kadın Kolları Üyesi Gülay Kaymakçı, TBMM Genel Kurulunda yaşanan bir tartışmada Engin Özkoç’un Özlem Zengin’e sarf ettiği 'bu kadına haddini bildiriniz' ifadesini şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Kaymakçı, "Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un olayın akabinde Özlem Zengin’e 'bu sözün ne anlama geldiğini bilmiyordum' diyerek özür dilemesi insanilik bağlamında olumlu olsa kabahatinin üstünü örtecek yeterlilikte değildir.” diye konuştu.

Özkoç’a, dün bu ülkede "başörtülülere haddini bildiriniz" diyen köhne zihniyetin sebep olduğu acıları, bu toplumda açtığı derin yaraları göremeyecek kadar bu ülkeye yabancı mısınız? diye soran Kaymakçı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Anlamını bilmiyordum dediğiniz sözcüklerin, bu ülkedeki başörtülü kadınların hayatında nasıl bir yara olduğunu siz unutsanız da biz unutmadık. Binlerce başörtülü kadın çalışma yaşamının dışına itildi, on binlercesi eğitim hakkından mahrum bırakıldı ve hatta Medine Bircan vakıasında olduğu gibi sağlık hizmeti alamadığı için ölüme terk edildi. Bu sözcükler geçmişte sadece Sayın Merve Kavakçı’ya değil ülkenin tüm başörtülü kadınlarına meydan okuma ifadesi olarak kullanıldı ve çok ağır bedeller ödetildi. Bedeli ödenmiş ve zararı hala tamir edilememiş bir geçmişi sahiplenmeye devam ediyorsanız söyleyin bilelim. Yeniden turnikelere sıkıştırılacak, peruklu fotoğraf çekerek hastanelerde tedavi olacak, iş yerlerimizden kapı dışarı edileceksek, bu ülkenin ana muhalefet partisi olarak bu ülkenin başörtülü kadınlarına vaatleriniz bunlarsa bunu açıkça ifade edin de bilelim.

Kaymakçı, "Sayın Özkoç’a açık çağrımızdır; Dün bu sözcükler sadece Merve Kavakçı’ya söylenmediği gibi bugün bu sözcükler sadece Özlem Zengin’e söylenmemiştir. Sayın Özkoç’u bu ayrıştırıcı, tahkir edici, şiddet dolu ifadelerinden dolayı tüm başörtülü kadınlardan özür dilemeye davet ediyoruz. Yıllar sonra Meclis'te böyle çirkin bir saldırıya maruz kalmalarından dolayı Sayın Özlem Zengin hanımefendinin şahsında tüm kadın vekillerimizin üzüntüsünü paylaşıyor ve olay karşısındaki direnişlerini dik duruşlarını selamlıyoruz." şeklinde konuştu.

İLKHA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.