Suriye’deki güvenli bölgelerde yükseköğretim geliştirilecek

Suriye’deki güvenli bölgelerde yükseköğretim geliştirilecek

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), Türkiye Maarif Vakfı ve Sınırsız Eğitim Derneği (MİDAD) arasında Suriye’deki yükseköğrenim birimlerine yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

İmzalanan protokol kapsamında Suriye’deki güvenli bölgelerde yükseköğretimin geliştirilmesine yönelik ortak çalışmalar yürütüleceği belirtildi.

İmza töreninde açıklamalarda bulunan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, imzalanan protokol ve ortak akılla Suriye’nin eğitim inşasını birlikte yapacaklarını söyledi.

İmzalanan protokolün iyi niyet ve samimiyetle gerçekleşen bir işbirliği olduğunu belirten Özaydın, “Bu protokol, Ortadoğu’nun inşasında, insanlığa yeni kapılar açma adına birlikte hareket etme sözleşmesidir. Hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve Sınırsız Eğitim Derneği Başkanı Azzam Khanjı tarafından imzalanan protokol kapsamında Suriye’deki güvenli bölgelerde yükseköğretimin geliştirilmesine yönelik ortak çalışmalar yürütülecektir.

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ise, Türkiye Maarif Vakfı olarak Suriye’deki var olan eğitim programlarına destek vermekten duyduğu memnuniyeti belirtti.

Gaziantep Üniversitesi ve Sınırsız Eğitim Derneği işbirliğinde Suriye’deki çocukların eğitimi konusunda işbirliği yaptıklarını belirten Akgün, “Amacımız hem Suriye’nin gelişmesi ve kalkınmasında hem de bölgenin istikrara kavuşması ve ekonomik gelişmesinde ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünün yetişmesinde katkıda bulunmak. Geleceğe ilişkin yapılan en stratejik yatırım insana yapılan yardımdır. Suriye’nin geleceğini bu çocuklara emanet edeceğiz. Türkiye olarak bu konuda her anlamda elimizi taşın altına koyuyoruz. Bu işin bir parçası olmaktan son derece mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Sınırsız Eğitim Derneği Başkanı Azzam Khanjı de Türkiye Maarif Vakfı ve Gaziantep Üniversitesinin Suriye’deki eğitimdeki katkılarından dolayı teşekkür etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.