Tahmazoğlu: "Gaziantep'in kültürü Sahaflar Çarşısında yaşayacak"

Tahmazoğlu: "Gaziantep'in kültürü Sahaflar Çarşısında yaşayacak"

Gaziantep'te, Şahinbey Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan ve kentin kültürel değerlerini yansıtacak olan tarihi Mecidiye Han'ın çok yakında Gazianteplilerin hizmetine sunulacağı belirtildi.

Kültürel değerlere sahip çıkmak amacıyla birçok alanda önemli çalışmalar yapan Şahinbey Belediyesi, yıllardır kaderine terk edilmiş olan tarihi Mecidiye Han'ın restorasyon çalışmalarını tamamladı.

İçerisinde sahaflar çarşısı, okuma merkezleri, Millet Kıraathanesi ve Gaziantep yemeklerinin yapıldığı alanlar ile kitapçıların olacağı Mecidiye Han'da zaman zaman kitap tanıtımları ve imza günleri gibi kültürel etkinlikler de düzenlenebilecek.

Restorasyonu tamamlanan tarihi Mecidiye Han'ın çok önemli bir tarihi yapı olduğunu ifade eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, hanın Gaziantep kültürünü yansıttığını belirtti.

Tahmazoğlu, "Mecidiye Han'ın restorasyonu oldukça zordu. Çünkü üzerine betonarmeler atılmış ve yapıya müdahaleler yapılmıştı. Hanın üst katı da aslına uygun bir şekilde restore edildi. Burası Gaziantep'in en güzel hanlarından birisi ve iki kapısı olan bir han. Kapının biri Tuz Hanı tarafına diğeri ise Şehitler Caddesine bakıyor. Burayı Gaziantep kültürüne hizmet edecek bir şekilde Sahaflar Çarşısı olarak planladık. Gaziantep'teki bütün kitapçıları buraya getireceğiz. Burada her hafta imza günleri düzenlenecek. İçerisinde bir tane Millet Kıraathanemiz olacak. Gençlerimizin ders çalışıp kitap okuyacağı bir mekân olacak. Ayrıca yazarların söyleşi ve toplantı yapacakları salonlar bulunuyor. Bunların dışında hanın içerisine Gaziantep'e gelen turistleri Gaziantep'in yöresel yemeklerini tadabilecekleri bir mekânda yapıyoruz. Bizleri oldukça heyecanlandıran bir mekân. Açılışı yapıldığında Gaziantep'in en gözde ve sık ziyaret edilen yerlerden biri olacak." dedi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.