Abdulhakim SONKAYA

Abdulhakim SONKAYA

Taifelere ayrılmaları Müslümanların tufan oluşturma kapasitesini ortadan

Dünyada tavaf etme şeklinde bir ibadeti olan tek ümmet, İslam Ümmetidir. Bilindiği üzere Hacc’da Kâbe tavaf edilir. Ayrıca Kuran-ı Kerim, Müslümanların birbirlerini ziyaret edip birbirilerine hizmet etmelerine de “tavaf” adını verir. (Nur:58)

Tavaf; hayalet, bir şeyin etrafında dönmek ve taşmak gibi manalara gelir. Bu nedenle tufan ve taife de aynı kökten gelir. Çünkü aynı yere sürekli akan su sonunda taşarak tufana dönüşür. Bir hedef doğrultusunda birbirleri etrafında koordineli bir şekilde dönen, bütünleşen bir gruba da “taife” denilmiştir.

Neden tavaf aynı anda hem “ziyaret” hem de “hayalet ve kâbus” manasına gelir. Çünkü insan bir hedef ve amaç doğrultusunda kendisini odakladığında kendini aşabilme noktasına gelir. Bu durumda insanda bir taşma hali oluşur. Bu da maddi olarak gözle görünmez olduğundan ancak “hayalet”  olarak ifade edilmiştir. Müslümanlar birbirlerine yardım etmek ve hizmet etmek istediklerinde bunu halis bir amaç ve niyetle yaptıklarında kendilerini aşmış olurlar. Taşkın hale gelirler. Bu da karşılarında olanlar açısından bir hayalet ve kâbus olarak görünmelerine yol açar. En sonunda da fark edilmeden ve beklenmedik bir şekilde tufan olup her tarafı etkileri altına alırlar.

Tavaf etme ibadeti Müslümanlara hastır. Şu anda dünyada onlardan başka kimsenin böyle bir ibadet şekli yoktur. Dolayısıyla onlardan başka kimsenin taife olma, bendini aşarak tufan oluşturma potansiyeli yoktur. Onlardan başka kimsenin ruhani ve manevi olarak kendini aşma şansı yoktur. Bugün küfrün sürekli Müslümanları bir kabus ve hayalet olarak görmeleri aslında bu tavafın bir sonucudur. Çünkü tavafla Müslümanlara aynı hedef ve ideal uğrunda döner. Batılılar ve onların işbirlikçileri Müslümanlar arasında ancak metoda dair, usule dair ihtilaf ortaya çıkarabiliyor. Mezhep ve coğrafya ihtilafı oluşturabiliyor. Ama hedef ve ülkü arasında bir ihtilaf meydana getiremiyor. Değerler ve sabiteler konusunda bir ihtilaf oluşturamıyor.  Çünkü Ümmetin tavafı aynıdır. Aynı eksende dönüyor. Aynı şeyler için bentleri aşıp kükrüyor. Her şeye rağmen dünya sisteminin Ümmeti kendisine bir alternatif ve tehdit olarak görmesinin sebebi budur.

Evet, bugün Ümmeti taifelere böldüler. Üstelik bunlardan bazılarının melun odaklarla kötü ilişkileri de vardır. Fakat bu yine de Ümmetin bir tufana dönüşmesi riskini ortadan kaldırmıyor. Çünkü Ümmet birçok şeyde ihtilafa düşse de tavafta ihtilaf etmiyor. Bu nedenle Müslümanların hayaleti, caydırıcılığı ve potansiyel gücü her zaman varlığını koruyor. Her zaman taşma ve aşma potansiyelini muhafaza ediyor. Nitekim İslam aleminin bir noktasında ortaya çıkan hareketlilik bitmeden başak bir yerde bir hareketlilik başlıyor. Çünkü ortada bir taşma söz konusudur. Bir aşkınlık söz konusudur.

Tavaf etme mucizesine sahip olan Müslümanlar ne kadar taife ve fırkalara bölünürse bölünsün sonuçta aynı yöne doğru akıyor. Her taifenin bir akım oluşturma kapasitesi var. Bütün bunlar aynı noktada tavafta birleşerek tufan oluşturuyor.

Müslümanların tavaf etme mucizesine sahiptir. Tavaf edecekleri özgür bir evleri var. Yani dışarda ve açıkta kalmaları söz konusu değildir. Müslümanlar tayfa tayfa olsalar bile heybetleri kaybolmuyor. Çünkü tavaf etmenin sırrıyla Hak Teâlâ her taifeye bir hayalet misali bir heybet ve etki vermiştir.

Bugün şer güçler, Müslümanlar hakkında aciz ve çaresiz kalmış durumdadır.  Ne yapıyorlarsa Müslümanlara yarıyor. Kendilerince hangi noktada onlara yol veriyorlarsa orada tufan oluyorlar. Nerede tandırı kızıştırmışlarsa orada pınarlar fışkırıyor. Yani ne setlerin oluşturulması ne de yol verilmesi kâr etmiyor.

Cemaatiyle, tarikatıyla; siyasi, ekonomik ve sosyal yapılarıyla Müslümanların her taifesi bir tufan oluşturma kapasitesine sahiptir.  Müslümanları taifelere bölerek kendilerince enerjilerini zayıflatıyor, onları güçlü ve adil liderlerden mahrum bırakıyorlar ama Müslümanları tavaftan binaenaleyh tufan oluşturma kapasitesinde mahrum bırakamıyorlar.

Irak’tan Suriye’ye, Mısır’dan Libya’ya, Mali’den Afganistan’a, Filistin’den Filipin’e İslam aleminde ortaya çıkan durum net ve kesin bir şekilde bir tufanı haber veriyor. Tandırın kızıştığını haber veriyor. El cevap, taifelere ayrılmaları hiçbir şekilde Müslümanların tufan oluşturma kapasitesini ortadan kaldırmaz.

Bir tufan olmak için akan bütün Müslüman taifelere selam olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.