Abdulhakim SONKAYA

Abdulhakim SONKAYA

Takvim yapraklarına karşı nasıl mukavemet edilir?

“Tîn'e ve Zeytin'e, Sina Turuna, bu güvenli beldeye ant olsun ki,

İnsanı en güzel takvimde yarattık”(Tin:1-4)

Takvim, düzgün zaman cetvelidir. Ve Hak Teâlâ insanı en güzel takvimde yaratmıştır.

Hayvan Takvimi, Şemsi Takvim, Kameri Takvim vs. çok sayıda takvim çeşidi vardır.

Takvim sadece bir hesap biçimi değil kişiye uygun zamanı ve devri ifade eder.

Mesela, 1992 yılında doğan biri neden 1100 yılında doğmamıştır? Çünkü ona en uygun takvim 1992 yılıdır. Ama bazıları bulundukları takvim diliminden şikâyet eder. “Ya daha önce doğsaydım” falan gibi temennilerde bulunur.

İnsanın, toplumun devri kendi takvimine göre işler. İnsanın ömrü onun takvimidir. Ve bu takvim sayfaları tek tek dökülür. Ama insan, bu noktada takvim yapraklarına karşı mukavemeti olan işler, dirençli eserler bırakabilir. Bunlar takvimin sayfalarıyla birlikte dökülmez. Yerlerinde kalırlar. Yeter ki insan dayanıklı tüketime değil dayanıklı –mukavemetli üretime öncelik versin.

Tin suresine göre insanın takviminin dört yılı vardır,

-Tin-incir yılı

-Zeytin yılı

-Tur yılı

-Belde yılı

İncir Yılı

İncirin çekirdekleri içerdedir ve çok sayıdadır. Tin yani incir zeytine kıyasla tinseldir. Gizemlidir. Karmaşıktır. Nitekim Felsefede tinsel, soyut ve ruhani olan demektir. Bu nedenle tinin bir anlamı da yılan-ejderhadır. Yılan, hareketliği ve kıvraklığı ifade eder. Buradan şuna gelmek mümkündür, incir zekâdır, kıvraklıktır, fantezi ve sanattır.

Her çekirdeğin bir sır ve gizem olması hasebiyle “İncir” insanın iç potansiyelidir. İşte incir yılında insan kendi potansiyelini keşfeder. Bu yıl insanın tin-sel yılıdır.

Zeytin Yılı

Zeytinin yağı Kur’an’da nurun kaynağı olarak zikredilir. Bu nurda da ateş yoktur.(Bkz,Nur:34) Zaten nur yakıcılığı olmayan ışık demektir. Ateş aşkın, nur ise bilginin kaynağıdır. Ateşin harareti insanda aşk ve şevki, nurun aydınlığı da bilgi ve erdemi ortaya çıkarır.

Zeytin tek çekirdekli olduğu için zeytin yılı toparlanma, derlenme yılıdır. Bu yılda insanın işleri derli topludur. İnsanın başarısının görüldüğü, potansiyelinin insanlar tarafından fark edildiği görüldüğü yıldır.

Tur Yılı

Tur, dağ demektir; ama tavırla alakalıdır. Tavır, huy ve duruştur. “Tur yılı” insanın Hak adına haksızlığa karşı haktan yana bir dağ gibi tavır koyduğu yıldır. Tur yılı tavır yılıdır. Güzel huy ve ahlak yılıdır. İnsanın sağlıklı tavır ve duruş ortaya koyduğu yıldır. Her “Tur yılı”nda insan hal ve tavrıyla örnek olur. Hal ve tavırları onu bir üst tura çıkarır. Nitekim Hz. Musa’nın tavrı onu tura götürdü. Ona tur atlattı.

Belde Yılı

Belde, beled, belediye aynı köktendir. Bu yıl insanın belediye yılıdır. İmar ve iskân yılıdır. Kurumsallaşma yılıdır. Emin olma, emniyet verme yılıdır. Ve bu yıl insan kendini icraatıyla somut işleriyle gösterir.

Ve en güzel takvim

İşte insanın takviminin dört unsuru bunlardır. Toplumlar milletler devletler içinde aynı şey söz konusudur.

İnsan bu dört unsuru takvimin yılları veya dönemleri olarak yapması ile takvimi sağlam olur, kıvamında olur. Zorluklara sıkıntılara mukavemet eder. Bu da onu zaman ve mekân bağlamında “kayyum” yapar.

Bu dönemde dünya için takvim sayfaları epey azaldı. Demek ki yeni bir döneme girilecek. Mesele takvim sayfalarının azalması değil dayanıklı işler yapmaktır. Dayanıklı tüketim var ama kimse dayanıklı üretimden bahsetmiyor. İşte ahsen-i takvim dayanaklı tüketimi değil dayanıklı üretimi esas alır. Çünkü bunun dayanakları sağlamdır. Ve asıl mesele budur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.