“Tekfir” Müslümanlar arası iç savaşın kapısıdır ve kapatılmalıdır

Müslüman Müslümanı “tekfir” etmeden (kâfir saymadan) onunla savaşamaz, kanını, malını ve ırzını kendisine helal sayamaz. Oysa bugün İslam coğrafyasında baştanbaşa, Müslüman Müslüman ile savaş halindedir. Bu nasıl mümkün oldu? Elbette tekfir ile… Kırılan, açılan bu kapının yeniden kapatılması için, İslam'ın bazı kıstaslarının hatırlanması, hatırlatılması zorunluluğu ve sorumluluğu doğmuştur. Biraz da bu kıstasların “sosyal medyada” dolaşıma konulması gerekir.

Resulullah aleyhisselam buyurdular ki;

-“Bir adam Müslüman kardeşine “kâfir” derse, bu söz ikisinden birisine geri döner ki eğer o dediği gibiyse (doğrudur) değilse o söz kendisine döner.

Yezid er Rakası Hz. Enes 'den (r.a) şöyle rivayet etti (Ebu Davud'da geçer) üç şey İslam'ın aslındandır. Lailaheillallah diyenden elini çekmek. Günahtan ötürü onu tekfir etmeyiz ve bir amel sebebi ile onu İslam'dan çıkarmayız…

Taberani, “el-Kebir 'de” ibn-i Ömer'den  (r.a) şu hadisi rivayet eder. “Lailaheillallah ehlinden elinizi çekiniz. Günahtan dolayı onları tekfir etmeyiniz. Kim lailaheillallah ehlini tekfir ederse o küfre daha yakındır.”

Müslim'de şu hadis kayıtlıdır. “Kim lailaheillallah der ve Allah'tan başka ibadet edilenleri inkâr ederse malı ve canı korunmuştur. Hesabı da Allah azze ve celle'yedir.”

Bu mahiyette çok daha engelleyici hadis-i şerif ve sahabe-i kiram (R.anhum) kavilleri vardır. Fakat şu ayeti kerime, iktidar ihtirası, geçici dünya menfaati sebebi ile Müslümanlar arası tekfirin dolayısıyla kıtalin kapısını kapatmıştır. Ki bu ayetin; Usame b. Zeydi'n bir savaş sırasında “lailaheillallah” diyen birisini vurması üzerine nüzul olduğu beyan edilmiştir. Resulullah da bu olay üzerine Hz. Usame'yi azarlamış ve “kalbini yarıp baktın mı” demiştir. (yer darlığından kısa kesiyoruz) Ayet şöyle buyurur. “Ey iman edenler! Allah yolunda sefere çıktığınız zaman son derece sorumlu davranın ve size selam verene (barış teklif edene) Dünya hayatının geçici menfaatini arayarak “sen Mümin değilsin!” demeyin çünkü asıl ganimet Allah'ın katındadır. Siz de daha önce onların durumundaydınız; zira Allah tüm yaptıklarınızdan haberdardır.” (Nisa-94)

Maalesef, Müslümanlar bütün potansiyel ve enerjilerini iç çekişme ve çatışmalarında tükettiklerinden gerçek küfür karşısında mecalleri kalmamıştır. Amerika-Rusya ve tayfalarının İslam coğrafyasında pervasızca cirit atmaları bu yüzdendir. Ey sorumluluk sahibi bütün Müslümanlar; madem Allah ve resulünün buyrukları bizler için bağlayıcı ve belirleyicidir; buyurun “Kur'an ve sünnetten” bir demet ihtara… Dikkate almak temennisi ile Allah'a emanetsiniz…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.