Termik Santralin Nilüfer’e etkileri raporlaştırıldı

Termik Santralin Nilüfer’e etkileri raporlaştırıldı

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne (DOSAB) yapılması planlanan termik santralin Nilüfer ilçesindede yol açacağı olası olumsuzluklar raporlaştırıldı.

 

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne  (DOSAB)  yapılması planlanan termik santralin Nilüfer’de yol açacağı olası olumsuzluklar raporlaştırıldı. Hazırlanan rapor Nilüfer Belediye Başkanı  Danışmanı Arca Atay tarafından sunularak Belediye Meclisi’nde gündeme geldi.

 

Raporda DOSAB’ta yapılması planlanan ve kömürle çalışacak olan termik santralin, Nilüfer ilçesini çevre anlamında ne derece etkileyeceği, Nilüfer Belediyesi çevre politikalarına ne gibi olumsuz etkileri olacağı, bu etkileri aşmak için yapılması ve alınması gereken önlemlere yer verildi.

 

Raporda Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Termik Santralinde kömür, kireç taşı ve su kullanılarak bundan elektrik ve buhar elde edileceği,  kömürün yakılıp elektrik elde edilmesi sırasında ortaya gaz, toz ve külün çıkacağı belirtilerek şöyle denildi:   “Yerli, düşük kalorili (3 bin kcal) kömür kullanılacak olup, yıllık tüketim 500 bin tondur. Kömürler, Alpagut, İsaalanı, Kepsut ve Dursunbey kömür havzalarından,  20 şer tondan 25 bin kamyon seferi ile getirilecektir.  Kulanılacak olan kömürün kükürt ve kül oranı çok yüksektir.  Yakma işlemi sırasında çıkacak olan gazlar ve partikül maddelerin bir kısmını azaltmak mümkünse de, bunların sıfırlanması mümkün değildir. Dünya üzerinde şimdiye kadar "sıfır" emisyonlu bir Termik Santral kurulamamıştır. En son teknoloji olduğunu varsaysak bile, günde bin 200 ton linyitin yakılacağı santralde, kükürt dioksit, karbon monoksit ve karbon dioksit gazlarına ek olarak azot oksit gazları, ağır metaller, kazan yakma sıcaklığında parçalanmayan furan ve dioksinler gibi hidrokarbonlar ile, partikül maddelerin atmosfere  günlük salınım miktarı 6-8 ton  arasındadır. Bu rakam yıllık bazda 2 bin 500 ton tehlikeli gaz ve partikül salımı demektir. Bu termik santralin  iklim değişikliğine katkı sunacağını söylemek yanlış olmaz.”

 

DOSAB’a kurulacak santralin diğer OSB’lere de emsal teşkil edeceğine dikkat çeken Arca  Atay,  “Santralin, ilçe sınırlarımız içinde bulunan 6-7 OSB’ye de sıçraması halinde Nilüfer Belediyesi olarak 2020  yılına  dek gaz emisyonlarını  yüzde 20 azaltma projemizi de riske atma olasılığı doğar.” diye konuştu.

 

Atay, bacadan çıkacak kükürt dioksit ve azot oksitlerin  atmosfere salınımı sonucu asit yağmurlarının oluşacağını, bu yağmurların da   insan, bitki ve balıklar başta olmak üzere, sucul ekosistem canlıları için  ölümcül tehlike oluşturduğuna dikkat çekti. Atay ayrıca  oluşacak  tonlarca kül atığına  da dikkat çekerek,  bu kül yığınlarının çevreye radyasyon yayacağına dikkat çekti.

 

Stanral için ihtiyaç duyulan günlük su miktarının  10 bin metreküp olduğunu vurgulayan Atay,   “Her ne kadar bunu kendileri kabul etmese de, bu suyun Demirtaş barajı, yada açılacak olan derin kuyulardan sağlanacağı tahmin edilmektedir” ifadelerini kullandı. 

 

Nilüfer de tehlike altında

 

Atay, termik santralin tarıma etkilerini de şöyle anlattı:  “ İklim üzerindeki negatif etkileri, çıkaracağı toz, zehirli gaz ve neden olabileceği asit yağmurları ile meyve ve sebze üretimlerini olumsuz olarak etkileyeceği aşikârdır. Bölgeye özgü şeftali, armut, zeytin, siyah incir ve enginarın geleceğini karartacaktır.”

 

Bursa’da zaten bir hava kirliliği olduğuna dikkat çeken Arca Atay,  kurulacak santralin Nilüfer’i de etkileyeceğini belirterek  sunumu şu sözlerle tamamladı: “Bursa'daki bu yoğun muhalefete rağmen, aklanmaya çalışılan bu projeye, Nilüfer Belediye Meclisi’nin de onay vermemesi, Bursa'ya ve Bursa halkına olan sorumluluğumuz, borcumuz ve tarihe not düşmek adına önemlidir diye düşünüyorum.  Her ne kadar bu termik santral Nilüfer İlçe sınırlarımız içinde değilse de, bilimsel literatürlerde en önemli etki alanı olarak belirlenen 10 kilometrelik çap içinde Nilüfer ilçemiz de bulunmaktadır.  Nilüfer ilçesi, tüm mahalleleriyle, hem gazlar, hem asit yağmurları, hem de partikül madde açısından tehdit altında olacaktır. Bu tehdit, insanlar başta olmak üzere canlıların yaşamı, tarım alanlarımızda ürünlerimiz için de potansiyel tehlike demektir.”  (İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.