1. YAZARLAR

  2. Abdulhakim SONKAYA

  3. Tertil kelebeği
Abdulhakim SONKAYA

Abdulhakim SONKAYA

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Tertil kelebeği

A+A-

“Kur’an’ı tertil ile oku”(Müzzemmil-4)

Tertil: Konvoy, katar, kervan gibi anlamlar taşır. Yani tertil, “yavaş yavaş, katar katar okuyarak muradına er, sonuca ulaş, anla ve uygula” demektir.

Peygamber (sav) bir hadisinde; “Benim için tırtıl, sülükten daha sevimlidir” buyurur. Çünkü sülük bulunduğu yerde yapışıp kalır; ama tırtıl öyle değildir. Sürekli hareket eder, gelişir. Bu nedenle Tertili en anlaşılır kılan tırtıldır. Nitekim tertil ile tırtıl arasında çok ilginç ve güçlü bir ilişki vardır.

Tırtıl, kelebek olacak olan kurtçuktur. Yumurtadan çıkan kelebeğin ilk halidir. Göğüs bölümlerinde üç çift bacakları vardır. Tırtıl büyüdüğünde kelebek olacağını gösteren hiçbir ipucu vermez. Kanatları yoktur. Bilakis yerde karın kasları vasıtasıyla hareket eder. Batın-karın gücüyle kıvrıla kıvrıla hareket ederek yol alır.

“Tertil etmek” de buna benzer. Tertil ederken daha kanatlar yoktur. Kendi iç âleminde oluşan ruhla batın üzerinde hareket eder. Ama yerine yapışıp kalmaz. Dışarıdan hiçbir işaret taşımasa da kendi içinde kelebek olacağını bilir. Başkaları onu sürünüyor görünse de kendisi oralı değildir. Çünkü kendi doğal hedefinin farkındadır, umutludur, inançlıdır. İşte Kur’an da -teşbihte hata olmasın- böyledir. O da kendisine gelen tırtılları kelebek yapar. Kanatlarına şekil verir, gözlerini açar.

Kelebeğin gözlerinde 6000 mercek vardır. Adeta her ayete bir mercek düşüyor. Mor ötesi ışığı  görebiliyor.

Mor ötesi ne demek? Gökkuşağında bulunan, mor ışıktan daha kısa dalga boyuna sahip olduğu için görünmeyen, yapay olarak elde edilip hekimlikte kullanılan, bakteri öldürücü etkisi olan bir ışıktır. İşte tertil mor ötesi ışıkların bile görünmesini sağlar. Mor ötesi ışınlar askeri hedeflerin tespitinde, tıpta bazı tümörlerin tespitinde kullanılır. Bunun gibi Kur’an’ı tertil ile okumak sorunların tespitinde, hedeflerin belirlenmesinde mutlak belirleyicidir. Bu şekilde Kur’an ehli, kimsenin göremediğini görür. Kimsenin fark edemediğini de fark eder.  

Kur’an’ı tertil ile okumak her tür ayrıntının yakalanmasını sağlar. Ama Kur’an’ı tertil ile okumayanlar uzun süre tırtıl kalmaya devam ederler. Bir türlü kanatlanmazlar.

Bugün insanlığa tırtıldan kelebeğe doğru bir tekâmül verecek başka bir yol ve kaynak yoktur. Gerisi ancak insanları sülük yapar. Maddi hırs, ikbal hırsı ve bağnazlık adeta insanların büyük kısmını sülük haline getirdi. Sülük gibi bir şeylere yapıştıkları halde uçtuklarını zannediyorlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.