Tesettür maksadından uzaklaştı

Tesettür maksadından uzaklaştı

Tesettür ve başörtüsü kavramlarının içinin boşaltıldığına dikkat çeken TESSEP Batman Koordinatörü, örtünün tamamen maksadından uzaklaştırıldığını söyledi.

Tesettür Seferberliği Platformu (TESSEP) Batman Koordinatörü Arzu Demir, İslam'da tesettür şeklinin Kur’an ve sünnetle sabit olduğunu belirterek, ancak son zamanlarda örtünün tamamen maksadının dışına çıktığına dikkat çekti. 

Tesettür ile ilgili kurumlarda ve okullarda ciddi bir engel kalmadıysa da aslında toplumun çok ciddi tesettür sorunu olduğuna dikkat çeken Demir, her geçen gün sorun daha da büyümekte olduğunu belirtti.

Daha önce tesettürlü kadın ve kızların okullara ve devlet kurumlarına alınmazken şimdi ise toplumun tesettür anlayışı topyekûn yok edildiğini söyleyen Demir, toplumda tesettürün yozlaştırılmış ve tesettür bilincinin yok edilmeye doğru sürüklendiğini söyledi.

“Tesettürün kaynağı Allah’tır”

Tesettür mücadelesinin başarıya ulaştığını ancak içi boşaltılmış bir tesettür getirildiğini ifade eden Demir, “Önceki yıllarda tesettür sorunu vardı. Özellikle okullara, eğitim kurumlarına veya bazı iş alanlarına örtülü bayanlar alınmıyordu. Yıllarca bunun mücadelesi, uğraşı verildi. Sonunda bu mücadele başarıyla neticelendi. Bayanlar artık istedikleri şekilde, hem okullara hem de iş alanlarına örtülü şekilde girebilmektedir. Ama içi boşaltılmış bir tesettür bu da çok büyük tehlikelere neden olmaktadır. Tesettürün kaynağı Allah’tır (celle celalulu) ve emreden Allah’tır. Allah’ın (celle celaluhu) istediği doğrultusunda değil de modanın yönlendirilmesiyle yeni bir tesettür anlayışı ortaya çıkmıştır.” dedi.

“Tesettür anlayışı Allah’ın emri gibi olmalı”

Demir, “Ne yazık ki günümüz Müslüman kadınların tesettürünü Ahzap Suresi ve Nur Suresi şekillendirmesi gerekirken, günümüz moda sektörü bunları belirlemektedir. Tesettür modasını vitrinler belirlemektedir. Hâlbuki Müslüman kadının tesettür anlayışı Haticelerinki, Meryemlerinki ve Zeyneplerinki gibi olması gerekirken günümüzde bunu vitrinler, moda sektörü belirliyor. Bunlar kendi hevesleri doğrultusunda yeni bir moda çıkardılar. Tesettürün içini boşalttılar. Ölçüleri kendileri belirlediler. Hâlbuki tesettürün ölçüsünü Allah-ü Teâlâ zaten belirlemişken onlar kendi istekleri doğrultusunda yeni bir modayla tesettüre yeni bir şekil verdiler.” ifadelerini kullandı. 

Tesettür Müslüman kadının baş tacı olduğunu aktaran Demir, son olarak şunları söyledi:

“Günümüzde kadınlar istedikleri şekilde okuyabiliyorlar ve istedikleri iş kurumlarına da örtülü şekilde girebilmektedirler. Ama örtü tamamen maksadından uzaklaşmış bir vaziyette, TESSEP olarak içine düşülen bu durum, gidişata bir dur demek için insanların yeniden Allah’ın (celle celaluhu) istediği örtüye örtünmeleri için elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz. Tesettür Allah’ın (celle celaluhu) emri Müslüman kadının baş tacıdır.”

İLKHA

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.