Abdulhalim SEÇKİN

Abdulhalim SEÇKİN

Ticari Anlaşma ve Ortaklıklar ile israil

Mısır ve Israil arasından doğalgaz krizi yaşanıyor. Mısır’ın EGAS şirketi, Israil’e verilen doğalgazı kesti. Israil, Mısır’dan %43’luk doğalgaz ihtiyacını karşılıyordu. Şirket başkanı Muhammed Şuayib, Israil’in ödemelerini yapmadığı ve yükümlülüklerini yerine getirmediği için 20 yıldır devam eden anlaşmayı sonlandırdıklarını söyledi. Şuayib, kararın politik olmadığını belirterek “Bu kararın ticari alış-veriş dışında başka hiçbir şeyle ilgisi yok” dedi.

Israil Başbakanı Benyamin Netanyahu yaptığı açıklamada kararın politik değil ticari olduğunu vurguladı. Benzer bir açıklama da Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’dan geldi. Anlaşmanın feshinin “iyi bir işaret olmadığını” belirten Lieberman, “Bu gelişmeyi bir ticari sorun olarak görmek istiyoruz. Bence ticari bir sorunu diplomatik bir soruna çevirmek bir hata olur” dedi.

Israil Maliye Bakanı Yuval Steinitz ise, Mısır’ın tek taraflı olarak aldığı kararın siyasi ve ekonomik açıdan kaygı yarattığını söyledi. Steinitz, “Bu, barış anlaşmalarına ve Israil ile Mısır arasındaki barışçı atmosfere gölge düşüren tehlikeli bir örnek” ifadesini kullandı.

Israil’in, ABD Şikago’da yapılacak NATO toplantısına katılma başvurusunun, Türkiye tarafından veto edildi.

Davutoğlu: “Biz Mavi Marmara olayı ve sonrasında gelişen olaylar çerçevesinde Israil’i hiçbir zeminde ortak olarak görmüyoruz. NATO faaliyetleri itibariyle de vatandaşlarımızın, uluslararası sularda düzenli bir ordu tarafından bu şekilde katledilmiş olmasından itibaren sadece NATO’da değil, hiçbir uluslararası kurum ve kuruluşta israil ile hiçbir ortaklık faaliyeti içinde olmamız söz konusu değil” dedi.

Israil’in Orta Doğuda ki güçlü ülkeler tarafından yalnızlığa bırakılması sevindirici bir durumdur. israil’in anladığı dil ticari ve ekonomik dildir. Çünkü Yahudiler mallarını canlarından daha çok seviyorlar. Ticaretlerinin zarar görmemesi onlar için her şeyden daha önemlidir.

Yahudiler eski tüccarlardır. Her şeyi ticari bir anlayışla değerlendiriyorlar. Senelerdir Filistin halkını her tür enerji kaynağından mahrum bıraktılar. Bırakın elektrik ya da doğalgazı, hastaları ameliyat edecek cihazların çalıştırılmak ve hastaneleri aydınlatmak için gerekli olan jeneratörlere konulacak mazotu bile çok gördüler.

Tok, açın halinden anlamaz. Doğalgazlarının kesilmesi ya da Türkiye ve benzer ülkeler tarafından ticari ortaklıkların askıya alınması israil’i belki biraz insafa getirir diye düşünüyoruz. Ancak Yahudiler fırsatçıdır. Şartlar lehine döndüğü anda dünyada ebedi kalma girişimlerinde bulunur. Bu yüzden her yolu dener. Ticareti için politikayı, diplomasiyi değil zoru kullanır. Halkların arasına fitne tohumları eker. Birini diğerine karşı kışkırtır. Akla hayale gelmeyecek plan ve projelere girişir.

Bazen onların anladığı dilden konuşmak ne güzel, tek taraflı anlaşmayı bozmak, Marmara Gemisi gibi bir olaydan sonra bile olsa ortaklıklarını reddetmek –her ne kadar yeterli olmasa da çünkü daha birçok anlaşma devam ediyor- sevindiricidir.

Onlar hep ahitlerini bozmadılar mı?

Kaç kez Filistin ile yaptıkları anlaşmalara aykırı hareket ettiler?

Tek taraflı anlaşmayı bozup saldırdılar. Gerçi Yahudi’dir bu. Karakteri böyle. Çünkü onlar peygamberleri Zekeriya (a.s.) ve Yahya (a.s.)’yı bile şehit ettiler.

Peygamberimizle (s.a.v.)yaptıkları anlaşmalara rağmen hep ihanet edip arkadan vurmaya çalıştılar. Münafıkları ve Mekke müşriklerini peygamberimize karşı kışkırttılar. Onlarla birlik olup saldırmaya çalıştılar.

Onların dilinden ancak Peygamberimiz (s.a.v.) anlardı. Beni Kaynuka, Beni Nadir hele Beni Kureyza’nın akıbeti. Bu gün bir nebzede olsa Yahudilere karşı bir tavrın takınılması Peygamberimiz (s.a.v.)’in örnek alınması açısından sevindiricidir. Ancak yeterli değildir.

Dualarınızda bizi de hatırlamanız temennisi ile. Allah’a emanet olun.

Doğruhaber Gazetesi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.