Toplum gemisinin altını kim deldi?

Belki konumuza uygun şu başlıklar da atılabilirdi: “Toplum gemisi mi, iktidar dümeni mi?” “Toplum gemisinde kimler boğuldu ve boğulanların sorumlusu kim?”

 

Gülen grubu ile hükümet arasında haftalardır süren çatışmanın yoğun gündemi içinde, arada kaçırdığımız çok önemli hususlar var.

17 Aralık operasyonu sonrası taraflar arasında kılıçlar çok keskin çekilince, Gülerce, savaşan tarafları itidale davet etmiş ve “Hepimiz aynı gemideyiz. Gemi batarsa, hepimiz boğuluruz. Bundan Türkiye zarar görecek” demişti.

İlk bakışta haklı ve doğru bir uyarı. Ancak vakaya baktığımız zaman bir durum tespiti yapmamız lazım:

17 Aralık’a kadar geminin dümeninde kim vardı?

Ak Parti hükümeti.

Geminin emniyet ve yargı tayfası kimlerden oluşuyordu?

Gülen grubu.

Peki, gerçekten de Gülerce’nin dediği gibi -17 Aralık öncesine kadar- bu gemide hepimiz selamette mi yaşıyorduk veya bir bütün olarak Türkiye geminin içinde yer bulmuş muyduk, boğulan kimse yok muydu?

Malesef Gülerce’nin bahsettiği gemi Türkiye gemisiydi ancak içinde güven halinde yaşayan sadece Gülen grubu ve Ak Parti’ydi.

Diğerleri mi?

Ak Part’nin körlüğüne, Gülen grubunun insafına kalmıştı. Kimin başına çorap örüp suçlu ilan ederlerse basıp cezayı gemiden atıyorlardı. O kadar kişiyi gemiden atıp boğmuşlardı ki...

Hizbullah, İBDA, Hizbut-Tahrir, Elkaide, Vasat dosyaları, İhya Der, Mustazaf Der, Vahdet Der davaları... Özü itibari ile pratikleri olan şiddet suçlamalarını barındırsa da zorlama ile KCK kapsamına sokulan bazı kişiler...

Hatta 90’lı yılların devlet terörünün suçluları olarak gördüğüm Ergenekon, Jitem ve sonrasında bir darbe teşebbüsü olan Balyoz ile Devrimci Karargah Örgütü dava dosyalarında Gülen grubunun hışmına uğrayan bazı insanlar...

Bunlar medyatik olanlar. Bir de medyaya yansımayanlar var. Yani bir bütün olarak Türkiye, hepimiz o gemide güven içinde yaşamıyorduk, Gülerce’nin kast ettiği manada, biz zaten boğulmuştuk.

O gemide sadece Ak Parti ve Gülen Grubu kalmıştı selamette. Şimdi ise onlar gemiyi batırıp birbirlerini boğmaya çalışıyorlar.

Zannediyorlar ki aralarındaki savaşı sonlandırsalar, o gemi sağlam kalacak ve boğulmayacaklar. Hayata kendi grupsal ve partisel çıkarlarından baktıklarından böyle görüyorlar. Aslında kastettikleri gemi sadece iktidar gemisidir ve onun kavgasını veriyorlar. Toplum gemisini görmüyorlar ve umurlarında bile değil. Hâlbuki Resullullah (SAV) toplum gemisine vurgu yapıyor: “Allah’ın hududunda yaşayanlarla, Allah’ın hududunu çiğneyelenlerin durumu, kura ile bir kısmı geminin üst güvertesine yerleşmiş, bir kısmı da alt güvertesine yerleşmiş bir toplumun durumuna benzer. Sarkıttıklarla kovalarla denizden su ihtiyaçlarını karşılayan alttakiler, zamanla bundan bıkarlar ve kendi aralarında fikir birliği yapıp, ‘Biz neden bu kadar zahmeti çekiyoruz! Geminin altında bir delik açalım ve su ihtiyacımızı buradan karşılayalım’ diye bir karar alırlar. Şayet üsttekiler alttakilerin bu fikirlerine engel olmazlarsa gemi batar, üsttekiler de boğulur alttakikler de boğulur.”

Kemalist rejim, toplum gemisinin altını delik deşik etti. Sonra büyük bir umutla Ak Parti iktidara geçti. Gülen grubu bunu fırsat bilip iktidarla birlikte geminin deliklerini onarma mücadelesi vermesi gerekirken, uzun yıllar beraberce bunu ihmal ettiler. Hatta yer yer deliklerin büyümesine sebep oldular. Sonrasında alttan alta yürüttükleri ikitidar mücadelesini, açıktan meydan muharebesine çevirdiler. Toplum gemisi ise o kocaman deliklerden su almaya devam ediyor ve su aldığı yerlerde de gençlerimiz, ailelerimiz boğuluyor.

Hafta içinde Kayseri’de bir aile faciası yaşandı. İnşaat işçisi olup, işsiz kalan ve cinnet geçiren baba, önce eşini ve iki çocuğunu öldürüyor. Sonrasında kararlı bir şekilde okula gidip, yedi yaşındaki çocuğunu alıyor ve oturdukları binanın 11. katından önce çocuğunu, sonra kendisini atıyor. Okul kamera kayıtlarındaki görüntülerden, eli babasının elinde yedi yaşındaki çocuğun ölüm yürüyüşü yayınlandı.

Gündemi sarsması gereken bu olayın sorumlusu kim? Bu ekonomik krizi kim çıkardı, o babanın işsizliğinin cinnetini kim yaşattı? Bu toplumun cinnetlerinin sebebi olan inançsızlığı kim oluşturdu ve ruhsal direncin kaynağı olan toplumsal inancı kim zayıflattı? 

Evet, iktidar gemisinin dümen kavgasına tutuşup, toplum gemisinin altını delen ve toplumun boğulmasına sebep olanlar, bu soruların cevabını verin. Yoksa bir ailenin yok olması sizi ilgilendirmiyor mu? Yoksa siz sadece kendi geminizi mi düşünüyorsunuz?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.