1. HABERLER

  2. BATMAN

  3. "Tüm sağlık çalışanlarının hak ve hukuku gözetilmelidir"
"Tüm sağlık çalışanlarının hak ve hukuku gözetilmelidir"

"Tüm sağlık çalışanlarının hak ve hukuku gözetilmelidir"

Sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlara ilişkin açıklama yapan Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, Sağlık Bakanlığına seslenerek, "Tüm sağlık çalışanlarının hak ve hukuku gözetilmelidir" dedi.

A+A-

14 Mart Tıp Bayramı münasebetiyle yazılı bir açıklama yapan Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, 14 Mart'ın sağlık çalışanlarının sorunlarının çözüldüğü gün olması gerektiğini söyledi.

Sağlık çalışanlarının yeni bir 14 Mart Tıp Bayramı'na çözüm bekleyen sorunlarıyla girdiğini belirten Yalçın, sağlık çalışanlarının var olan sorunların çözümüne yönelik adımlar atılmasını beklediğini kaydetti.

Yalçın, "Öncelikle döner sermaye sisteminde yaşanan adaletsizlik, sağlık çalışanlarının iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Aynı görevde çalışan sağlık çalışanlarının farklı oranda döner sermaye ücreti alması önemli bir haksızlıktır. Bu durumu başka hiçbir meslek grubunda göremeyiz. Örneğin eşit durumda olan ancak farklı karakollarda çalışan 2 polis memurunun veya yine aynı şekilde farklı okullardaki 2 öğretmenin farklı ücret aldığını göremeyiz. Ancak unvanları, eğitimi ve hizmet yılı aynı olan sağlık çalışanları farklı hastanelerde çalıştığı için aynı döner sermaye ücreti alamamaktadır. Çalışanlarımız arasında huzursuzluğa sebep olan bu durumun giderilmesi Sağlık-Sen olarak önceliklerimiz arasındadır ve bu adaletsizlik çözülene kadar konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bunun için öncelikli olarak mevcut döner sermaye sisteminde köklü değişikliklere gidilmelidir." dedi.

"Hizmetlerin karşılığı alınamamakta"

3600 ek göstergenin bir an önce çıkarılmasını beklediklerini aktaran Yalçın, "3600 ek göstergenin tüm sağlık çalışanlarına verilmesi, diğer çalışanlarımız ile ilgili de aynı oranda ek gösterge puanı verilmesi ve konunun bir takvime bağlanarak çözülmesi gerekmektedir. Sağlık çalışanlarımız 7 gün 24 saat esasına göre fedakârca görev yapmaktadırlar ve bu hizmetlerinin karşılığını maalesef alamamaktadırlar. Sağlık hizmetlerine erişim kolaylaşırken, hasta memnuniyeti artarken, maalesef sağlık çalışanlarımız için bu durum aksi yönde gelişmektedir. İstihdam yetersizliği nedeniyle ağır iş yükü altında ezilen, nöbetlerden kendilerine, ailelerine zaman ayıramayan sağlık çalışanlarının bu mağduriyeti, Dünya Sağlık Örgütü istihdam rakamlarının uygulanmasıyla çözülecektir." diye konuştu.

"Sağlık çalışanlarına sahip çıkılmalı"

Sağlık çalışanlarının haklarının gözetilmesi gerektiğine işaret eden Yalçın, "Yine çalışanlarımızın yıllardır çözüm beklediği fiili hizmet süresi zammı, sağlık hizmetleri sınıfından sayılan bütün unvanları kapsayacak şekilde çözüme kavuşturulmalıdır. Sağlık Bakanlığı tüm sağlık çalışanlarının hak ve hukukunu gözetmelidir. İcap nöbeti tutan ancak bu nöbetin ücretini alamayan, malpraktis uygulamasındaki eksiklikler nedeniyle mağdur olan, görevi sırasında şiddete maruz kalan hatta öldürülen sağlık çalışanlarımızın haklarına Sağlık Bakanlığı mutlaka sahip çıkmalıdır. 14 Mart'ın sağlık çalışanları için gerçek bir bayram havasında geçmesi için çalışanlarımızın beklentilerini gerçek anlamda karşılayan açıklamalar yapılması, sorunların çözümü için somut adımlar atılması önemli bir noktadır." ifadelerini kullandı. (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.