Türk Metal Sendikası, işverenlerin hiçbir koşulda işçi çıkarmayacağına dair karar aldı

Türk Metal Sendikası, işverenlerin hiçbir koşulda işçi çıkarmayacağına dair karar aldı

​Sendikanın yönetim kurulu, üyelerin istihdamını, hak ve özgürlüklerini ve ekonomik koşullarını korumak, sağlık koşullarını gözetmek üzere işverenlerle yapılan toplantılar neticesinde bazı konularda mutabakata varıldığını açıkladı.

Varılan mutabakat üzerine Türk Metal Sendikası'nın sitesinden yapılan açıklamada, "Aralık ayından bu yana dünyamızı tehdit eden korona virüsü, ne yazık ki ülkemizde de etkisini göstermeye başlamıştır. Bu virüsten etkilenen ve yaşamını yitiren vatandaşlarımızın sayısı her geçen gün artmaktadır. Tüm halkımız ve üyelerimiz tedirgindir, kendileri ve sevdikleri için kaygılıdır. Temsil etmekten gurur duyduğumuz tüm üyelerimiz ve aileleri bizim için son derece değerlidir. Bu süreçte üyelerimizden çok dikkatli olmalarını ve bilim insanlarının çağrılarına uyarak kendilerini korumalarını önemle rica ediyoruz." denildi.

Açıklamada, yaşanan koşullar gereği, başta geçen hafta üretimini durduran Ford Otosan AŞ olmak üzere, bir kısım işyerimiz üretimlerine ara verdiği, bir kısmı üretimini durduracağı tarihi belirlediği, bir kısmı vardiya sayısını azaltarak çalışan sayısını (işten çıkarma olmadan) düşürdüğü ve üretime devam etme kararında olan çok az sayıda işyeri kaldığı belirtildi.

Üretimin devam ettiği işyerlerinde toplu olarak ve yakın mesafede çalışılması nedeniyle, üyelerinin bir kısmı fabrikalarda risk altında olduğu ifade edilen açıklamada, bu durumdan hareketle, Genel Başkan Pevrul Kavlak'ın son birkaç gündür işverenlerle görüşmelerini sürdürdüğü, yapılan toplantıların ardından bir dizi karar alındığı ifade edildi.

Bu kapsamda, Türk Metal Sendikası, alınan kararları şu şekilde sıraladı:

"1- Yaşadığımız bu zorlu süreçte, işverenler, kendi isteğiyle ayrılmak isteyenler hariç olmak üzere hiçbir koşulda işçi çıkarmayacaklardır.

2- Kısa çalışmaya başvurmayacak şirketlerde; üretim planlarındaki dalgalanma nedeniyle üretimin durdurulması ihtiyacı olması durumunda, her bir gün yıllık ücretli izin için bir gün ücretli izin verilecek, bire bir şeklinde olan bu uygulama ihtiyaç olması halinde devam edecektir. Böylece 23.03.2020 tarihinden başlayacak olan bu bir aylık periyotta, çalışanların ücretlerinden herhangi bir kesinti olmaması garanti edilmiş olacaktır.

Örneğin, bu duruş bir ay sürdüğünde, üyelerimiz aylık ücretlerinin tamamını alacak ancak bu bir ayın 12 işgünü yıllık izinlerinden kullanılmış sayılacaktır.

3- Kısa çalışmaya başvuracak şirketlerde; kısa çalışma ödeneğine ek olarak ikramiye ve yakacak yardımı işveren tarafından üyelerimize ödenecektir. Bu şirketlerde, kısa çalışma başvurusu kabul edilene kadar geçecek sürede, ihtiyaç olması durumunda yukarıdaki izin koşulları, yani her bir gün yıllık ücretli izin için bir gün ücretli izin verilecektir.

Böylece işyerinde fiilen çalışmayacak üyelerimiz net ücretlerinin yüzde 89'unu almış olacaktır.

4- 24 Nisan 2020 tarihinden sonraki duruşlar esnasındaki ücretli izin kullandırılan günler içinse bilahare telafi çalışması ve denkleştirme yapılabilecek, yine çalışılmayan cumartesi günü de telafi çalışmasına konu olabilecektir.

5- Üretimin devam ettiği işyerlerinde işveren, Corona virüs riskine karşı her türlü önlemi alacaktır. Üretim esnasında üyelerimiz arasındaki "sosyal mesafe" en az bir metre olacaktır. Servislere binişlerde üyelerimizin ateşleri ölçülecek, risk taşıyanlar işveren tarafından sağlık kuruluşlarına götürülecektir. Servis araçlarında ve yemekhanelerde her bir üyemiz arasında en az bir metre mesafe olacaktır. İşveren tüm üyelerimize kişisel korunma araçlarını (maske, eldiven, dezenfektan vb.) eksiksiz olarak verecek, gerekli alanlarda dezenfekte işlemi yapılacak ve bu araç-gereç makul sürelerde yenilenecektir.

6- Bütün bunların yapılmaması ve işyerinde Corona virüs riskinin ortaya çıkması halinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 13'üncü maddesi gereğince üyelerimiz "Çalışmaktan kaçınma hakkı"nı kullanacak ve üretimi durduracaklardır.

Öte yandan Türk Metal Sendikası Yönetim Kurulu, alınan kararla "Tüm bölgelerde şube başkanlarımız, şube yönetimlerimiz, baş temsilci ve temsilcilerimiz bu süreçte görevlerinin başında olacak ve işyerlerinde işçi sağlığı ve güvenliği kurallarına uyulup uyulmadığını denetleyecek, üyelerimizin talep ve şikayetlerine çözüm üretecektir." ifadesini kullandı.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.