1. HABERLER

  2. GAZİANTEP

  3. GAZİANTEP

  4. ​Türkiye fırsatçılar tarafından hedef seçilmiştir
​Türkiye fırsatçılar tarafından hedef seçilmiştir

​Türkiye fırsatçılar tarafından hedef seçilmiştir

​ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, İstanbul seçimleri iptali nedeniyle döviz kurlarında dalgalanmanın seyrine devam edeceğini öngördüklerini belirterek, Türkiye’nin fırsatçılar tarafından hedef seçildiğini söyledi.

A+A-

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) “Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı”nın 4’ncü toplantısı Gaziantep’te gerçekleştirildi.

Kentteki bir otelde gerçekleştirilen toplantıda raporun sunumunu yapan ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, Türkiye’nin en büyük ihracatının bağımsızlık karakteri olduğunu belirterek, bu nedenle dünün ve bugünün emperyalist güçlerinin Türkiye üzerine çeşitli senaryolarda buluştuklarını ve saldırılarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Aydın, ekonomisi yüzde 7'lerde büyüyen, bölgesinde aktif rol oynayan ve bağımsız politikalar yürüten Türkiye'nin açıkça hedef seçildiğini belirterek, dünyanın en büyük 17’nci ekonomisi olan Türkiye’nin cesur politikaları ve yürekli adımları nedeniyle hedef seçildiğini belirtti.

“Bizim en büyük ihracatımız bağımsızlık karakterimiz oldu”

Türkiye'nin özgürlüğü söz konusu olduğunda geçmişinde olduğu gibi yeniden tüm prangaları bertaraf ettiğine işaret eden Aydın, “Bu nedenle tüm dünyaya özgürlüğümüze ve bağımsızlığımıza olan düşkünlüğümüzü yeniden ihraç ettik. İşte bizim en büyük ihracatımız bağımsızlık karakterimiz oldu. Bu nedenle dünün ve bugünün emperyalist güçleri ülkemiz üzerine çeşitli senaryolarda buluşuyor ve saldırılarını gerçekleştiriyorlar. Bu saldırıları çok iyi okumalı, asıl gayelerini anlamalı ve geleceğe yönelik planlamalarımızı buna göre yapmalıyız.” dedi.

“Verilecek en güzel cevap ekonomisi güçlü bir Türkiye’dir”

Aydın, “Bu süreçte biz iş insanlarına düşen görev ülkemiz üzerine oynanan bu oyunları bertaraf etmek için daha çok çalışıp, daha çok üreterek ülke ekonomimizi sağlam limanlara çekmek olmaktır. Unutmayalım ki bizleri terörle, darbelerle yıkamayan ve bölemeyenlerin hedefi ülke ekonomimiz olacaktır. Bu nedenle onlara verilecek en güzel cevap ekonomisi güçlü bir Türkiye olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye fırsatçılar tarafından hedef seçilmiştir”

Aydın, İstanbul seçimlerinin iptali nedeniyle özellikle döviz kurlarında dalgalanmanın seyrine devam edeceğini öngördüklerini belirterek, şunları söyledi:

“ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının endişeleri arttırdığı bir ortamda Türkiye YSK'nın seçim hukuku üzerinden vermiş olduğu bir karar sonrası ekonomik olarak bu durumdan istifade etmeye çalışan fırsatçılar tarafından hedef seçilmiştir. Seçim sonrası kesintisiz reform süreciyle bu dalgalanmanın normalleşmeye doğru gideceğini belirtebiliriz. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentiler ise uzun vadede ekonomik oranda büyümeye işaret ediyor.”

Gaziantep'in ihracat rakamları ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Aydın, Gaziantep'in bu yılın ilk 4 ayındaki ihracatının 2,5 milyar doları bulduğunu ve kenttin küresel anlamda sıkıntıların yaşandığı bir dönemde iyi bir gidişat gösterdiğini aktardı.

Aydın, şehrin ocak ayında 576 milyon, şubat ayında 587 milyon 774, martta 643 milyon 727 ve nisan aylarında 687 milyon 626 bin dolar ihracat rakamına ulaştığını ve sene sonunda ise 8 milyar doları bulmasının beklendiğini vurguladı.

Gaziantep Valisi Davut Gül de Amanos tünellerinin yapılmasıyla Gaziantep’in adeta bir liman şehri olacağını söyledi.

“Amanos tünellerinin yapılmasıyla Gaziantep adeta bir liman şehri olacak”

Gaziantep’in ihracat rakamlarına bakıldığında altıncı sıradan beşinci sıraya yükseldiğinin altını çizen Gül, “Şehrin daha iyisini yapabilecek potansiyeli var. Buradaki iş adamlarının katkıları ve buradaki sanayi kültürünün yansımaları ile çok daha iyisi yapılabilir. Amanos tünellerinin yapılması ile beraber Gaziantep âdete bir liman şehri olacak. 100 km uzaklıkta limanı olan bir şehir olacak ve rekabet üstünlüğü daha da artacak. İnanıyoruz ki Gaziantep’teki yatırımcılar, hem Gaziantep’i bir adım ileriye götürecek hem Türkiye’nin gelişmesine, ilerlemesine şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da daha çok katkı sunacak.” dedi.

Gül, konuşmasında Amanos tünellerinin başlaması ile ilgili de açıklamada bulunarak tünelin yapımına bu sene başlanılarak üç sene içerisinde tamamlanacağını ve tamamlanınca hem Gaziantep’in hem Güneydoğu’nun diğer şehirlerinin limana daha kolay ulaşacağını söyledi.

Toplantı değerlendirme raporunun okunması ile sona erdi.

İLKHA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.