Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Türkiye`de İslami Muhalefet Boşluğu

Partileşmedikleri için siyaset sahnesinde yer almayan veya partileştikleri halde mevcut seçim barajından dolayı bugün parlamentoda temsil edilmeyen kitleler, kesimler var mıdır yok mudur?

Veya bunun zıddı, bugün mevcut siyasi partilerden her birinin toplumda tam olarak karşılıkları var mıdır, toplumda tabanları olmayan veya aynı tabana hitabeden ve birbirlerinden farkları olmayan lüzumsuz partiler yok mudur?

Daha net bir şekilde soralım; Türkiye siyasetinde boşluklar var mıdır? Mesela Türkiye’de Müslümanca bir muhalif duruş, etkin bir İslami muhalefet var mıdır? Türkiye’nin böyle bir potansiyeli var mıdır, siyasete tam olarak yansımış mıdır?

Türkiye’de en önemli siyasi boşluğun İslâmî Muhalefet boşluğu olduğuna inanıyoruz.

İslami Muhalefet ve AKP

Bir anlamda AKP bugün iktidarı değil, muhalefeti temsil ediyor. Hatta başlangıçta önemli ölçüde İslami Muhalefeti de temsil ediyordu, asıl gücünü buradan, yani mensuplarının yaşadıkları mağduriyetlerden alıyordu.

Bazılarının zannettiği gibi, AKP bütün eğilimleri bünyesinde topladığı ve Özal gibi ılımlı bir görünüm sergilediği için iktidara gelmemiştir.

İktidara gelişinde Başbakanın her ne kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki başarısının katkısı olsa da, asıl gücünü İslami düşünceye sahip bir yerden geliyor olması, okuduğu bir şiir dolayısıyla cezaevine girmesi, eşinin başörtülü olması ve kızlarının da bir anlamda başörtü mağduru olmasından almadı mı?

Aynı şekilde Başbakanın yakın arkadaşlarının da benzer özelliklere sahip olması, sonra kendilerinden önce yıllar yılı bu ülkede İslami mağduriyetlerin yaşanmış olması, hepsinden de önemlisi Müslümanca bir hayata doğrudan müdahale olan son 28 Şubat’ın yaşanmış olması…

Yani AKP bizim söylediğimiz bu İslami muhalefet boşluğunun çok iyi farkındadır ve işine geldiğinde bu alanı çok iyi değerlendirmektedir.

Hatta her seçim döneminde yaptığı atak ve sıçramaları hâlâ İslami Muhalefet kimliği üzerinden yapmaktadır?  One Minute İslami bir muhalefet değil midir, 27 Nisan e-muhtırası İslami bir mağduriyet değil midir?

 

Fakat dün İslami mağduriyetlerden dolayı iktidara gelmiş olan AKP, bugün yapı itibariyle çok başka bir görünüm arz etmektedir.

Bugün AKP milletvekillerinin çok büyük bir kısmı, belediye başkanları, il başkanları ve bu parti içinde sözü geçenlerin tamamına yakınının isimleri İslam’la özdeşleşmiş kişiler değildir artık. İslam denilince o bölgede akla ilk gelen isimler değildir, İslam adına taşın altına elini koyan, İslam davasına omuz veren isimler değildir. Büyük bir kısmı ya devletçi bürokrattır, ya iş adamıdır, ya müteahhittir, ya fabrikatördür, kısacası patronlardır.

Böyle olunca AKP’nin durduğu yer her an değişmektedir. Aslında millet onu bu muhalif duruşuyla iktidara getirdiği halde bakıyorsunuz birden bire devletin ta kendisi oluvermektedir.

Açılımlarla mazlumların hakkını savunduğu bir demde milliyetçi tabanı kaybetme paniğine kapılarak birden bire faşist çizgilere savrulabilmektedir.

Durum böyle olunca bugün Türkiye’de acilen doldurulması gereken boşluğun, İslami muhalefet boşluğu olduğuna inanıyoruz.

Muhalif duruş İslam’ın özünde vardır. Bütün Rasûller aslında kurulu düzenlere karşı gönderilmişlerdir.

İslami Muhalefeti oluşturacak olan kitle, İslam’dan sapmaların önündeki yegâne engel olacaktır.

Her türlü grileşmenin, her türlü bulanıklığın ve sapmanın önüne İslami Muhalefet dikilecektir.

İslami Muhalefet, iktidara veya koalisyon ortaklığına oynamayacağı için, İslam’dan taviz vermesi söz konusu olmayacaktır.

İslami Muhalefet Türkiye’de AKP’nin en ciddi alternatifi, sıcak nefesini her an ensesinde hissedeceği bir kovalayıcısı olacaktır.

Fakat asılda İslami Muhalefet, rejimin muhalifi olacaktır. Doksan yıldan bu yana insanımıza zoraki dayatılan Kemalizm’in muhalifi olacaktır.

Türkiye’de oluşacak bu İslami Muhalefet başta komşularımız olmak üzere, İslam âlemindeki bütün dikta rejimlerinin muhalifi olacak, bütün bir Ortadoğu için pozitif bir güç olacaktır.

Peki, bu İslami Muhalefeti kimler oluşturacak?

İnşaallah bu konuya ilerde detaylı bir şekilde temas etmeyi düşünüyorum.

Bütün okuyucularımın ve İslam âleminin idrak ettiğimiz Ramazan-ı Şeriflerini tebrik ediyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.