1. YAZARLAR

  2. Mehmet Zülfi TAN

  3. Tut bizi ey Ramazan!
Mehmet Zülfi TAN

Mehmet Zülfi TAN

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Tut bizi ey Ramazan!

A+A-

Tut bizi ey Ramazan; onbir ay, gece gündüz demeden bu mideyi doldurduk. Açları açıkta kalanları unuttuk. Daldıkça daldık dünyaya. Koştukça koştuk peşinden. Ne sağımıza baktık ne solumuza. Ne konuğu ne de komşuyu gördük. Tut çıkar bizi bu hayattan. Aç ve açıkta kalmanın ne demek olduğunu öğret bize. Komşusu açken tok yatmanın kötülüğünü, dertli ile dertlenmeyenin kötü halini göster bize. Ölümlerden, sürülmelerden, feryat ve figanlardan daraldık artık. İnsan olmanın rahmet ve merhametli halini göster bize.

Tut bizi Ey Ramazan; koy kitabı önümüze. Hesapsız, kitapsız yaşanamayacağını göster bize. Ta arş-ı aladan gelen “oku” emrini bir daha emret  bize. “Bir daha oku” de bize. Kuranla geçen  bir gecenin Kuransız yetmşbin geceden daha hayırlı olduğunun idrakini öğret bize. Mideni boşalt, ruhunu doldur de bize. Ağzımız, midemizi bağladık ama, asıl doldurmamız gereken gönül ve akıl midesinin olduğunu, ruhumuzu doyurmamız gereken bir ay olduğunu öğret bize. Kuran'ın 114 çeşit sofrasından, 6236 çeşit manevi yemeğinden aklımızı, ruhumuzu ve gönlümüzü doldurmamız gerektiğini öğret bize.

Tut bizi Ey Ramazan; götür camiye. “Heyallel felah” nidasıyla bizi kurtuluşa çağıran bu sesleniciye götür bizi. Kıyam, kıraat, ruku ve secde ile nasıl kurtulacağımız öğret bize. Alemlerin Rabbi olan Allah'ın huzurunda günde beş defa varıp Ona söz vermenin ne demek olduğunu anlat bize. Namazın bizi nasıl miraca eriştirdiğini anlat bize. Rabbe kul olmanın secdsini göster bize.”Ey mutmain olmuış nefs, dön Rabbine ve gir cennetime” nidasını duyana kadar bırakma bizi.

Tut bizi Ey Ramazan; kem göze, kötü söze karşı tut bizi. Ben oruçluyum deyip dövene elsiz ve sövene dilsiz olmayı öğret bize. Dünya peşinde koşarak heba ettiğimiz on bir ayı nasıl telafi edeceğimizi öğret bize. İhmal ettiğimiz konu komşunun, akraba ve dostun gönlünü nasıl alacağımız göster bize. Dertlilerin derdine ortak olmayı, aç ve açıkta kalanın üstünü örtmeyı, karnını doyurmayı öğret bize.

Tut bizi Ey Ramazan; Allah izin vermedikçe ağzımıza yemek ve su almadığımız gibi, kimseyi çekiştirmeyeceğizi, kimsenin arkasından konuşup gıybetini de yapmayacağızı öğret bize. Ölü eti yemenin ne olduğunu da göster bize. Sadece aç ve susuz kalmanın oruç olmadığını anlat bize. Bedenimize oruç tutturduğumuz gibi kötü ahlakımıza da oruç tutturmamız gerektiğini öğret bize.

Tut bizi Ey Ramazan; gece karanlıklar içinde aydınlığın ne olduğunun idrakine kavuştur bizi. İnsanlar uykuda iken uyanık olmanın bilincine vardır. Sahuru yemekle değil Kuran ve namaz ile geçirmenin şuurunu ver bize. Ölüm uykudan uayndırmadan uyandır bizi.

Tut bizi Ey Ramazan; insanı kamil eyle bizi. Ahlakı kamile ulaştır bizi. Yer sofrasının ve gök sofrasının bereketine ulaştır bizi. Maddi ve manevi hastalıklardan ardındır bizi.

Tut bizi Ey Ramazan; cennet ahlakını öğret bize. Ağzından çıkanın “selam”dan  başka söz olmadığını, kötü söz ve fiil işlemeyeceğimizi, sürekli zikir ve şükür hali içinde olamanın idrakini ver bize. Dünyayı cennte çevirmenin ahlakını öğret bize.

Tut bizi Ey Ramazan; Allah'a götür bizi. Cennete vardır bizi. Allah'a güzel bir kul eyle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.