1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. DİYARBAKIR

  4. "Tütün sizi bırakmadan siz onu bırakın"
"Tütün sizi bırakmadan siz onu bırakın"

"Tütün sizi bırakmadan siz onu bırakın"

‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ münasebetiyle açıklamalarda bulunan Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öger, sigaranın milli serveti ve sağlığı heba ettiğini söyledi.

A+A-

Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı Yahya Öger, ‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ münasebetiyle değerlendirmelerde bulunarak, tütünün hastalıklarının başlıca müsebbibi olduğunu ve aynı zamanda milli serveti ile sağlığı heba ettiğini ifade etti.

‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nün, Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) üye ülkelerce, 1987 yılından bu yana, tüm dünyada kutlanan bir gün olduğunu, çıkan yasaların uygulanılması ve denetimlerin yetersizlikler olduğuna dikkat çeken Öger, tütün kaynaklı mamullerinin kullanımının önüne geçilemediğini ifade etti.

Hızla gelişen dünyada insanoğlunun kendini ve çevresini zarara uğratma yarışına girdiğini belirten Öger, bugün hastalıkların başlıca müsebbibi olarak bilinen tütün kullanımının Türkiye’de, özellikle Diyarbakır’da hızlı bir ivme kazandığını belirtti.

"İçilen tütün uçup giden sağlık demektir"

Sigarayı bırakan gençlerin nargile, puro ve pipo içimini zararsız gördüğünü söyleyen Öger, “Yine üzülerek ifade edeyim ki genç nesil tarafından bu tür tütün mamulleri kapışılmaktadır. Oysa içilen tütün mamulleri sigarada olduğu gibi, heba olan milli servet demektir. Elden uçup giden sağlık demektir.” dedi.

Her yıl dünya genelinde 5,4 milyon kişinin ölümüne neden olan ve yaygın bir hale gelen tütün kullanımının küresel olarak sağlık üzerine etkilerine dikkat çekilmesi ile beraber denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini belirten Öger, “Tütün kullanımının yaygınlığı, tütün kullanımının diğer bağımlılıkların da önünü açması ve son yıllarda tütüne başlama yaşının giderek düşmesi nedeniyle özellikle çocuk ve gençleri hedef alan etkinliklere öncelik verilmektedir. Bilindiği gibi pek çok kanser hastalığının ve akciğer hastalığının kökeninde yaygın tütün kullanımının bulunduğu çalışmalarla ispatlanmıştır.” şeklinde konuştu.

“Tütün sizi bırakmadan siz onu bırakın”

‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ dolayısıyla yapılan etkinliklerde de tütün ve mamullerinden toplumun uzak durmasını teşvik edecek etkinlikler yapılması gerektiğini söyleyen Öger, “Unutulmamalıdır ki tütün bağımlılığı bir hastalık ve tedavi edilmesi gereken vakalardır. Tütün mamulleri bağımlılığı sağlığımızı, paramızı ve hayatımızı elimizden almadan biz ondan kurtulalım. Kendinize, sevdiklerinize ve içinde yaşadığınız topluma bir iyilik yapın. Tütün sizi bırakmadan siz onu bırakın.” ifadelerini kullandı. (M. Sıddık Bilge – İLKHA) HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.