Mehmet ŞENLİK

Mehmet ŞENLİK

Üç Aylar ve Regaip Kandili

Yarından itibaren rahmet ve bereket iklimi Üç Aylara giriyoruz. Üç ayların ilki olan Recep Ayı, aynı zamanda Haram aylardan tek gelen ve ilk olanıdır. Hakeza büyük hayır ve bereketlerle dolu bilinen gecelerden Regaip Kandili, bu ayın ilk cuma gecesidir. Dolayısıyla önümüzdeki Perşembeyi Cumaya bağlayan gece, mübarek Regaip kandilini de idrak etmiş olacağız.
Regaip, “regabe” kökünden gelen Arapça bir kelimedir ve ragabe’nin çoğuludur.
Manası ise her hangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için yüksek çaba sarf etmek demektir.
Recep kelimesi ise Arapça’da “sabbe” kelimesiyle eş anlamlı olup yukarıdan aşağıya dökülmek anlamındadır. Araplar, çağlayan bir nehrin dağlardan şarıl şarıl akan şelaleler halinde döküldüğü yere “münsabb” derler. Bir rivayete göre Cennet’te “Recep” diye anılan bir nehir vardır ki Recep Ayına verilen isim oraya nispet edilmiştir.

İşte bundan dolayı Recep Ayı geldiğinde müminlerin hayır defterlerine nehirlerden şarıl şarıl suların döküldüğü gibi bol bol sevaplar yazılır. Bu anlamıyla Recep Ayı, Allah-u Teâlâ’nın, rahmetinin coşması, ikram ve ihsanlarının gürül gürül mümin gönüllere dökülmesi demektir. Bundan istifade eden kulların kalplerini arındırıp cilalaması ve ihya etmesi demektir.
Regaip Gecesi, Recep Ayının ilk Cuma gecesidir. Bu geceye bu ismi, melekler vermiştir. Muhakkak ki her Cuma gecesi kıymetlidir, ama bu iki gecenin birleşmesiyle bu gecenin kıymeti daha da artıyor. Allah-u Teâlâ, bu gecede müminlere rağbet ediyor(Aşağıda sunacağımız hadis-i şeriflerde görüldüğü gibi), onlara bol bol ihsanda ve ikramda bulunuyor.

Mübarek Üç Aylarda ve bahusus kandil gecelerinde ihlâsla yapılan dualar inşallah makbuldür. Bu zamanlarda namaz oruç ve sadaka gibi yapılan ibadetlere her zamankinden çok daha fazla sevaplar yazılır. Allah (CC) günahkâr kullarını bağışlamak için bu kıymetli zamanları, bu ayları ve bu geceleri bir bahane yapmış, bir fırsat ve rahmet iklimi kılmıştır.

Bu sebeple her mümin, Üç Aylara girerken ve özellikle Üç Ayların içinde münderiç bulunan mübarek Regaip, Miraç, Beraat ve Kadir gecelerinde ibadetinin çıtasını biraz daha yükseltmeli, biraz daha gayret edip rahatını bozmaya çalışmalıdır. Gecelerini teheccütle, gündüzlerini oruçla süslemeli ve elini biraz daha açık tutarak cömert olmalı ki bu ayların ve bu gecelerin feyiz ve bereketinden en verimli şekilde istifade etmiş olsun.
Recep ayının fazileti ve orucu hakkında açık bir ayet-i kerime bulunmamaktadır. Ama onlarca hadis-i şerif vardır. İşte bunlardan bazıları:

“Recep Ayı, Allah’ın ayı; Şaban Ayı, benim ayım; Ramazan Ayı da ümmetimin ayıdır.” (Acluni Keşfulhafa: 1/423)
Enes Bin Malik’ten rivayet edilen bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmaktadır: “Recep Ay’ı girince Allah’ın resulü (SAV) şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Receb’i ve Şaban’ı bizlere bereketli kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.” (Ahmet Bin Hanbel Mesnet: 1/259)
“Recep Ayı’nın birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruç tutmak iki senelik ve üçüncü günü oruç tutmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.” (Cami’us Sağir)

“Recep ayının ilk Cuma gecesini (Regaip Gecesini) ihya eden kimseye, Allah-u Teâlâ kabir azabını tattırmaz. Dualarını geri çevirmez. Ancak şu 7 kişi hariç, onların duası kabul olunmaz. Bunlar; faiz alıp veren, Müslümanları aşağı ve hor gören, ana ve babasına eziyet eden, meşru dairede Müslüman kocasına itaat etmeyen kadın, insanları baştan çıkaran şarkıcı kadın, lutilik yapan ve zina eden evli erkek, tembelliğinden beş vakit namazı terk eden kimsedir.” Bunlar işlemekte oldukları günahlardan dönüp tevbe etmedikçe onların duaları kabul olunmaz. (Saadet-i Ebediye)

Allah-u Teâlâ’nın, kulları önüne fırsat olarak koyduğu bu gibi zamanlardan şu şekilde istifade edilebilir:

1- Bol bol Kur’an-ı Kerim okuyarak,
2- Peygamberimiz (SAV)’in mübarek duası olan Cevşen’ül Kebir’i okuyarak,
3- Aile bireyleriyle birlikte günün mana ve ehemmiyeti hakkında sohbetler yaparak,
4- Nafile ibadetlerin miktarını başka zamanlarınkinden artırarak,
5- Hayatımızın geçmiş günleri hakkında muhasebe yaparak,
6- Günahlarımızın bağışlanması için af dileyerek,
7- Dünya ve ahiretimizin saadeti için dua ederek,
8- Darda ve zorda bulunan tüm Müslüman Mustaz’afların ve mağdurların kurtuluşu ve Allah düşmanlarının kahrolması için yalvararak gecemizi ihya edebiliriz.
 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.