Üniversite sınav maratonu başladı

İnancımız, eğitime önem vererek doğru bir istikbalin gerçek tarihimizde aranması gerektiğini vurgulamış. Geçmiş ve bugün arasında duvarların örülmesi değil köprülerin oluşturulması gerektiğini tavsiye etmiştir. Geçmişimizden ders alarak bugünümüzü ve yarınımızı daha sağlıklı değerlendirebiliriz. D

eğerlendirmelerimizde tanımlamayı yanlış yapıp ölçütü yanlış kullandığımızda ölçüyü kaçırıp herkese inanmış oluruz. Bildiğiniz üzere sınavın yaklaşmasıyla Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi tarafından bir kılavuz yayınlandı bazı öğrenciler kılavuzu inceleyeceğine piyasayı nasıl etkileriz, bilgileri nasıl kirleterek yayabiliriz düşüncesine hâkim. Bu anlayışın toplumsal bir sorun olduğunu düşünebiliriz. Gerçeği görmezden gelip gerçeği yanlış adreslerde aramayı örnekleyelim:

Rivayetlere göre günlerden bir gün Nasrettin Hoca iğnesini ahırda kaybeder. İğnesini evin avlusunda aramaya başlar. Fakat onca zaman aramasına rağmen iğne bulunamaz. Komşusu iğneyi nerede düşürdüğünü sorar. Hoca kendinden emin cevap verir:''Ahırda !'' hayretler içinde kalan komşusu, “Ahırda kaybettiğini ahırda aramalısın!''der. Nasrettin Hoca cevap verir: “Ama avlu daha aydınlık.''  der. Sınava hazırlanan öğrencilerin sağlıklı bilgileri yanlış yerlerde aramasını dikkate alarak sağlıklı bilgilendirmeyi prensip edindiğimizden kalemimizin yazdığı kadar kamuoyunu bu konuda aydınlatmaya çalışcağız.

Başvurular noktasında: Başvuru bilgilerinizin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'ne girilmiş olması 2015-ÖSYS'ye başvuru için yeterli değildir. Sınav/sınavsız geçiş ücretini başvuru süresi içinde yatırmadığınız takdirde başvurunuz tamamlanmamış olacağından sisteme girilmiş olan başvuru bilgileriniz geçersiz sayılacak ve işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde kayıtlı olan adaylardan başvuru işlemini bir başvuru merkezinde yapacak olanların, başvuru için başvuru merkezine gitmeden önce ÖSYM'nin internet adresine T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak sistemde mevcut eğitim bilgilerini kontrol etmeleri gerekmektedir.
Kılavuzu incelediğimizde yapılan değişiklerden biri başvurumuzu yaptıktan sonra 50 TL'yi banka hesabına yatırmak olacaktır. En önemli değişikliğin ise Hukuk Fakültesinde olduğunu söyleyebiliriz. Daha önceki yıllarda hukuk fakültesi puanını etkileyen derslerin etkisine baktığımızda matematik ve edebiyat dersi eşitti. Bu yıl ise hukuk fakültesi puanını etkileyen en önemli ders edebiyat olmuştur. Fakat sadece edebiyat yaparak da hukuk fakültesini kazanmak çok zordur. Dersleri bir bütün olarak değerlendirmek gerekir.

SINAVA KİMLER BAŞVURABİLİR?
Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarından Meslek Yüksekokulları İle Açık Öğretim Ön Lisans Programlarına Sınavsız Geçiş maddesinde açıklanan esaslara göre, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı olan adaylar sadece bankaya para yatıracak.          

2015-2016 öğretim yılında ÖSYM tarafından yapılacak merkezî yerleştirme veya ilgili kurumlarca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adaylar,2015-ÖSYS'ye başvuru yapmak zorundadır.  Bir ortaöğretim kurumunda son sınıf düzeyinde öğrenim gören adaylar, başvurularını kendi okullarından yapacaklardır.
Bu başlangıcın; sonucu itibariyle hepinize hayırlı bir gelecek getirmesi dileğiyle…
Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.