Uzaktan eğitimden de geri kalan öğrenciler okulların açılmasını istiyor

Uzaktan eğitimden de geri kalan öğrenciler okulların açılmasını istiyor

Covid-19 salgını nedeniyle alınan uzaktan eğitim kararının ardından binlerce öğrenci bu eğitimden de interneti, bilgisayarı veya akıllı telefonu olmadığı için geri kalıyor.

2020-2021 eğitim öğretim döneminin 22 Ocak 2021'de başlayan yarı yıl tatilinin sona ermesiyle Milli Eğitim Bakanlığının kararı doğrultusunda, Türkiye genelindeki köy okullarının tüm kademeleri ve yüz yüze eğitime geçişte eğitimin başlangıcı olan tüm bağımsız anaokullarında bugün ders zili çaldı.

Kademeli yüz yüze eğitime geçiş kapsamında köy okulları ve anaokulları bugün açılırken 1 Mart'tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, seyreltilmiş şekilde haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak.

Tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8’inci ve lise 12’inci sınıflarında yüz yüze eğitime başlanacak. Ortaokul 5, 6 ve 7’inci sınıflarda ise tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecek.

Ancak evinde bilgisayar, internet, tablet bulunmayan ve özellikle maddi durumu yetersiz olan birçok öğrenci yine eğitim alamadı.

Özellikle kırsal mahallelerde telefon üzerinden canlı derslere bağlanmaya çalışan öğrenciler, çok zayıf ya da olmayan bağlantıdan dolayı verimli ders işleyemiyor. Öğrenciler, öğretmenleri ile ders tekrarı ve soru çözümü yapamadıkları için zor durumda kalıyor.

Uzaktan eğitim sürecinde mağduriyet yaşadıklarını ve eğitimden geri kaldıklarını belirten öğrenciler, bir an önce tedbir alınarak okullarını açılmasını istiyor.

bilgisayar, internet ve tabletleri olmadığı için derslere katılamadıklarını belirten öğrenciler, daha fazla eğitimden mahrum kalmak istemediklerine dikkat çekiyor.

Okulların açılmasını istediğini belirten ortaokul 7’inci sınıf öğrencisi Gülsena Kurtoğlu, okulların bütün öğrenciler için açılmasının daha iyi olacağını belirtti.

“Bir an önce okulların açılmasını istiyorum”

Uzaktan eğitim sürecinde eğitimden geri kaldıklarını belirten Kurtoğlu, “Canlı ders kardeşimin dersi ile denk geldiğinden dolayı derslere giremiyoruz. Bundan dolayı okulların açılmasını istiyorum. Okulda derslerimizi daha iyi anlıyoruz. Canlı derste dersleri pek fazla anlayamıyoruz. Bu şekilde derslerimizi kaçırıyoruz, ödevlerimizi yapamıyoruz. Bu şekilde derslerimizi unutmuş oluyoruz.” dedi.

“Derslerden geri kalıyorum”

Annesinin cep telefonu ile canlı derslere katılmaya çalıştıklarını ancak okula giden kardeşleri ile ders saatlerinin denk gelmesinden dolayı da derslere katılamadığını belirten ilkokul 3’üncü sınıf öğrencisi Ebrar Yıldırım, “Sadece bazen canlı derse katılabiliyorum. Arkadaşlarım ve öğretmenlerimle birlikte sadece 2 hafta ders yapabildim. Şu anda arkadaşlarımla hiç ders yapamıyorum. Canlı derse pek fazla giremiyorum. Bazen ancak kardeşim canlı destek katılabiliyor. Bu şekilde olunca derslerden geri kalıyorum. Bir an önce okulların açılmasını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Okulda daha güzel eğitim alıyoruz”

İlkokul 1’inci sınıf öğrencisi Ali Emin Yıldırım da okula sadece 2 hafta gidebildiğini, okuma ve yazmayı henüz tam olarak öğrenemediğini belirterek şunları söyledi:

"Arkadaşlarımı ve öğretmenimi ve okulumu özledim. Okulda daha güzel eğitim alıyoruz. Evde ders çalışmak çok sıkıcı oluyor. Evde sadece bir telefon olduğundan dolayı ablamlarla birlikte derslere katılamıyoruz. Bazen ablamlar bazen ben derse giriyorum. Bu şekilde olunca da eğitimden geri kalıyorum.”

Anne Gülay Yıldırım ise 3 çocuğunun okula gittiğini ve çocuklarının canlı derslere evdeki cep telefonu ile internet olduğu zaman katılabildiklerini belirtti.

“Çocukların tek cep telefonu ile derse girmeye çalışıyor”

Çocuklarının sağlıklı bir eğitim alamadıklarını ve uzaktan eğitim sürecinde tüm öğrencilerin eğitimden geri kaldıklarına dikkat çeken Yıldırım, “Çocuklarım pek fazla düzgün bir şekilde eğitim alamadılar. 3 çocuğum ilkokula gidiyor. Çocuklarımdan bir tanesi bu yıl 1’inci sınıfa başladı. Ama sadece okula 2 hafta gidebildi. Evimizde sadece bir tane cep telefonu ve sadece 2-3 GB internetim var. Bu da yeterli olmuyor. Tek telefonla bir çocuğum derse girebiliyor. Çoğu zaman dersleri aynı saate denk geliyor. Bugün canlı dersler başladı. Fakat çocuklarım dersleri aynı saate denk geldiği için sadece biri derse katılabildi. Diğer çocuklarım derse giremediler. Bayağı mağdur oluyoruz. Hepsine tablet alma imkanım yok. Bir an önce ya okullar tam gün açılsın ya da öğrencilerin tablet, bilgisayar ve internet ihtiyacı giderilsin.” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.