1. HABERLER

  2. VAN

  3. VAN

  4. Van Kamu Hastaneleri 855 bin TL'lik cezadan kurtuldu
Van Kamu Hastaneleri 855 bin TL'lik cezadan kurtuldu

Van Kamu Hastaneleri 855 bin TL'lik cezadan kurtuldu

Van Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, 5 yıl boyunca çözüm bekleyen tıbbi atık idari para cezalarının hastanelerin lehine sonuçlandığını ve hastanelerin 855 bin TL'lik cezadan kurtulduğunu açıkladı.

A+A-

Van İl Çevre Orman Müdürlüğü’nün 17-18 Mart 2011 tarihlerinde Özalp yolu üzerinde yer alan Vahşi Depo Sahasında yaptığı incelemeler sonucunda o tarihlerde Van’da faaliyet gösteren 5 hastaneye, Çevre Kanununun 20. maddesine aykırılıktan idari para cezaları kesilmişti.

Konuya ilişkin Van Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op. Dr. Heybet Semur tarafından yapılan açıklamada, 5 yıl boyunca çözüm bekleyen tıbbi atık idari para cezalarının hastanelerin lehine sonuçlandığını ve yaklaşık 855 bin TL’lik idari para cezasından da kurtulduklarını söyledi.

Sorun üzerinden yıllar geçmesine rağmen bir türlü çözüme kavuşturulamadığını belirten Semur, son olarak yapılan girişimlerin olumlu sonuç verdiğini dile getirdi.

Semur, “Bu işleme karşı YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi, Özel Medisina Hastanesi ve Özel Medical Park Hastanesince açılan davalar İdare Mahkemelerince kabul edilmiş ve İl Çevre Orman Müdürlüğünün işlemleri iptal edilmiştir. Bu kararlarda; söz konusu tıbbi atıkları toplama ve yerinde imha etme görevinin Hastanelerde değil Van Belediyesi adına Rohan Temizlik Peyzaj Otomasyon İnş. San. Tic. Ltd. Şirketinin sorumluluğunda olduğu hususu ön plana çıkmıştır. Ancak Sağlık Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren İpekyolu Devlet Hastanesi ile Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesince açılan davalar ise aynı tüzel kişiliğin organları mahiyetinde olan Bakanlıkların bir yargılamada davacı ve davalı sıfatlarını alamayacakları ve bu sorunun idari yollardan çözülmesi gerektiği gerekçeleri ile usulden reddedilmişlerdir. Bu kararlar üzerine gerek İl Sağlık Müdürlüğünce gerekse de kurulduktan sonra Kamu Hastanelerince girişimlerde bulunulmuş ancak sorun üzerinden yıllar geçmesine rağmen bir türlü çözüme kavuşturulamamıştır. Son olarak şahsımın girişimleri sonucunda konu yeniden gündeme gelmiş ve hukuka aykırı olan bu işlemlerin iptali için girişimlerde bulunulmuştur.” dedi.

“Kamu hastaneleri yaklaşık 855 bin TL’lik para cezasından kurtuldu”

Van Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’nin girişimlerinin sonuç verdiğine dikkat çeken Semur, “Durumdan haberdar olduktan sonra konunun üzerinde hassasiyetle durulmasını isteyen Van Valisi İbrahim Taşyapan’ın emirleri ile kurulan ve Vali Yardımcısı Atıf Çiçekli’nin Başkanlığını üstlendiği Araştırma Komisyonunca konu detaylı olarak ortaya konulmuş ve cezaların iptal edilmesi gerektiği bir kez daha vurgulanmıştır. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci gerekli sorumluluğu üstlenmiş ve yetkide paralellik ilkesine dayanarak söz konusu işlemlerin iptaline karar vermiştir. Bu süreç sonunda ise Kamu Hastaneleri toplamda 854 bin 760 TL idari para cezası yükünden kurtulmuştur. Kurumumuz adına; bu süreçte yer alan başta Valimiz İbrahim Taşyapan’a, Araştırma Komisyonu üyelerine, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personeline teşekkürlerimizi sunar ve çalışmalarında başarılar dileriz.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.