Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Yanlış takoz atmak, kaçışı hızlandırır

Geri çekeceksen o adımı hiç atmayacaksın. Adım atmadan önce bu adımın arkasını getirip getirmeyeceğini veya hiç olmazsa attığın noktada sebat edip edemeyeceğini iyi hesaplayacaksın.

Çünkü bir adımı geri almak bazen sadece onunla kalmaz. Daha önce attığın diğer adımları da geri almak zorunda kalabilirsin ve bunun da arkası çorap söküğü gibi gelebilir.

Eğer yalayacaksan tükürmeyeceksin. Yani tükürmeden önce her şeyi çok iyi hesap edeceksin.

Evet, hak edenlere tükürük de gereklidir, çünkü tükürük cezalandırma yollarından biridir.

Fakat sadece öfkeden kaynaklanan veya o an için muhatabın hak etmediği tükürükler sahibine geri yalatılabilir. Bu da hiç iyi bir şey değildir. Sadece o an için bir defalık prestij kaybı değil, bir çöküşün başlangıcı da olabilir.

İyi bir sürücü değilim fakat bazı şeyleri biraz uzaktan izlemek de önemlidir. Geri geri kaçmakta olan bir aracı, bir kamyonu durdurmanın yollarından birisi takoz atmaktır.

Fakat yanlış yerde, yanlış zamanda atılan bir takoz kaçmakta olan aracı durduramayacağı gibi bazen hızlanmasına, dolayısıyla uçuruma gitmesine de sebep olabilir. Çünkü bir takoz eğer bir kamyonu durduramamışsa, kamyon takozun üzerinden aşmışsa bu defa daha da hızlanır, bundan sonra atacağımız takozlar artık fayda vermez.

Anlamışsınızdır, küçük yaşta yaptıkları evliliklerden dolayı cezaevlerinde bulunan üç binden fazla kişinin bir defaya mahsus affedilmeleri için verilen yasa teklifinin geri çekilmesinden dolayı bunları söylüyoruz.

Yasa teklifini verenler yasayı geri çekmiş olabilir. Fakat biz görüşümüzde devam ediyoruz; Nikâh düşmanları iyice azıtmış, şu anda onlar bir adım daha atmış vaziyette diyoruz.

İzlediğiniz gibi şu anda iktidar ileri doğru bir takım adımlar atıyor, sözle de olsa bir takım hamlelerde bulunuyor.  Bu adımların yanlış olduğunu iddia etmiyoruz, belki önemli bir kısmına katılıyoruz, destekliyoruz da.

Amerika'ya meydan okuma, Avrupa Birliğinden ayrılma, Şanghay beşlisine katılma istekleri… Gönül istiyor ki bu adımların her biri atılmadan önce ehil olanlarla istişare neticesinde yapılmış olsun.

Eğer bu adımlar yarın geri çekilecekse, tükürükler yalanacaksa, son yasa tasarısında görüldüğü üzere hiç de güzel şeyler değil.

Yapılması gerekeni Rabbimiz çok güzel bir şekilde haber vermektedir:

“…işlerinde onlarla istişare et. Azmedip karar verince de Allah'a tevekkül et, Allah kendisine tevekkül edenleri sever”(3/159)

Dışarıya yönelik adımlar gibi içeride atılan adımlar da aynı şekilde geri çekilmeyecek adımlar olmalı,  sağlam istişarelerden sonra atılmalıdır.

Hatta şu anda gördüğümüz, içerideki adımların daha önemli olduğudur. Çünkü içeride atılan adımlardan birisi geri çektirilmiştir.

Bunun arkasının geldiğini düşünebiliyor musunuz?

Takoz örneğini de bunun için vermiştim.

Bu yasalar toplumsal hayatta geçerli olduğu gibi, bireysel hayatımızda da aynen geçerlidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.