Yeni yıl gelmedi biz yeni yıla girdik

Hicri yılbaşınızı tebrik ediyoruz. Muharrem ayı, yeni yıl için sevinç anlatsa da, tarihten bu yana hep hüzünle çalmıştır kapıyı. Bu yıl da Muharrem, Gazze’ye düşen bombalarla birlikte geldi.

Yeni yıl aslında hayallere giydirilen yeni elbiselerdi. Ancak Gazze bu yıl yine kefen giydi. Parlayan ışıklarla süslenen çam ağaçlarıyla karşılanırdı ya batıda yeni yıllar, Gazzede ise patlayan bombaların ölüm kıvılcımlarıyla karşılandı.

Yeni yıl, bir yılını dolduran bebeğin anne elinden tutup atacağı adımlar için gelirdi. Ama islam coğrafyasında yürüyen değil yıkılan adımların habercisi oldu hep. Filistinde, başlarına yıkılan evlerinde anne elini tutamadan ölüm meleğinin eline teslim edilen bebeklerin tozlu naaşlarıyla geldi.

Yeni yıl, ensarın muhaciri beklemesiydi. Kıyamete kadar tüm insanlığa yeniden kardeşlik üflemek için planlanan kaderin kaza vaktiydi. Ama onları, gittikleri cennette huzur içinde uyusunlar diye kardeşlerimize şişşt! derken yeni yıllar, bencilliğin, kendiliğin, sensizliğin ve nefsiliğin keyfiyeti oldu.

Yeni yıl, ümitin meyveye durmasıydı aslında. Bu sefer olacak diye azmederken zamanı geçirme tembelliğinden zamanı geçme aşkıydı ve dayandığı güce güvenerek dünyayı omuzuna alma şevkiydi. Ama Muharrem, dünyayı sevmediği için olsa gerek, hep küstürdü, geldi, önce Peygamber(sav) torunlarını aldı, sonra da adım adım dolaştı İslam beldelerini, Peygambere ve Hüseyn’e en çok benzeyenleri aldı.

Yeni yıl, bolluk ve bereketin müjdecisiydi. Geçen yıl kaybettiklerine bu yıl üzülmesinler diye elleri dolu gelir diye beklenirdi. Öyle oldu, yeni yıllar hep bollukla geldi. Katmer katmer yürek yangınlarına bol bol gözyaşı istedi. Ve bereket versin gözyaşı geçen bunca yıla rağmen kurumadı. Fırata, Ademin gözyaşı damlamasaydı, inanın bin yıllar önce kururdu da Kerbela’yı görmez olaydım demezdi.

Yeni yıl, gidilecek, yapılacak, alınacak, kurulacak diye tasarlanılan programın basma düğmesiydi. Yeni yılda bu iş olacak denirdi hani. Hele bir yeni yıl gelsin, az da ha sabret telkinine katıktı hep. Ama yeni yıl deste deste sabır getirdi, sabra muhtaç olduğumuzu bizde daha iyi bildiği için.

Evet yeni yıl, bizim olmadığımız karamsar bir diyara böyle gelirdi belki ama yeni yıl gelmedi biz yeni yıla geldik dersek durum tesine döner. Biz o zaman bekleyen değil beklenilen oluyoruz çünkü. Biz o zaman ümit eden makamından ümit edilen makamına çıkmış oluyoruz çünkü. Yani ‘her gün aşura her yer kerbela’ kıvamından, ‘her erkek Hüseyin her kadın Zeynep şuuruna’ ermek gibi.

Ve Gazze de yeni yıla girdi. Yani israili şimdi uykusuz geceler bekliyor. Vadedilen helaket bekliyor, bol ve bereketli cezalar bekliyor. Çünkü israilin de içinde bulunduğu şeytanlar âlemine karşı İslam ümmeti yeni yıla girdi. Geçen yıl yeni yıla Mısır için girmiştik ya bu yıl yeni baharlar için girdik.

Ve inanın şu hazin topraklarda da yeni yıla girdik. Hafta hafta ay ay çok yeni haberler duyacaksınız ve hayret edeceksiniz.
Yani anlayacağınız yeni yıl gelmedi biz yeni yıla girdik.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.