1. YAZARLAR

  2. Kenan ÇAPLIK

  3. Yerli araba tamam Yerli kanunlar ne zaman?
Kenan ÇAPLIK

Kenan ÇAPLIK

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli araba tamam Yerli kanunlar ne zaman?

A+A-

Yerli arabaların prototipleri hazırlandı ve halka tanıtıldı. 60 yıllık rüya da gerçekleşmiş oldu. Rahmetli Erbakan hocanın başlattığı ve devamının getirilmesine müsaade edilmediği yerli ve milli araba yapma hamlesinin bu sefer devamının getirilmesini temenni ediyorum.

Mankurtlaştırılmış beyinlerin karşı çıktığı, hafife aldığı ve belki de mahiyetini anlayamadığı böyle bir proje kesinlikle başarıya ulaşmalıdır. Bu projeye bariyer oluşturacak, önüne takoz olacak; cüce düşünceleri, çapsız eylemleri ve düşmanca saldırıları bertaraf edecek azim ve kararlılığı, büyük bir sabır ve vizyonla ortaya koymamız lazımdır.

Bu ve benzeri projeleri, aşağılık kompleksi ve içimizdeki taşeronların ihanetinden dolayı bugüne kadar gerçekleştirememiş olmamız, memleketimiz ve bölgemiz adına büyük bir talihsizlik olmuştur. Bundan sonra, bu geç kalmış/özellikle engellenmiş projeleri en hızlı, ama kararlı ve ehil bir şekilde gerçekleştirmezsek, biz de bu taşeronlardan daha büyük bir vebal altında olacağız.

Yerli olan her şey, beni heyecanlandırıyor ve gerçekleşmesi için de sonuna kadar destekliyorum. Bu çerçevede hayatımızın her alanına etki eden, yerli olan her şeyi görmek istiyoruz. Yerli olmayan, bünyemize uymayan ve birilerinin dayatması ile başımıza bela edilmiş olan, ne kadar ecnebi işi pislik varsa; başımızdan defedilip çöpe atılmasını istiyorum.

Medeni kanunu İsviçre'den, Ceza kanununu İtalya'dan, Ticaret kanununu Almanya'dan ve İdare kanunlarını Fransa'dan alıp ecnebiler gibi evlenmiş, onlar gibi ticaret yapmış ve onlar gibi idare edilmişiz. Tamamen gavur işi olan bu kanunların, yerlisi ne zaman uygulamaya konulacak? Müslüman bir millet olarak yerli kanunlar ile hayatımızı sürdürmek istiyoruz.

Batılılaşma adı altında, bizi bu ecnebi kanunlarına mahkum edenler; bu ülkeye ve Müslüman halkına büyük bir zulümde bulunmuşlardır. Batılıların emir ve direktifleriyle bize dayatılan kanunların, bizim derdimize çare olmadığını, bugüne kadar ki uygulamalarda net olarak gördük. Bundan sonra halkın hassasiyetine ve inancına uygun kanunları görmek istiyoruz.

Bırakın yerli araba, yerli uçak veya yerli yazılım yapılıp hayata geçirilmesi; yerli bir topluiğnenin bile yapılması büyük bir değerdir ve kesinlikle önemsenmesi gerektiğini düşünerek heyecanlanıyorum. Ama yerli kanunların yapılıp hayata uygulanması, bütün bu yapılanlardan daha fazla bizi heyecanlandıracaktır. Bu heyecanı tüm Müslüman halk büyük bir özlemle yaşamak istiyor.

Yerli araba üretmek, yerli teknoloji geliştirmek ve yerli yazılımla bu yeni yüzyılda iddia sahibi olmak isteyen yetkililerin; heyecanlarından, azim ve kararlılıklarından asla vazgeçmemelerini temenni ediyorum. Bu güne kadar batılı gavur taifesinden bize bir fayda gelmediğine göre; o halde onların bize dayattıkları ve bize asla uymayan ecnebi işi kanunlarını da çöpe atıp kurtulalım.

Yerli araba üretme iradesini ortaya koyan yetkililerimiz, bu ülkeye ve Müslüman halkına büyük bir hizmeti gerçekleştirmiş olacaklar. Ancak bundan daha büyük ve daha gerekli olan yerli kanun yapmak; onlara en büyük hizmeti gerçekleştirme imkanı vermiş olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.