Yılbaşı gecesi dayatılan kötülüklere karşı tavır alınmalıdır

Yılbaşı gecesi dayatılan kötülüklere karşı tavır alınmalıdır

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Şanlıurfa Şube Başkanı Fevzi Çelik, Yılbaşı gecesi eğlencesi adı altında tüm dünya halklarına, çirkinliklerin ve kötülüklerin dayatılmasına karşı tavır almanın gerekliliğine ve doğruluğuna inandıklarını söyledi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından günlerdir hazırlıkları yapan yılbaşı eğlenceleri ve 31 Aralık tarihinde düzenleyecekleri "Mekke'nin Fethi" programı ile ilgili basın açıklaması düzenlendi.

Dernek binasında düzenlenen basın açıklamasını Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Şanlıurfa Şube Başkanı Fevzi Çelik okudu.

Çelik, yılbaşı gecesi eğlencesi adı altında tüm dünya halklarına çirkinliklerin ve kötülüklerin dayatıldığını belirterek bu dayatmalara karşı tavır almanın gerekliliğine ve doğruluğuna inandıklarını ifade etti.

İslam dünyasında katliam ve zulümler yaşandığını hatırlatan Çelik, emperyalist güçler tarafından yılbaşı eğlenceleri adı altında Müslümanlara bu katliam ve zulümlerin unutturulmaya çalışıldığını ifade etti.

 

Dünyanın her yerinde Müslümanlara yönelik baskılar sürüyor

Basın açıklamasına İslam dünyasındaki son durumu açıklayarak başlayan Çelik, "Miladi takvime göre 2019 yılını birkaç gün sonra geride bırakacağız ancak unutmamamız gereken olaylar var. Suriye'de iç savaş 9'uncu yılını bitirmek üzere. Filistin toprakları 100 yılı aşkındır işgal altında ve o topraklarda 70 yıldır işgalci İsrail var. Yemen'de acımasız bir iç savaş devam ediyor. Sadece bombalar değil, açlık ve salgınlar da binlerce çocuğun ölüm nedeni. Libya'da sular durulmuş değil. Doğu Türkistan Müslümanlarına yönelik baskılar devam ediyor. Nijerya'dan Somali'ye Müslümanların yaşadığı birçok Afrika ülkesinde çatışmalar nedeniyle kırsal alanlar boşalmış, yüz binlerce insan toplama kamplarında yaşıyor." şeklinde konuştu.

Her gece 800 milyondan fazla insan aç yatıyor

İslam dünyasında katliam ve zulümler yaşanırken emperyalist güçlerin sömürülerine devam ettiğine dikkat çeken Çelik,"7 milyar 600 milyon insanın yaşadığı bu gezegenimizde her 5 saniyede bir, bir çocuk açlık nedeniyle ölüyor. Her 4 saniyede bir, bir insan mülteci pozisyonuna düşüyor. Son 5 yıl içerisinde on binlerce insan Akdeniz'i aşmaya çalışırken yaşamını yitirdi. Avrupa'ya ulaşan çocuklardan on binlercesi kayıp, bir o kadarı da haz köleleri olarak kullanılıyor. Her gece 800 milyondan fazla insan aç yatıyor. Yaklaşık bir buçuk milyar insan, sağlıklı içme suyundan mahrum ve 2 milyar insanın yoksulluk sınırının altında hayatta kalma mücadelesi veriyor. Emperyalist güçler tüm bunlar olurken hem kendi ülkelerinde hem de sömürdükleri birçok ülkede insanları farklı şekillerde uyutup uyuşturarak kitleleri duyarsızlaştırıyorlar ve hakikati örtbas ediyorlar." ifadelerini kullandı.

"İnsanda iffet duygusunu zedeleyen her türlü eğlence anlayışını reddediyoruz"

Yılbaşı gecesi eğlencesi adı altında tüm dünya halklarına çirkinliklerin ve kötülüklerin dayatılmasına karşı tavır alınması gerektiğine değinen Çelik, "Dünyanın birçok yerinde insanlar savaşların ve çatışmaların gölgesinde yaşam mücadelesi verirken, emperyalizm eğlence sektörünün renkli ışıklarıyla geniş kitlelerin gözlerini boyuyor. Kitlesel göz boyamanın enstrümanlarından biri de hazırlıkları günler öncesinden başlayan yılbaşı gecesi eğlenceleridir. Biz yılbaşı gecesi eğlencesi adı altında tüm dünya halklarına çirkinliklerin ve kötülüklerin dayatılmasına karşı tavır almanın gerekliliğine ve doğruluğuna inanıyoruz. Milli Piyango adı verilen oyunla kitlelerin kumarla buluşturulmasını sağlayan, her türlü kötülüğe giden yolları açan, birçok gencin çeşitli bağımlılıklara yakalanmasına sebep olan, birçok insanda iffet duygusunu zedeleyen her türlü eğlence anlayışını reddediyoruz." diye konuştu.

"Şans oyunları toplumda telafisi mümkün olmayan yozlaşmalara yol açıyor"

Yılbaşı kutlamalarına karşı tepki koymanın her erdem sahibi insanın görevi olduğunu hatırlatan Çelik, "Kalplerdeki merhameti körelten, vicdan duygusunu ortadan kaldıran, insanları şehirlerin en orta yerlerinde her türlü ahlaksızlığı yapmaya sevk eden Yılbaşı kutlamalarına karşı tepki koymanın her erdem sahibi insanın görevi olduğunu da düşünüyoruz. Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda İstanbul'a gelip Boğaz'a demirleyen İngiliz savaş gemilerinden İstanbul ahalisine bedava dağıtılan alkol, yeni dönemde işgalin ve sömürünün nasıl sürdürüleceğinin bir göstergesi olmuştur. Biz yılbaşı kutlamalarının bu ülkenin emperyalizm tarafından sömürülmesine hizmet eden vasıtalardan biri olarak görüyoruz. Alkol müptelası haline getirilen bir nesil, sağlıklı düşünme ve sömürüye karşı direnme vasfını kaybediyor. Bu gecenin yılbaşı çekilişi gibi değişik organizasyonlarla Milli Eğitim Bakanlığına ait okullarda öğretmenler vasıtasıyla körpe dimağlara aşılanmasını ise kabul edilemez buluyoruz. Aynı şekilde devlet eli yürütülen şans oyunlarının toplumda telafisi mümkün olmayan bir yozlaşmaya yol açtığını görüyoruz." şeklinde konuştu.

"Yılbaşı gecesi Mekke'nin Fethi programı düzenleyeceğiz"

81 ilde yılbaşı gecesi Mekke'nin Fethi programı düzenleyeceklerini belirten Çelik, "Bizler Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak 31 Aralık Salı gününü 1 Ocak Çarşamba gününe bağlayan gece 81 şubemizde yaklaşık 600 kadar noktada Mekke'nin Fethi programı düzenleyeceğiz. Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe'nin bulunduğu şehir olan Mekke, İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümünü ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz." ifadelerini kullandı.

"Dünyanın fetih ruhuna ihtiyacı var"

Çatışma ve savaşların yaşandığı dünyada fetih ruhuna ihtiyaç olduğunun altını çizen Çelik, "Biz, İstanbul'un Fethini Diyarbakır'a, Diyarbakır'ın Fethini Kudüs'e, Kudüs'ün Fethini Mekke'ye ve Mekke'nin Fethi'ni de vahyin insanlığa olan çağrısına bağlamayan her anlayışın eksik olduğunu düşünüyoruz. Kaosun, sömürünün, çatışma ve savaşların yaşandığı dünyamızın her zamankinden daha fazla fetih ruhuna ve anlayışına ihtiyacı vardır. Fetih kavramı da anlamından saptırılmaya çalışılsa da biz hem kavramlarımıza hem de bu kavramların bize yüklediği sorumluluklara sahip çıkmaya devam edeceğiz." dedi.

"Fetih, sonradan olma ilahlara reddiyedir"

 Açıklamanın devamından fethin önemine değinen Çelik, "Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam'a açılmasıdır. Fetih, küfrün karanlığının Kelam-ı Kadim'in berraklığıyla silinmesidir. Fetih, sonradan olma ilahlara reddiyedir. Fetih, insanların temel hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninden adil bir düzene geçen yolun açılmasıdır. Fetih; insanın, toplumun ve doğanın, sevgiyle, merhametle ve adaletle buluşmasıdır. Fetih insan olmanın, halife kılınmanın, dağların yüklenmekten çekindiği bir yükü omuzlamanın ve kulluk sözü vermenin gereğidir. Fetih sadece hakkın hâkimiyeti için çıkılan bir seferin sonucu değil; bilakis o sefere çıkabilme dirayetidir." şeklinde konuştu.

"İnsanımızı kültür emperyalizminin yanında değil fetih ruhunun yanında durmaya çağıyoruz"

Fethin işgal olmadığını ifade eden Çelik, "Fetih, bir ırkın diğer ırkı tarumar etmesi değildir, bir bölgenin halkının diğer bölge halkını sömürmesi değildir, insanların inanç ve düşüncülerini zorla değiştirme değildir. Enerji kaynaklarını, yer altı, yer üstü zenginliklerini ele geçirmek için savaşanlar, insanları imha etmek için savaşanlar bunu anlayamaz. Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna, bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğuna inanıyoruz. İnsanımızı kültür emperyalizminin yanında değil fetih ruhunun yanında durmaya çağıyoruz." diye konuştu.

Çelik sözlerini şu duyuru ile sonlandırdı:

"1 Aralık Salı günü saat 19:00'da tüm halkımızı çocukları ile birlikte Şanlıurfa City AVM Mehmet Akif İNAN Konferans Salonunda ve Eyyübiye Çamlık Düğün Salonunda ve taşra ilçelerimizde düzenleyeceğimiz Mekke'nin Fethi ve Kur'an ziyafeti programına davet ediyoruz." şeklinde konuştu. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler