1. HABERLER

  2. BATMAN

  3. “Yüklenici firma işini sağlam yapmadı”
“Yüklenici firma işini sağlam yapmadı”

“Yüklenici firma işini sağlam yapmadı”

Köy yollarına kalitesiz asfalt döküldüğünü ve bir ayı geçmeden asfaltın bozulmaya başladığını söyleyen köylüler, “Devlet hizmeti sunuyor fakat işi alan müteahhit işini sağlam yapmıyor” yüklenici firmalara tepki gösterdi.

A+A-

Batman’ın Kozluk ilçesi Tosunpınar, Armutlu ve Geçitaltı grup köy yolu asfaltlama çalışmalarında, ihalede bulunan şartlara göre çalışma yapılmadığını belirten köylüler, asfaltın kalitesiz olduğunu ve miktarından az döküldüğünü söyleyerek, "Yeni dökülen asfalt yolda şimdiden çukurlar oluşup, mıcırlar yerinden söküldü. " diyerek tepki gösterdiler.

Asfalt yapımı esnasında durumu fark ettiklerini belirten köylüler, yapılan yanlış çalışmanın durdurulması için defalarca gerekli mercilere müracaat ettiklerini ancak herhangi bir sonuç alamadıklarını söylediler.

Konu ile ilgili olarak bilgi veren Armutlu (Ğırbak) köyü muhtarı Yaşar Ak, işi alan müteahhitlerin, asfaltlama işlerini hakkıyla yapmadıklarını, eksik malzeme kullanarak kalitesiz asfalt döktüklerini söyledi.

Asfaltın dökülmesinden kısa bir süre sonra yolun bazı yerlerinde çökme meydana geldiğini ve eski asfaltın ortaya çıktığını belirten Ak, "17 kilometrelik asfalt yolun yanında Geçitaltı köyünden geçip Kozluk ilçesini Sason ilçesine bağlayacak olan 7 kilometrelik beton yolda da aynı sıkıntıların yaşadık. Herhangi bir blogaç ve mıcır dökülmeden çamur toprağın üstüne beton döküldü. Bu yüzden bazı yerlerde çökmeler ve kırılmalar oluştu. Ayrıca 7 kilometrelik beton yolda istinat duvarları yapılması gerekirken, bu yapılmadı. Toprak kayması nedeniyle kimi zaman yollar kapanıyor. Yetkililerin bu durum üzerinde hassasiyetle durmaları gerekiyor." ifadelerini kullandı.

“İlk defa böyle kalitesiz bir asfalt görüyoruz”

Asfalt çalışması yapılırken çalışmaları sürekli yerinde incelediğini söyleyen Muhtar Yaşar Ak, ilk defa böylesine kalitesiz bir asfalt gördüğünü söyledi.

Ak, “Bunun ihale sözleşmesinde her şey bellidir. Belgesi biz de var. Kaç kalemde yapılacağı bellidir. Her kalemden yüzde 50 eksik yapıldı. En kalitesiz asfalt döküldü. Elenmiş asfalt alınırken de sürekli başlarındaydım. İçinden çöpler, kaplar, terlikler ve su petlerini asfaltın içinden alıp attık. İlk defa böyle kalitesiz bir asfalt görüyoruz.” dedi.

İhale sözleşmesine göre sıkıştırılmış 8 santimetre asfalt yapılması gerekirken çoğu yerlerde 1-2 santimetre ve sıkıştırılmamış asfalt döküldüğünün altını çizen Ak, “Asfalt, sıkıştırılmış 8 santimetre olarak yapılması gerekirken çoğu yerde 1-2 santimetre ve sıkıştırılmamış şekilde yapıldı. Bir ay olmadan asfaltta çukurlar oluştu, asfalt kendini bıraktı. Gün geçtikçe bozulup kırılıyor. Eski halinde kalsaydı daha iyiydi bizim için.” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Mıcır dökülmeden çamur toprağın üstüne betonu döktüler”

Kozluk Geçitaltı köyü ile Sason arası yolun beton yol olarak yapıldığını, o yolda da yine ihale şartlarına uyulmayarak hiçbir blogaç ve mıcır dökülmeden çamur toprağın üstüne betonun döküldüğünü söyleyen Ak, “Köyümüz ile Sason arasında yapılan beton yolun altına mıcırdan kırılmış taştan blogaç yapılıp sonra beton dökülecekti. Hiçbir blogaç, mıcır dökülmeden çamur toprağın üstüne betonu döktüler. O dahi boşa gitti. Betonda kırılmalar ve çökmeler başladı. Bu işten memnun değiliz ve verilen o paraya yazık. Devlet o kadar parayı vermiş, hizmeti sunmuş ama maalesef hakkıyla yapılmamış. Durumu her gelen mühendise ve kontrolcüye ilettim. Müteahhite de defalarca söyledim. Hatta 3 muhtarla bu çalışmanın durdurulması için yetkililere arz ettik, ‘olmuyor, durdurun’ diye, yine de durduramadık.” ifadelerini kullandı.

“Müteahhitler sağlam iş yapmıyorlar”

Yolları asfalt yapılan köylerde yaşayan hiçbir vatandaşın bu işten memnun olmadığını dile getiren Ak, son olarak şunları söyledi:

“Yazık ve günah. Devlet buraya bu kadar para döktü. Devlet yapıyor fakat işi alan işini doğru-düzgün yapmıyor. Yetkililerden talebimiz; bu işin üzerinde hassasiyetle durup hak neyse gerekeni yapmalarıdır.”

“Yolun tekrardan ihaledeki şartlara uygun olarak yapılmasını istiyoruz”

Yol ihalesini alan kişilerin yolu güzel yapmadıklarını söyleyen Geçitaltı (Goğ) köyü muhtarı Metin Geç ise tek isteklerinin yolun, ihalede belirlenen şartlara göre yeniden yapılması olduğunu belirtti.

Geç, “Bu yol ihalesini alan kişiler yolu güzel yapmadı. Bu yolun tekrardan güzel bir şekilde yapılmasını istiyoruz. Bazı yerlerde 2 santimetre, bazı yerlerde 3 santimetre, bazı yerlerde 5 santimetre olarak asfalt dökülmüş. Yani her yerde eksik kullanılmış. Eski yolumuz yeni asfalttan daha güzeldi. Yeni yapılan asfalt iki ay olmadan kendini bıraktı, bırakıyor, açılıyor. Bazı yerlerde dökülmüş. Yetkililerinde bu konuda yapılması gerekenleri yapmasını talep ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yapılan incelemelerde, çalışması bir ay önce bitirilen yolun olurunun alınmadığı öğrenildi. Hatırlanacağı üzere; 10 Aralık 2017 Pazar günü Batman Valisi Ahmet Deniz, yol yapım çalışmalarını yerinde incelemiş ve müteahhitlere yolun sağlam yapılması direktifinde bulunmuş ve gerekli kontrollerin de yapılmasını istemişti. (Muhammed Said Aksoy-İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.