Yükselen “Dolar” son koz mu?

Dolar'ın tarihi bir rekor kırması neyi gösteriyor? ABD ve Batı bununla bir yere varacak mı? Son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim. Pek yakında dolar'ın sert düşüşüne şahit olacağız. Başta ABD'nin ve Avrupa'nın hesapları akim kalmış durumdadır. Türkiye üzerinden meseleyi değerlendirirsek; bugünlerde en çok konuşulan dolar'ın ne olacağıyla ilgili yorumlar gündemdedir. Fakat dolar meselesini anlamak adına biraz daha geriye gitmemiz gerekir. Hatırlanacağı üzere, her şey “gezi olaylarıyla” başlamıştı. Hesaplar “cumhuriyetçiler” adı altında bir çıkış yakalamaktı. Batı'nın manşet haber olarak dünyaya duyurduğu olaylar sonuçsuz kalmış ve ekonomiyi etkileyememişti.

Bundan sonraki adımlar çok daha sert olacaktı. HDP'de bir umut gören bu kesim, adeta onları barış güvercini göstermiş ve  “Türk sol bloğuyla” entegre ederek iktidara gitme hayalleri de 1 Kasım'da eriyip gitmişti. Bu sefer de onların arka bahçeleri/ön bahçeleri olanlarla hendek siyasetine başladılar. Bununla bir iç savaş projesi hesaplayarak ekonomik bir çöküntüye zemin hazırlamak istediler. Bu da sonuçsuz kalınca en çok güvendikleri “darbe girişimiyle” ülkenin tamamını/ekonomisini ele geçirmek istediler. Fakat inançlı bir halkı sebep kılan Yüce Mevla, bu fırsatı hainlere vermedi. Bütün kozlar tükenince de kendilerince -cılız da olsa- dolarlarıyla bir istikrarsızlık oluşturma peşindeler. Bu son koz mu? Hep beraber göreceğiz…

Ancak dolara karşı muhtemel geliştirilecek bir yöntem, doların satışlarını durdurma noktasına getirebilir. Böyle bir yöntemde başarı sağlanırsa diğer ülkelere de örnek olabilir. Doların yükselişinden rahatsız olan ülkeler “kendi aralarındaki alışverişlerini kendi paralarıyla yapma” yoluna girebilirler. Nitekim Rusya ve Türkiye arasında bu minvalde yapılacak bir alış veriş farklı ülkelere de örnek olabilir.

Dünyada ilk defa dolar'a karşı yükselen Türkiye-Rusya hamlesini konu alan ABD'li düşünce kuruluşu stratfor;  diğer ülkelerde de aynı yaklaşımın gerçekleşmesi halinde dünyanın yeni bir sisteme gidebileceğini açıkladı. Hatta bir “domino etkisi” yaratacağını iddia etti… Ülkeleri kendi sömürü alanları olarak kuran ABD, kendi prestijini kaybettiği gibi “dolar kuruyla oynaması” ve bunu bir silah olarak kullanması kendi parasının prestijinin sonu da olabilir.

Netice olarak; başta ABD olmak üzere batı'nın İslam âlemine karşı hazırladıkları tuzakları fark etmenin ve bir araya gelmenin yolu olarak görülebilir. Çünkü ABD ve Batı, bütün hamleleriyle Müslüman ülkelere kandan ve zarardan başka bir şey getirmemiştir. Bunu başarmadığı ülkelerde de elindeki tüm kozları kullanmaktadır. Bugün Türkiye'ye karşı son kozu diyebileceğimiz “dolar'ın yükselişini” sahaya sürmüştür. Bu da doların “çöküşünün başlangıcı” olarak görülebilir…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.