Abdulhalim SEÇKİN

Abdulhalim SEÇKİN

Alternatif kurum ve ürünler

İnsanlar günlük hayatlarındaki çoğu işlemlerinde bankaların kapısını çalmak zorunda kalırlar. Fatura yatırmak, para yatırmak ve havale etmek, çek ve senet işlemlerini gerçekleştirmek, maaş almak vb. birçok işlem için bankaları kullanırlar. Ne yazık ki bankaların çoğu faizli işlem yapan bankalardır. Daha da yazık olanı diyanet personelinin maaşlarının dahi bu bankalara yatırılmasıdır.

İnsanların çoğu bir işlemini gerçekleştirilirken helal harama dikkat etmez. İşlemini en kısa zamanda gerçekleştireceği, kuyrukta beklemeyeceği bir banka arar. Esasında doğru olan bu değildir. Mümkün olan en minimum derecede bankalar kullanılmalı, alternatif yollar aranmalıdır. Bankalara alternatif olarak kimi finans bankaları gösterilebilir.

Üç-dört tane kâr-zarar ortaklığı ile çalışan finans bankası olsa da bunların her yerde şubesi yok maalesef. Var olanlarda tüm işlemleri gerçekleştiremiyor. Ya da tüm işlemleri gerçekleştirecek kapasitede değiller.

Finans bankaları faizli bankalara karşı bir alternatiftir. Ancak finans bankalarının tüm işlemleri İslami çerçevede olmalıdır. Finans bankaları tercih edilmeli ancak finans kuruluşları İslami ölçülerde çalışmaya zorlanmalıdır. Zorlamadan kastım, finans bankasına giden her müşteri işlemlerin ne ölçüde İslami gerçekleştirildiğini araştırılmalı ve soruşturmalıdır. Finans kuruluşu kendini bir kontrol ve takip altında hissetmelidir.

Faizli bankaların alternatifi olması gerektiği gibi, alternatif internet ağı, tv kanalı, gazete, dergi ve alternatif parti de olmalıdır. İnsanların rahatlıkla girebileceği bir internet ağı, seyredebileceği tv kanalı, okuyabileceği gazete, dergi ve kendisini temsil edecek oyunu verdiğinde sorumluluk altına girmeyeceği bir parti olmalıdır.

Saydıklarımızın dışında günlük hayatta her noktada alternatif kurum ve kuruluşlar olması gerektiği gibi alternatif ürünler de olmalıdır. Deterjanlar, şampuanlar, diş macunları, meşrubatlar vb. birçok ürünün büyük çoğunluğu Yahudi sermayeden şirketlerin malıdır. Bu ürünleri üreten firmalar İsrail’e yardım ediyor. İsrail’de Müslümanlarla daimi bir savaş halindedir.
Yahudi malının yerine İslami kuruluşların üretmiş olduğu helal mamulleri, marketler satmak ister, müşteri de almak ister. Ancak bu ürünler yeteri derecede üretilmiyor. Var olanlarda kaliteden yoksundur.

Peki, neden gönül huzuru ile tercih edebileceğimiz ürünler üretilmiyor? Kimi mamullerin helal gıda sertifikası olsa da sadece helal olması yeterli değil ki helallikle beraber ihtiyacı da karşılaması lazım. Aldığımız tursil çamaşırımızdaki kiri gidermiyorsa, şampuan saçlarımızı döküyorsa, içtiğimiz meşrubatın bir tadı yoksa neden tercih edelim ki?

Bugün ne yazık ki seyredebileceğimiz dizi, film ve tiyatrolar yetersiz ve çok pahalıdır. İslami bir kanalın, bir filmi seyircisine sunması için milyarları masaya yatırması gerekir. İslami bir TV kanalı varlığını sürdürebilmek için reklama ihtiyaç hisseder. Ancak reklamlar paket halinde satılır ve ne yazık ki bu reklamların çoğu ailemizle seyredebileceğimiz türden değildir.

Doktora giden kadın, kadın doktor; erkek, erkek doktor bulamıyor. Kadın doğumda erkek doktorun ya da erkek hizmetlinin ne işi var? Kadın doktor buluncaya kadar dört beş özel hastane dolaşmak gerekir ki ona da herkesin gücü yok.

Okullarda karma eğitim var. Çoğu imam-hatipte bile kız erkek karma okuyor. Erkeklerin de kızların da okuması gerektiğine inanıyorum ki bu bir gerekliliktir. Ancak imam-hatibe gönderdiğiniz kız çocukları kendini bilmez erkeklerin bakışları altında eziliyor. Gönül rahatlığı ile bir eğitim alamıyor.

Hayatın her alanı böyle ve diyebilirim ki Ak Parti hükümetinin bu yönde hiçbir endişesi yok. Halk, aman yöneticilerimizin işini zorlaştırmayalım. Onlar zaten dindar, bilinçli insanlardır deyip tepki göstermiyor.

Yukarıda saydıklarımızın yanında uçaklardan kaldırılan içki servisi olumlu bir gelişmedir. İçki servisi yapmayan alternatif bir uçak firması olmadığından mecburen içkili uçağa biniliyordu. Gözlerinizin önünde yapılan içki servisine ancak bir ah çekiyordunuz.

Hayatın her alanında herkesin tercih edebileceği kurum, kuruluş ve ürünlerin oluşması temennisi ile Allah’a emanet olun.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.