Arapça 3. Bölge Bilgi Yarışması Iğdır’da yapıldı

Arapça 3. Bölge Bilgi Yarışması Iğdır’da yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce her yıl Türkiye genelinde düzenlenen 7. Uluslararası Arapça Bilgi Yarışmasının 3. Bölge elemeleri Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü ve Iğdır Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından yapıldı.

Kültür Merkezi´nde düzenlenen yarışmaya, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünden yetkililer, Rektör Yardımcısı Prof. Mehmet Faik Yılmaz , İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Şube Müdürü Yakup Alhan, okul müdürleri, Iğdır Anadolu İmam Hatip Lisesi  öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt , yarışmadan önce yaptığı konuşmada, öğrencilerini sahiplenilmesi gerektiğini belirterek , " Arapça bilgi yarışmalarının temel amacı Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz tarafından, Arapça öğrenimini desteklemek, bu alanda yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yöneltmek ve Arapça dini metinleri anlamalarını sağlamak, Ortadoğu ülkeleri ile gelişen ekonomik ve sosyal ilişkilere katkı sağlamak ve Arapça bilgi düzeyini geliştirmelerini sağlamak, olarak açıklanmıştır. Bu yarışmaların belirtilen amaçlara ulaşılmasına katkı sağlamasını umut ediyorum. Çünkü Arapça sadece bir Arap dili değil, aynı zamanda bir ümmet dilidir. Zira kutsal kitabımız Kuran- ı Kerim’in Peygamber Efendimiz’ in sünnet- i seniyesinin ve diğer İslami ilimlerin de dilidir. Bu açıdan Arapçanın öğrenilmesi ve öğretilmesi hem bugün bölük pörçük olan İslam aleminin bütünleşmesini sağlayacak dini bir mecburiyet, hem de globalleşen dünyada ‘Bir lisan, bir insan’ ifadesi ile özetlenen dil öğrenmenin gelişim ve entegrasyonu açısından zorunludur. Bugün 22 Arap ülkesinde  450 milyona yakın nüfus tarafından anadil olarak ve bir buçuk milyona yakın Müslümanın da konuşmaya çalıştığı bir dil olarak dünya dili olma yolunda ilerlemesi de Arapça’nın önemini pekiştirmektedir. Ayrıca Arapça’nın yoğun olarak konuşulduğu, Ortadoğu coğrafyası ile Osmanlı’dan gelen tarih, kültür ve kader birliğimiz düşünüldüğünde de, Arapça’nın bizim açımızdan önemi bir kez daha artmaktadır. Bugün Filistin bir işgal yaşıyorsa, Suriye’de bir savaş varsa, Irak sıkıntılar içerisindeyse, bu halklarla yabancılaştık, işte o zaman bu coğrafya üzerinde kötü emeller taşıyan kişilerin , bu emellerini gerçekleştirmesine, farkında olalım veya olmayalım katkıda bulunduk. “dedi.

“Arapça sadece bir Arap dili değil,, aynı zamanda  ümmet dilidir”

Cırıt konuşmasının devamında, “Demin de söylediğim gibi Arapça Sadece bir Arap dili değildir, aynı zamanda bir ümmet dilidir. İnşallah bu yarışmalar sayesinde yetişen gençlerimiz, bir süredir bigane kaldığımız veya bigane bırakıldığımız bu ümmet dilinin aramızda tekrar yeşermesine katkı sağlayacaktır. Sezai Karakoç’un dediği gibi bizim yüzümüz her ne kadar batıya dönükse ayaklarımız ortadoğudadır ve biz hiçbir zaman Ortadoğuya kayıtsız kalamayız. Nuri Pakdil’in dediği gibi Ne zaman Kudüs ve Mescid-i Aksa işgalden kurtulursa İslam Dünyası O zaman bağımsızlığına ulaşır.” İfadelerini kullandı.

Konuşmasında yarışmacı öğrencilere de seslenen Cırıt, ”Biraz sonra yarışacak sevgili gençler!  Sizlerin Sorumluluğu büyük, Misyonunuz ağırdır. Bu Lisanı öğrenerek orada yaşayan insanlara sizlerle birlikte devletimiz elini uzatacaktır. Siz bizim o bölgede yaşayan Müslüman kardeşlerimizin yaralarını sarmamıza yardımcı olacaksınız. Unutmayın Ortadoğu’da yaşayan kardeşlerimizin yüreği Türkiye’dir,   Genel Müdürlüğümüzün düzenlediği her yarışma gibi Arapça Bilgi Yarışmasının da kaybedeni olmayan bir yarışma olduğunu vurgulamak isterim. Gerek okullarımızdaki eğitimleri esnasında, gerekse yarışma vesilesi ile rehber öğretmenleri ile gerçekleştirdikleri etkinlikler boyunca edinilen Arapça dil becerileri, öğrencilerimizin en büyük kazancıdır. Bir Arapça atasözü şöyledir: “Nasibüke yusibüke velev künte fi tahtel cebel” yani dağın altında da olsan nasibin seni bulur. Bu açıdan öğrencilerimize tavsiyem genel yarışma psikolojisi veya baskısından kurtulmaları, bu yarışmaya farklı bir bilgi veya tecrübe edinme faaliyeti olarak görmeleridir. Bir kez daha Ülkemizin serhad şehri, doğunun incisi Iğdır ilimizde siz değerli misafirleri ağırlamaktan mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim. Gerek Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, gerekse kardeş okulunuz Iğdır Anadolu İmam Hatip Lisesi personelinin yarışmadan sonra da isteyen kardeşlerimizi en iyi şekilde ağırlamaya hazır olduğunu belirtir, yarışmaya katılan bütün okullarımızı idareci, öğretmen ve öğrencileri ile şimdiden kutlar, başarılarının devamını dilerim.” dedi

Yarışmaya, 11 ilden  Anadolu İmam Hatip liselerinden öğrenciler katıldı.

Yarışmada, birinciliği Muş, ikinciliği Rize , üçüncülüğü  Erzincan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri aldı.

Böylece Muş Anadolu İmam Hatip Lisesi   Ankara’da yapılacak olan Türkiye finaline katılamya hak kazandı. Yarışmayı düzenleyen Iğdır Anadolu İmam hatip Lisesine katkıda bulunan sponsorlar  tarafından  dereceğe giren 12 öğrenciye  çeyrek altın ,70 öğrenciye de giyim çeki verildi. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler