Selahaddin YILDIRIM

Selahaddin YILDIRIM

Bayram ve Acı

İslam coğrafyasında Müslümanların değişik türden yaşadıkları acı ve zulümlerin kalpler üzerinde bıraktığı üzüntü ve keder  bayramlarda daha da  katmerleşiyor.  Olayları  bizzat yaşayan mazlumların  duyguları muhakkak ki fazlasıyla hüzün ve keder yüklüdür. Yerleri yurtları harap edilip yakınları katledilen çaresizlerin, “neredesin dünya, neredesiniz İslam alemi?”çığlıklarının kesilmediği bir zaman diliminde bayram nasıl yaşanır acaba?

İslam dünyasında mübarek Kurban Bayramında bile kan ve göz yaşının durmaksızın devam etmesi tarifi zor bir hüzün veriyor gönüllere. Acıların unutulduğu, sevgi ve kardeşliğin, paylaşmanın öne çıktığı bayram gibi  mübarek bir saatte bile coğrafyamızda devam etmekte olan acıların biteceğine dair bir umudun belirmemiş olması takatleri zorlayan  bir acı yüklüyor insana.

Üzüntüyü yaşayan kalplere, ateşin düştüğü yere nasıl ulaşılabilir? Barbarca yapılan saldırılarda binlerce kurban.. Ve geride gülmeyi, oyun oynamayı unutan yetim çocuklar.. Bu çocuklarımıza bayramın geldiğini nasıl söyleyebiliriz acaba?

Harap olmuş mahalleler, şehirler. Yurdunu, evini terk etmek zorunda kalmış binlerce mülteci.. Korku ve endişenin kol gezdiği, gelecekle ilgili umutların meçhule gömüldüğü bir bayram nasıl geçirilir acaba?

Bir asra yakın bir süreden beri parçalanmış ve işgal altında yaşayan Filistin ve Kudüs..Yıkılmak tehlikesi geçiren Mescid-i Aksa.. Parçalanmış ve bölünmüş Filistinliler.. Muhasara altındaki Gazze.. Siyonistlerin pervasız cinayet ve saldırılarına suskun kalan dünya...

Otuz yılı aşkın bir süreden beri işgal ve talan yaşayan Afganistan..Yakılıp yıkılan Irak..Sayıları milyonları aşan ölü ve mülteciler.. Vahşi silahlarla bombardımana tutulup yerle bir edilen şehirlerimiz Bağdat ve Basra. Katliamlara uğrayan uzak doğunun kimsesiz azınlık Müslümanları.. Parçalanmış Sudan.. Açlık ve sefaletle boğuşan Somali ve diğer Afrika Müslümanları.

Ve nihayet son yirmi aydan beri harap olmaya doğru hızla sürüklenen şirin ülkemiz Suriye. Kıblesini şaşırmış bir yönetim halkını acımasızca katletmeye devam ediyor. Bayramda bile katliamlarına ara vermek istemeyen gaddar bir rejim. Değişik çıkar hesapları uğruna güzelim bir ülkenin yanıp yok olmasına aldırış etmeyen bir dünya..

Hasılı tahammülü güç  acı ve hüzünlerle giriyoruz mübarek Kurban bayramına. Ancak bütün bu hüzün, keder ve gamların bizim bilemediğimiz “hayır” sonuçlar doğuracağına da imanımız vardır bizim. Çünkü biliriz ki, şafağın  yakın olduğu zamanda gecenin karanlığı daha bir koyu ve zifiri olur. Ve imanımız bize bu dünya hayatının bir “imtihan” olduğunu söyler. İlahi, imtihanımızı kolay kıl! Kalplerimize rahmetinden “sekinet”ini indir ve üzerimize sabır yağdır. Mübarek Kurban Bayramını hakkımızda hayırlara vesile kıl.

Gazetemiz çalışanları, okurları başta olmak üzere bütün Müslüman kardeşlerimizin bayramını tebrik ediyor Hak Teala’nın rahmetine vesile olmasını diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.