Belediyenin galoşlarını engelli gençler üretiyor

Zeytinburnu'nda bulunan Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezinde (AKDEM) eğitim gören engelli gençler, aldıkları eğitimler sayesinde belediyenin galoş ihtiyacını el emekleriyle karşılıyorlar.

İstanbul Zeytinburnu'nda engelli gençler galoş üreterek belediyeye destek oluyor. Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezinde (AKDEM) eğitim gören engelli gençler, hem motor becerilerini geliştirerek tedavi oluyor hem de ürettikleri bine yakın galoşla belediyenin temiz kalmasını sağlıyorlar.

AKDEM’ de tedavi gören vatandaşların galoşlarını kendi elleriyle hazırlayan engelli gençler, üretirken motor becerilerini de geliştirerek tedavi süreçlerine olumlu katkılar sağlıyorlar.

Bir eğitmenle beraber grup halinde müzik eşliğinde yaptıkları galoşlar, aynı zamanda gençlerin sosyalleşmesini de sağlıyor. AKDEM açıldığından beri yaklaşık 11 yıldır gerçekleştirilen eğitimler sayesinde bugüne kadar binlerce engelli genç bu şekilde terapi gördü. Öğrenciler 5'er kişilik gruplar halinde merkezde bulunan atölyede çalışmalarını yapıyorlar. Gün içerisinde toplamda üç grup bu hizmetten faydalanabiliyor. Terapinin gelişim sürecine önemli ölçüde katkı sağlamasının yanı sıra engelli gençlerin bir arada olmalarından dolayı oluşan mutluluk da görülmeye değer.

Galoş yapmanın engelliler için iş uğraşı terapisi olduğunu dile getiren AKDEM Engelliler Koordinasyon Birimi El Sanatları Hocası Sabiha Yayla, "AKDEM kurulduğundan beri bu faaliyet devam etmekte. Yaklaşık 10-11 yıl kadar diyebiliriz. 8 yıldır burada çalışıyorum. Galoş üretimi dışında buna benzer düzenlediğimiz çeşitli faaliyetlerimiz var. Öncelikle çocuklarımızı yaş ve engel durumuna göre ayırıyoruz. Galoş yapımı da bunlardan bir tanesi... Galoş neye yarıyor? Öncelikle fiziksel engelli hastalarımızın ince motor becerisi kazanmalarına sebep oluyor. Küçük parmak ucu kaslarını çalıştırıyor. Aynı zamanda grup eğitimi olduğu için sosyalleşmelerini de sağlıyor. Birbirleriyle keyifli zaman geçirebiliyorlar, paylaşmayı öğreniyorlar, birbirlerine yardımcı olmayı öğreniyorlar. Aynı zamanda bu gerçek bir terapi. Biz buna kısaca ‘iş uğraşı terapisi’ diyebiliriz."  şeklinde konuştu.

Eğitimlerin çok güzel geçtiğini ve çok mutlu olduğunu dile getiren 23 yaşındaki Down Sendromlu Hilal Dursun, "Burası çok güzel. Herkes muhakkak buraya gelmeli. Bol bol eğitim alsınlar. Bana burayı annem gösterdi. Beni bu yaşıma kadar buraya annem getirdi. Anneme teşekkür ediyorum. Eğitimler çok güzel geçiyor, çok mutluyum." dedi.

“Bu etkinliğin benim tedavime katkısı çok büyük”

AKDEM'de nasıl galoş yaptıklarını anlatan Mental Reterdasyon ve Serebral Palsi hastası 20 yaşındaki Özbay Yasin Şahin ise "AKDEM'de galoş yapıyorum. Galoş yapmayı çok seviyorum. Bir işle meşgul oluyoruz. Çok mutluyum. Burada yardımlaşma var. Arkadaşlarımla sohbet ediyorum. Aynı zamanda ince el kaslarımı çalıştırıyorum. Bu etkinliğin benim tedavime katkısı çok büyük.” ifadelerini kullandı.

İLKHA

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar