1. YAZARLAR

  2. Mehmet GÖKTAŞ

  3. Berat Gecesini nasıl anlayalım?
Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Berat Gecesini nasıl anlayalım?

A+A-

Bu gece, yani Şa'ban ayının on beşinci gecesini Berat gecesi olarak biliyoruz, Ümmet-i Muhammed için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyoruz.

Müslümanlar bu gecenin mübarek bir gece olduğunda ittifak etmiş ama niçin mübarek olduğu konusunda ittifak edememişler.

Bu gece hakkında hocalarımız  hutbe ve vaazlarında bir şeyler söyleyecekleri zaman önce Duhan Suresinin baş tarafını okurlar: “Hâ- mîm, biz onu mübarek bir gecede indirdik, biz daima uyarıcıyız...” Kadir Suresiyle çelişkiye düşmemek için de Kur'an-ı Kerim'in Levh-i mahfuzdan dünya semasına bu gece yani Berat gecesinde indirildiğini, Kadir gecesinde de dünya semasından Peygamber Aleyhisselamın kalbine indirildiğini söylerler.

Bu gecenin mübarek bir gece olduğuna, ibadetle ihya edilmesi, gündüzünün de oruçlu geçirilmesi gerektiğini, zaten Peygamber Aleyhisselam'ın Ramazan dışında en çok Şaban ayında oruç tuttuğunu haber veren rivayetler çoktur.

Fakat zannedersem bu gecenin püf noktasını hepimizin bildiği şu hadis-i şeriften anlayabiliriz:

“Şa'ban'ın on beşinci gecesi olduğunda Allah (cc) dünya semasına tecelli eder ve: Yok mu benden mağfiret talep eden mağfiret edeyim, yok mu benden rızık isteyen rızıklandırayım, yok mu benden şifa isteyen şifa vereyim, yok mu benden belalardan kurtarmamı isteyen kurtarayım!” (İbni Mace)

İyice dikkat ettiğimizde burada ciddi bir Tevhid vurgusunu görürüz. Burada insanlar çok somut bir şekilde Allah'ın kapısına çağrılıyor.

Çünkü insanlar genellikle bu konularda şirke düşmektedirler. Günahları kimin bağışlayacağı, rızkın nereden geldiği, şifayı kimin verdiği, belaları kimin defettiği konusu tarih boyunca insanların ayaklarının en çok kaydığı konulardır.

Böylece bir Müslüman bütün bunları yerine getirenin Allah Teala olduğu, sadece onun kapısına varılması gerektiğini bilir ve pratize eder.

Şu anda şimdilik bunlara muhtaç olmayan, sağlığı yerinde olan, rızkı bol olan Müslümanlar da Peygamber Aleyhisselam'ın bu uyarısıyla sahip olduğu bütün bu güzelliklerin Allah'tan olduğunu bilir ve aklından çıkarmaz.

Aslında bu nokta Tevhidin zirvesidir.

Sonra Müslümanlar Berat Gecesine ulaşmakla Ramazanla aralarında hiç bir mesafenin kalmadığını idrak ederler.

Rabbim hepimiz için Berat'ın berat olmasını, başta şirk olmak üzere bütün pisliklerden berî olmamızı bizlere lütfeylesin!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.