Bir Değirmendir Bu Dünya

“Akil isen can gözün aç, tut kulak bu sözüme

Bir değirmendir bu dünya, öğütür bir gün bizi”

Cahit Zarifoğlu'nun Beyan Yayınlarından çıkan “Bir Değirmendir Bu Dünya” adlı kitabı; adını Cahidi Ahmet Efendi'nin bu beyitinden almıştır. Cahit Zarifoğlu'nu şiirlerinden, hikayelerinden tanırız. Hayallerinden tanırız şairi… “Hayallerimin ayakları yere değmiyor” diyordu şair. Cahit Zarifoğlu yaşadığı dönemde İslam dünyasında yaşanan savaşlara siyasi çalkalanmalara karşı kayıtsız kalmamış, çeşitli gazete ve dergilerde bu konular üzerine makaleler kaleme almıştır. Bu kitap Zarifoğlu'nun bu meseleler üzerine yazdığı makalelerin derlemesinden oluşmaktadır.

Kitap, Türkiye özelinde Müslümanların batı güdümlü sistemler ile imtihanını irdeleyerek başlıyor. Gücünü inancından alan bir halkın işgal ve sömürüye karşı direnerek savunduğu, emperyalist devletlere geçit vermediği toprakların; muasırlaşma adına aynı güçlerin kültürel sömürgesi hâline getirilmesine değiniliyor.

Kemalizmin muasırlaşma teranesiyle Müslümanları sindirme, baskılama, uysallaştırma çabalarını; batıya yaranma adına işlediği cürümleri; Müslümanların batıya bakışı, batının Müslümanlara bakışı da konu ediniliyor.

Alem-i İslam'ın çektiği acıları yüreğinde hisseden şair bu kitapta bulunan yazıları genel olarak 1977 ile 1984 yılları arasında yazmıştı.

Afganistan işgali var bu kitapta… Zulüm ile istimlak edilmeye çalışılan İslam beldelerinde yaşanan insanlık dramları; bombalar altında talan edilen cennet misal şehirler. Yıkılan gelecekler, yerle bir edilen binalar, sönen umutlar… Hepsine kalem çalınmış.

Filistin halkının yürek sızlatan mazlumiyetine değiniyor. Filistin ümmetin yüreğidir. İşgalci siyonizm, ümmetin yüreğine saplanan paslı hançerdir. Kanayıp durmaktadır biteviye. Sürmektedir işgal. Müslümanlar yüreğine saplanan hançeri söküp atmalı, ümmeti bu acıdan kurtarmalıdır.

Hama… Şehid Hama… Müslümanların içini kaplayan can yakıcı bir keder.

 “Demek bitmedi Kerbela,

 Hama Kerbela'sı dehrin

Nasıl kuru dudakları devlet olduysa Hüseyn'in

Şehit ağzını değdir üstüne ölü kalbimin

Bülbüller anıp susar sesini

Nice tevhid çekti dillerin” 

O gün Hama için bu ağıtı yakmıştı şair. Bu gün yaşıyor olsaydı kim bilir ne ağıtlar yakardı bu dağlanan kalbimize…

Yüreğinde İslam ümmetinin acılarını taşıyan herkesin okuması gereken bir kitap… “Bir Değirmendir Bu Dünya.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.