1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ‘BM Heyetlerinin ziyaret taleplerine olumsuz yanıt’ iddiaları doğru değil
‘BM Heyetlerinin ziyaret taleplerine olumsuz  yanıt’ iddiaları doğru değil

‘BM Heyetlerinin ziyaret taleplerine olumsuz yanıt’ iddiaları doğru değil

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin’in, Güneydoğu Anadolu Bölgesine, ayrıca BM Heyetlerinin Ülkemizi Ziyaret taleplerine olumlu yanıt verilmediği yönündeki açıklamalarının gerçeği yans

A+A-

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç tarafından yapılan açıklamada, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin’in ülkemize yönelik 10 Mayıs 2016 tarihinde yapılan ve son derece yanlı bir bakışla kaleme alınan açıklamalarının teessürle karşılandığı belirtilerek,  “PKK, DEAŞ ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin kanlı eylemleriyle aynı anda mücadele eden ülkemiz, Güneydoğu Anadolu Bölgemizdeki vatandaşlarının en temel hakkı olan yaşam haklarının korunması ve kamu güvenliğinin sağlanması amacıyla yürüttüğü terörle mücadelede operasyonlarında özgürlük-güvenlik dengesinin sağlanması için azami özeni göstermekte ve tüm tedbirler yasal çerçevede alınmaktadır.” denildi.

Açıklamada, İnsan hakları alanında temel BM sözleşmelerine taraf olan Türkiye’nin, sözleşme temelli olanlar ve özel prosedürler dahil tüm BM insan hakları mekanizmalarıyla kesintisiz yapıcı işbirliğini sürdürdüğü belirtilerek, “ Bu çerçevede, hazırladığı ülke raporlarını zamanlıca ilgili Komitelere teslim etmekte, ilgili tüm BM Komiteleriyle interaktif diyalogun sürdürülmesine özen göstermektedir. Son olarak, 26-27 Nisan 2016 tarihlerinde, “İşkenceye Karşı Komite” nezdinde dönemsel rapor sunumumuz gerçekleştirilmiştir. Ülkemiz, 2001 yılından bu yana BM özel prosedürlerine açık davette bulunan 116 ülkeden biri olup, tematik raportörlerle yakın işbirliği yapmaktadır. Bu çerçevede son dönemde alınan ziyaret taleplerinin tamamına olumlu yanıt verilmiş ve her biri için takvimlendirme yapılmıştır. Söz konusu işbirliği süreçleri kapsamında önümüzdeki dönemde çeşitli BM Raportörlerinin ülkemizi ziyaret etmeleri öngörülmektedir.” İfadeleri kullanıldı.

“BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin’in BM birimlerinin Güneydoğu Anadolu Bölgemizi ziyaret taleplerine olumlu yanıt verilmediği yönündeki ifadelerinin kabul edilmesi mümkün değildir.” denilen  açıklamanın devamında, “Güneydoğu Anadolu Bölgemiz, insan hakları alanında faaliyet gösteren uluslararası kuruluşlarca rahatlıkla ziyaret edilebilmektedir. Son olarak 2016 yılı Mart ayında BM Zorla ve İrade Dışı Kaybolmalar Çalışma Grubu, Nisan ayında ise Avrupa insan hakları rejiminin temel organlarından olan Avrupa Konseyi’nin İnsan Hakları Komiseri Nils Muzniek Güneydoğu Anadolu Bölgemizi ziyaret ederek temaslarda bulunmuşlardır.

Yüksek Komiser Sayın Zeid’in Türkiye ile BM arasındaki insan hakları alanındaki işbirliği ruhunu yansıtmayan açıklamalarının yetersiz bilgiye ve önyargılı çevrelerin yönlendirmelerine dayandığıdüşünülmektedir. Arzu ettiği takdirde Sayın Zeid’i Güneydoğu Anadolu Bölgemizi de kapsayacak şekilde ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyacağız.” İfadelerine yer verildi. (İLKHA)


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.