Böylesi bir seçimde sonuçlar ancak bu kadar olur

Böylesi bir seçimde sonuçlar ancak bu kadar olur

Yerel seçim sonuçları belli oldu. Seçimlerin özgür bir ortamda geçtiğini söylemek çok ama çok zor. Hatta seçimden aylar önce onlarca kez saldırı, provokasyon ve tehditleri de düşününce bu kadarı da normal diyesi geliyor insanın. Şimdi birilerinin özellikle Bölge’de barış güvercini edasıyla konuşması kimseyi kandırmasın. Seçime götüren süreç gerçekten çok önemliydi. Sadece Kürdistan’da seçimlere giren HÜDA PAR’a yönelik seçim propagandası süresince 200’den fazla saldırı oldu. Sokak ve caddelerde patlatılan silahlar eşliğinde seçim araçları şehir turları attı. Başka partilerle ilgili bu kadar kin ve nefret güdülmedi. HÜDA PAR özellikle hedefe kondu ve halka korku atmosferi yaşatıldı. Elinde HÜDA PAR flaması veya broşürü olan genç kadın ve çocuklar saldırıya uğradı, evler molotoflandı.

Tabiki HÜDA PAR’a sadece saldırılar yoktu, aynı zamanda bu yeni kurulmuş partiye ulusal basın nezdinde büyük bir sansür vardı. Haber ve yorumlarda mümkün mertebe bu partiye yer verilmedi; rakipleri cilalandı, melekler gibi gösterildi. Rakiplerinin yaptırdıkları bütün saldırılar ‘kavga’ şeklinde servis edildi. Düşünün saldırılarla ilgili rakiplerinin elebaşları bir tek olay için bile açıklama yapma zahmetinde bulunma ihtiyacı duymadı.

Bütün bu hinlikler ve saldırganlıklar seçim günü bile devam etti. Birçok sandıkta usulsüzlük haberleri geldi. Diyarbakır Sur ilçesi Sarıkamış köyünde ‘kendin pişir kendin ye’ nev’inden oylar kullanıldı. Vicdanı kabul etmemiş basın mensubu “yanlış yapıyorsunuz” deyince hastanelik edildi hem de güvenlik görevlisi askerlerin gözleri önünde. Yine Diyarbakır Bismil ilçesinde Ulutürk İlköğretim Okulu’nun bir sınıfının yazı tahtasında koca karakterlerle ‘PKK’ yazısı öylece duruyordu ve millet tabiri caizse onun gölgesinde oy kullanıyordu. Diyarbakır Yenişehir 1236 nolu sandığın başkanı 3 saat civarı içeriye müşahit almadı. Kimi köylerde hatta birçok köyde oylar toplu ve açık kullanıldı iddiaları peşi sıra geldi. Kendim bölgeden edindiğim bilgilere göre bölgede seçim değil despotluk ve zorbalık olmuş. Öyle herkesin kendi iradesine göre sandık başına gidip oy kullanma gibi bir durum yokmuş. Buna göre bölgede şu kazandı bu kaybetti denilemez. Bütün bunlarla beraber bir de HÜDA PAR’ın ilk seçim dezavantajını da ekleyince, tablonun daha da netleşmesi açısından faydalı olur kanaatindeyim.

  HÜDA PAR yetkili ve gönüllüleri sadece tevekkül edip oturmadılar, hem çalıştılar hem tevekkül ettiler. Şimdi de Allah’ın kendileri için takdir ettiği sonuç için bir değerlendirme içerisinde olup elbette ki üzerlerine düşeni yapacaklardır. Önümüzdeki dönemler için nasıl adımlar atılması gerekir şeklinde bir durum değerlendirmesi içerisinde olmaları kaçınılmazdır. HÜDA PAR bir yılı aşkın kurulmuş bir parti olması ve bütün olumsuzluklara rağmen aldığı sonuçlar önümüzdeki seçimler için umut verici oldu düşüncesindeyim.

Bu sonuçlar, referanduma dönüştürülen bir yerel seçimin sonuçları oldu. Birçok kişi; Başbakan ve Ak Parti ile paralel yapı arasındaki tercih algısıyla tam tamına bir referandum düşüncesi ve muahezesiyle sandığa gitti. Ki dış basında da bunun bir referandum şeklinde algılandığı ifade edildi.

Israrla gözlerden ırak tutulmaya çalışılan parti, Allah’ın yardımıyla ilk adımını böylece attı. İleriki dönemlerde bunun devamının daha iyi geleceği düşünce ve kanaati içerisindeyim. Ye’se düşmemek ve ümitsiz olmamak lazım.

Seçimlerden önce HÜDA PAR yetkilileri yaptıkları açıklamalarla, sonuç ne olursa olsun kendilerinin kazanacaklarını ifade etmişlerdi. HÜDA PAR’lılar, davalarının parti davası değil dava partisi olduğunu beyan etmişlerdi. İnşaallah yaptıkları faaliyetler ayrıca hanelerine tebliğ olarak yazılacak ve önümüzdeki dönemler için daha bir gayret içerisinde olacaklardır.

Son bir not daha ekleyelim. Bölgede siyaset yapıp bu halkın inancına, geleneğine, göreneğine aykırı davranan rakiplerinizin gerçek yüzünü de anlatmaya devam edin. Halk kimin dost kimin düşman olduğunu anlasın, bilsin, öğrensin. Bu konuda yani aydınlatma konusunda ciddi bir eksiğin olduğunu hepimiz teslim ederiz herhalde. ‘Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer inanıyorsanız üstün gelecek olanlar sizlersiniz’

Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.