Abdulhakim SONKAYA

Abdulhakim SONKAYA

Bu mevsimin favori rengi hangisidir?

Allah’ın boyası en güzel boyadır.”(Bakara:138). Burada dikkat çeken husus renkten değil boyadan bahsedilmesidir. Çünkü bütün renkler Allah’ındır.

Artık bahar Kutlu Doğum mevsimi olarak yerini almış durumdadır. Bahar, renkliliğin olduğu bir mevsimdir. Yeryüzü bütün renklerle bezenir. Zemin, bitkiler, diğer canlılar Allah’ın boyasının bir sonucu olarak farklı farklı renklere bezenir.

Mümkün olan her şey Hakkın boyasıyla vücut bulur. Allah’ın boyası da çeşit çeşit, farklı farklı imkânlar vücuda getirir. Mevcut olan bütün renklerin kaynağı Allah’ın boyasıdır. Her renk onun boyasının tecellisidir.

Müslüman her imkâna göre ve her mümkün hale göre boya kullanır. Ve onun her dokunuşu farklı bir renk farklı bir imkân meydana getirir. Kutlu Doğum Hakkın boyasının insan eline verilmesinin habercisidir. Bunun için Müslümanlar Hakkın boyasını kullandıklarında her yer ve herkes Hakka uygun bir renk alır. Haklı bir renge sahip olur. Dolayısıyla onlar için bütün hedefler mümkün hale gelir.

Herkesin ve her mevsimin favori bir rengi vardır. Allah’ın boyası alındığında bakarsın ki her şey en uygun rengini almıştır.

Nefs ve şehvetin rengi kırmızıdır. Üzerine iffetin ve temizliğin rengi beyaz indiğinde pembe olur. Hz. Fatıma’nın sıfatı olan “Zehra” pembe renk demektir. Pembe yanaklar her zaman utanmanın ve hayânın sembolüdür. Bu mevsimde her hanım, her genç kız “Zehra” olabilir. Asla kırmızıyla ortalıkta olmamalıdır. Üzerine mutlaka beyazı kuşanmalıdır. O zaman çiçek olur. Peygamberin (sav) Zehra’sı olur.

Zehra çiçektir. Baharda çiçekler açar. Baharın ve Kutlu Doğumun mevsiminde hanımların favori rengi iffetin, hayânın ve edebin rengi olan beyaz olmalıdır. Çünkü beyaz onları Peygamberin Zehra’sı yapar.

Korkan ve zayıflayan insan sarardığı için sarı takvanın ve tevazünün rengidir. Şehvetin ve hareketin rengi olan kırmızı aynı zamanda genç, delikanlı erkeklerin hakim rengidir. Onlar da bunun üzerine sarı rengi kuşanmalıdır. O zaman Peygamberin (sav) çok övdüğü turuncu(portakal) renge sahip olurlar. Kur’an okuyan mümin hakkındaki hadisin buyurduğu gibi renkleri güzel, kokuları güzel, tatları güzel olur. O halde gençlerimizin bu mevsimdeki favori renkleri, kendilerini turuncuya çeviren sarıdır.

Hayat olgun insanları sarartır. Onlar harekete ve hayata muhtaçtır. Onların favori rengi göğün rengi olan mavidir. Mavi renk sarının üzerine indiğinde onu yeşile çevirir. Onu yeşertir. Olgun insanlarımız vahyin ve göğün rengi olan maviyi favori olarak alsınlar ki baharın rengine uygun olarak yeşersinler, yeşillensinler.

Günahları ve karamsarlıklarıyla içleri kararan kimselerin favori rengi de beyazdır. Beyaz onları griye çevirir. Onları görünür ve fark edilir hale getirir. Dış âleme adım atmalarını sağlar. Devamlı ve istikrarlı bir şekilde tövbelerini ve amellerini artırarak tamamen beyaza dönebilirler. Böylece her rengi en güzel şekilde yansıtacak hale gelebilirler. O halde günahkârların bu mevsimdeki favori rengi beyazdır.

Bahar bütün renklerin ortaya çıktığı mevsimdir. Peygamberin halis sevgisi herkese uygun bir renk verir. Herkesi Allah’ın boyasına boyar. Halis olduktan sonra günahkârı da muttakisi de kadını ve erkeği de uygun rengi alır.

Peygamberin sevgisini yalancı emeller için kullanmaya kalkışanlar da hak ettikleri rengi alır. Nefsi arzularla başka emellerle bunu yapmaya kalkışanların rengi mor olur. Mor; nefesi kesilenlerin, Yüzüne darbe alanların, havaya muhtaç olanların rengidir. Peygamberin sevgisi halisane olduğunda insanlara nefestir, ruhtur. İhlaslı olmadığında nefesleri keser. Peygamberin sevgisi her türlü karşılık bulur. Fakat onu kırmızıyı kuşanmış olarak karşılamamak gerekir. Öyle olması durumunda gökten inen sevgi o kimseleri morartır. Çünkü mor, mavi ile kırmızının karışımıdır. Bu nedenle Allah (c.c) “O gün suçluları morarmış olarak haşrederiz”(Taha:102) buyurur.

Bu mevsimde favori rengi bulmak için uygun rengi kuşanmak gerekir. Allah’ın boyası herkesi bulur. Ama herkes sahip olduğu zemine göre bunu yansıtır. Buna göre herkes Hakkın boyasına bürünür.

Favori rengini isabetli seçerek Hakkın boyasına boyanan kimselere selam olsun. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.