Buyrun, Şehr-i Ramazan İklimine

Tüm suni, süfli gündemlere inat, bizim gündemimiz ramazan.

Gündemimiz ramazan. Çünkü ilahi bir gündem, bereketli bir mevsimdir. İhlaslı amel ekenin rahmet, mağfiret ve cehennemden azad olmayı biçtiği bir mevsimdir.

Allah katından kıymetli kılınan bir zaman dilimidir. Ayların sultanı ve padişahı, zamanların en nadidesidir.

Gündemimiz Ramazandır. Çünkü sahur ve iftarın sahibidir. O gelince evler, ocaklar şenlenir. Çarşılar, pazarlar şenlenir. Yaşlısı, genci ve çocuğuyla insanlar şenlenir. Kalpler, gönüller şenlenir. Sevgi ve rahmet atmosferi kuşatır serzemini.

Gündemimiz Ramazandır. Kelamullah'ın inzal olduğu aydır. Bundan, Ramazan o günden ışıyan bir dolunaydır. Kur'an-ı Kerim'le şereflenmiş ve şereflendiriyor asırlardır. Cebrail “ikra” dedikten sonra Ramazan ilahi aşka diyar, mü'minlere yardır.

Bundan Kur'an ayıdır. Furkan ayıdır. Mukabele ve okuma ayıdır. Halka halka iman ve sıdk ayıdır. İkra emrine “lebbeyk” deyip ona amade olma ayıdır. Okurken kendine gelme, kendine gelirken aşkla kendinden geçme ayıdır. Dili ile eliyle değil belki de kalbiyle yaşayışıyla Kur'an-ı Kerim'e dokunma ayıdır. Ya da ayet ayet Kur'an-ı Kerim'le kalplere dokunma, kalpleri iyilik iyilik dokuma ayıdır. İşte bundan insan ayıdır, Ramazan. İşte bundan, gündemimiz Ramazan.

Evet, gündemimiz Ramazandır. Haşa ve kella suni bir gündem değildir. Rahman'ın bir rahmet tılsımı olarak payemize yazdığıdır. Ona yapışanın rahmete erdiği, kıymetini bilenin kıymetlendiği, onu sevenin sevildiği kalpler ülkesine yılda bir verilen ilahi bir ayardır.

Zira Ramazan, vakit namazlarıyla teravihleriyle camilerin yetim olmadığı, hıncahınç dolup taştığı bereketli bir zamandır. Çocukların camilerde ve cami bahçelerinde koşturması, oynaması da gelecek adına ne güzel kârdır. Camilerin insanların teveccühüyle belki de bulunan çocukların varlığıyla nefes aldığı, insanların özellikle de çocukların camilerde bulunuşuyla ebedi bir hayat bahşeden manevi bir havayı soluduğu aydır.

Ramazan, şeytanların zincirlere vurulmasıyla günahın, haramın, münkerin tabana vurduğu; hayır ve hasenatların, iyiliklerin ve güzelliklerin tavan yaptığı aydır. İnsanlığını kaybetmemiş günahkârların bile utanma, sıkılma ayıdır. Bununla birlikte tövbe ayıdır, Rabbi Rahim'in dergahına rücu etme ayıdır. Kur'anı, camiyi, namazı önüne katıp, pişmanlığı önüne katıp af ve bağışlanma dileme ayıdır. Hak dergâhına dönenlerin manevi iklimin bereketiyle sevinç üstüne sevinç yaşayacakları huzur ve sürur ayıdır.

Fitrenin ayıdır. Her zamandan daha çok bu ayın nasibidir zekât. Sadakanın nam saldığı, diyar diyar ses verdiği ay olduğundan gündemimiz Ramazan. İşte fakirlerin, yoksulların, muhtaçların, yalın ayaklıların, açların, açıkta kalanların sahibi Ramazan. Çünkü Ramazan maide-i rahman, onda kurulur pazar-ı ihsan.

Açın umududur. Muhtacın yüzündeki tebessümdür. Dostluğun pekiştirecidir. İnsanı, dostluğu, iyiliği, güzelliği, hak namına bilinenleri inşa etmenin ayıdır.

İ'tikaf, hesap ve tefekkür ayıdır. Geçen zamanı değerlendirmenin, gelecek zamanı planlamanın ayıdır, bundan gündemimiz Ramazan.

Kadrin, kadir bilmenin ayıdır. Adım adım Allah'a en karip olma, an be an ilahi buluşma, leylin dehlizlerinde vuslat şarabını yudumlama ayıdır. Rabbim kadri bilenlerden, yaşayanlardan; her anıyla Allah'la olmanın ruhunu yakalayanlardan, vuslat şarabıyla kaybettiği kendisini cennette bulanlardan eylesin. Rabbim cümlemizi bu mübarek mevsimden azami istifade edenlerden eylesin. Şehr-i Ramazanınız mübarek olsun. Vesselam.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.