Büyük girişimler katma değerin yarısını oluşturdu

Büyük girişimler katma değerin yarısını oluşturdu

TÜİK’in açıkladığı Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri 2014 araştırma sonuçlarına göre büyük girişimler toplam katma değerin yarısına yakınını oluşturdu.

Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri 2014 Araştırması sonuçlarına göre, faal olan girişimler içindeki payı yüzde 0,2 olan 250 ve daha fazla çalışana sahip 4 bin 858 büyük girişim toplam faktör maliyetiyle katma değerin yüzde 46,5’ini oluşturdu.

Faal olan girişimlerin yüzde 96,6’sını küçük girişimler oluştururken; bu girişimler faktör maliyetiyle katma değer, ciro ve yatırımlar içinde en düşük; toplam istihdam içinde ise yüzde 40,7 ile en büyük paya sahip olan girişim grubunu oluşturdu.

Sanayi ve hizmet sektörlerinde en çok büyük girişimler katma değer yarattı

Girişimlerin büyüklüklerine göre sektörlerinde yarattıkları faktör maliyetiyle katma değer payları incelendiğinde, 250 ve daha fazla çalışana sahip büyük girişimlerin sanayi ve hizmet sektörlerinde ilk sırada yer aldıkları gözlendi. İnşaat ve ticaret sektörlerinde ise en fazla katma değer yaratan, 20-249 çalışana sahip orta ölçekli girişimler oldu.

Büyük girişimler daha verimli

Çalışan başına katma değer olarak hesaplanan işgücü verimliliğinde, 2014 yılında en yüksek verimlilik 67 bin 132 TL ile büyük girişimlerde gözlemlenirken; orta ölçekli girişimler 42 bin 120 TL ile ikinci sırada yer aldı. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.