1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Avrupa Günü mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Avrupa Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Avrupa Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs “Avrupa Günü” nedeniyle yayımladığı mesajda, “Temennimiz, Avrupa’nın, katı göç politikalarının, göçmenlere karşı ayrımcılığın, hoşgörüsüzlüğün ve İslamofobinin tırmanışa geçtiği bir bölge olmamasıdır.” dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs “Avrupa Günü bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanlığı sitesinde yayımlanan mesajda Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne adaylık statüsünün tescil edildiği 1999 yılından bu yana 9 Mayıs “Avrupa Günü”nü tüm Avrupa halklarıyla birlikte kutlandığını hatırlattı.

Mesajında Avrupa Günü’nün, Avrupa’nın bugünkü durumu ve geleceğine ilişkin planların ele alınması açısından anlamlı bir vesile teşkil ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi temel kurucu değerleri, ekonomik ve sosyal kalkınmayla birlikte güvence altına alan AB, dünyada birçok ülke açısından ilham kaynağı olmuştur.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajının devamında şu ifadeleri kullandı: “Ancak 21. yüzyılın şartları, bölgemiz ve ötesinde yaşanan sorunlar, bu kritik dönemde AB’nin daha geniş ve kapsayıcı bir vizyon çerçevesinde tutarlı ve güçlü bir dış politika çizgisi izlemesini her zamankinden daha elzem kılıyor.

Suriye, Irak ve diğer çatışma bölgelerinden kaynaklanan büyük göç krizi karşısında kararlı ve ilkeli bir duruş sergilemenin büyük bir önem arz ettiğine vurgu yapan Erdoğan, Türkiye’nin, ilk günden itibaren bu sınamalar karşısında uluslararası toplum adına sorumluluk üstlendiğini, insani yükümlülüklerini fazlasıyla yerine getirdiğini belirtti.

Erdoğan “Avrupa’da da aynı sağduyulu yaklaşımın günden güne güçlendiğini, yaşanan insanlık dramının etkilerinin hafifletilmesi noktasında gayret sarf edilmeye başlandığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Temennimiz, Avrupa’nın, İslamofobinin tırmanışa geçtiği bir bölge olmamasıdır”

Türkiye’nin, yaşanan acıların tekrarlanmaması ve mevcut sorunlara kalıcı çözümler bulunması için AB ile işbirliği içinde çalışmalarına devam edeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temennimiz, Avrupa’nın, katı göç politikalarının, göçmenlere karşı ayrımcılığın, hoşgörüsüzlüğün ve İslamofobinin tırmanışa geçtiği bir bölge olmamasıdır.” diye belirtti.

Erdoğan mesajına şu sözlerle son verdi: “Türkiye’nin stratejik bir hedefi olan AB üyeliğinin, söz konusu sınamalara karşı başarılı mücadelenin yanı sıra bölge için de istikrar ve ilham kaynağı olacağına inanıyoruz.

Türkiye olarak AB’nin terörle mücadele konusunda daha kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yürürlüğe girmesi hususunda anlaşılmış olan vize muafiyetinin, Türkiye’nin 50 yılı aşkın bir süredir AB kapısında bekletilmesiyle oluşan bıkkınlığı bir nebze olsun gidermesini, verilen sözlerin tutulması yönünde olumlu bir adım olmasını, katılım sürecini hızlandırmasını ümit ediyorum.

Bu düşüncelerle başta vatandaşlarımız olmak üzere bütün Avrupalıların Avrupa Günü'nü tebrik ediyor, tüm Kıta’da barış, huzur ve istikrara vesile olmasını diliyorum.” (İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.