Depremzede çiftçilere hayvan bedeli ve yem yardımı yapılacak

Depremzede çiftçilere hayvan bedeli ve yem yardımı yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, deprem nedeniyle hayvanları zarar gören yetiştiricilere hayvan, hayvan bedeli ile yem yardımı yapılacağını belirtti.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre, deprem nedeniyle 1 Ocak 2020 ile 31 Aralık 2021 arasında oluşan ve oluşabilecek zararların karşılanacağı açıklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığımdan yapılan yazılı açıklamaya göre, deprem nedeniyle büyükbaş ve küçükbaş hayvanları zarar gören yetiştiricilere, bulundukları bölgelerde hayvancılık faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak, verimliliğini artırmak ve hayvan sağlığı ile refahını temin etmek için bir defaya mahsus, hayvan, hayvan bedeli ve yem yardımında bulunulacak.

Hayvancılık Bilgi Sistemi içinde yer alan TÜRKVET veri tabanına kayıtlı yetiştiricilerin deprem nedeniyle telef olan hayvan sayıları, ilgili il ve ilçe hasar tespit komisyonlarınca tespit edilecek.

Zarar gören yetiştiricilere, telef olmuş hayvan sayısı kadar hayvan veya bunların bedeli ile bir defaya mahsus büyükbaş (sığır, manda) için 500 lira, küçükbaş (koyun, keçi) için 75 lira yem yardımı verilecek.

Verilecek yardımlara ilişkin ödemeler bakanlığın hayvancılık destekleri için ayrılan bütçeden karşılanacak.

Karar, 1 Ocak 2020'den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. 

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.