Doğru aday kim?

Seçime günler kaldı. Birkaç gün sonra gidip oylarımızı kullanacağız. Bizi beş yıl daha yönetecek adayımızı… Beş yıl daha hayatımız, çocuklarımızın geleceği, toplumun ahlaki ve maddi geleceği üzerinde söz sahibi olacak adayımızı…
Seçeceğimiz adaya geleceğimizi teslim edeceğiz. Sokak ve çarşılarımızı… Ona sen bizi yönet diyeceğiz. Sen bizim temsilcimizsin, kefilimizsin, her icraat ve söyleminin arkasındayız, senin her işinde biz senin ortağınız diyeceğiz.
Evet, yaptığımız basit bir iş değil. Verdiğimiz oyla seçtiğimiz kişinin her şeyine ortak oluyoruz. Günahına da sevabına da… Oylarımızla seçtiğimiz belediye başkanının her söyleminde ve eyleminde bizim de payımız olacak.

Peki, doğru aday kim? Kimi seçersek hem dünyamızı ve hem de ahretimizi mamur ederiz? Bunu iyi düşünmeliyiz. Sandık başına gittiğimiz zaman seçeceğimiz aday doğru aday değilse eğer beş yıl boyunca onun yanlış ve günahlarına ortak olacağız. Başımızı ellerimizin arasına alıp ciddi ciddi tefekkür etmeliyiz. Doğru aday kim? Doğru adayı nasıl tespit edeceğiz?
Doğru adayı tespit etmek o kadar da zor değil.

Seçeceğiniz aday sizden biriyse, sizin gibi düşünüp inanıyorsa, ahlak ve karakteri gelenek ve göreneklerinizle uyumluysa, sizi anlıyor ve seviyorsa, onu kendinize yakın hissediyorsanız bilin ki doğru aday odur.

Mesela siz namaz ve oruç ehlisiniz. Sizin gibi camiye gidip namaz kılmayan, oruç ayında herkesin gözü önünde su içmekten çekinmeyen bir aday doğru bir aday olamaz!

Mesela siz Müslümanlığınızla gurur duyan, peygamber denilince salâvat getiren birisiniz. Sizin çarşı ve pazarlarınıza İslam’dan önceki putperestliğin, Zerdüşt dininin sembollerini, heykel ve resimlerini diken bir aday doğru bir aday olamaz! Müslümanların Kurban bayramı varsa bizim de nevruzumuz var diyen bir aday doğru bir aday olamaz! Biz Kürdistan’da laikliğin temsilcisiyiz, laiklik konusunda orduyla, Kemalistlerle aynı düşünüyoruz, biz gidersek Kürt Hamas’ı gelir diyen bir aday doğru bir aday olamaz!

Mesela siz namusuna düşkün, namusu için gözünü kırpmadan canını feda eden birisiniz. Ki Kürtlerin ekseriyeti öyledir. Namus Müslüman Kürd’ün olmazsa olmazıdır. Sizin paralarınızla inşa ettikleri bir konferans salonunda “ İbnelik Bir Kimliktir” panelini düzenleyenlere göz yuman, onlara belediyenin konferans salonunu tahsis eden bir aday doğru bir aday olamaz!

Mesela siz şehrinizin mamur olmasını isteyen, güzel bir şehirde yaşamak isteyen birisiniz. Sizin altyapı sorunlarıyla ilgili taleplerinizi, hizmet isteğinizi para yok, kaynak yok gibi bahanelerle erteleyen, görmezden gelen ama boş heykellere, gençliğin ahlakını bozan eğlence programlarına milyarları döken bir aday doğru bir aday olamaz!

Mesela siz huzur isteyen, güven içinde yaşamayı arzulayan, düşünce ve inanç hürriyetine saygılı, kendisinin dışındaki kimselere de hayat hakkı tanıyan, adalet ve hukuka önem veren birisisiniz. Kendisi ve taraftarları dışındaki herkesi ve her yapıyı, oluşumu ihanetle suçlayan, mahkûm eden, taraftar ve partizanlarının başka parti ve oluşumların binalarına, lokallerine vahşice saldırıp linç kampanyaları yürütmelerine ses çıkarmayan, göz yuman, suskun kalarak cürümlerine ortak olan bir aday doğru bir aday olamaz!

Örnekleri çoğaltabiliriz. Doğru adayı seçmek akıl sahibi, düşünce ehli ve ferasetli Müslüman Kürt halkı için hiç de zor değil. Seçime birkaç gün kaldı. Kaderimizi beş yıl daha yanlış adaylara teslim edip dünya ve ahretimizi, çocuklarımızın geleceğini tehlikeye atmayalım…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.