1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ‘Dokunulmazlık kanunu’ Resmi Gazete’de
‘Dokunulmazlık kanunu’ Resmi Gazete’de

‘Dokunulmazlık kanunu’ Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekilliği dokunulmazlıklarıyla ilgili, anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanunu onaylamasının ardından söz konusu kanun değişikliği Resmi Gazete’de de yayımlandı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün milletvekilliği dokunulmazlıklarıyla ilgili, anayasada değişiklik yapılmasını öngören 6718 sayılı Kanunu onayladı. Söz konusu kanun değişikliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında da yer aldı.

Buna göre, 7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına aşağıdaki geçici madde eklendi:

“Bu maddenin Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildiği tarihte; soruşturmaya veya soruşturma ya da kovuşturma izni vermeye yetkili mercilerden, Cumhuriyet başsavcılıklarından ve mahkemelerden; Adalet Bakanlığına, Başbakanlığa, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına veya Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon Başkanlığına intikal etmiş yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyaları bulunan milletvekilleri hakkında, bu dosyalar bakımından, Anayasanın 83. maddesinin ikinci fıkrasının birinci cümlesi hükmü uygulanmaz.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içinde; Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon Başkanlığında, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığında, Başbakanlıkta ve Adalet Bakanlığında bulunan yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyalar, gereğinin yapılması amacıyla, yetkili merciine iade edilir.”

"Bu kanunun yayımı tarihinde yürürlüğe gireceği ve halk oylamasına sunulması halinde oylanır." maddesi de yer aldı. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.