1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Engelliler 2’nci sınıf vatandaş görülüyor"
"Engelliler 2’nci sınıf vatandaş görülüyor"

"Engelliler 2’nci sınıf vatandaş görülüyor"

Engelliler Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Saadet Partisi Batman İl Başkanı Mehmet Fırat, engellilerin ülkeyi yönetenler tarafından 2’nci sınıf vatandaş olarak görüldüklerini söyledi.

A+A-

Saadet Partisi Batman İl Başkanı Mehmet Fırat, “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” münasebetiyle yazılı açıklama yaptı. Fırat, engellilerin de herkes gibi insanca yaşamalarının anayasal hak olmasına rağmen, bugüne kadar ülkeyi yönetenler tarafından 2’nci sınıf vatandaş olarak görüldüklerini söyledi.

Yaptığı açıklamada Fırat, bütün her şeyde olduğu gibi engellilere de nasıl davranılacağını, onların sosyal hayata nasıl adapte edileceği hususunda Hz. Muhammed’in (s.a.v) yaşantısından örnekler vererek, “Bizler İslam dininin erleri olarak engellilerimizi özel insanlar sınıfında değerlendirip buna göre hareket etmeliyiz. Asrı Saadet döneminde efendimiz ne zaman Medine dışına çıkacak olsa yerine Görme Engelli Sahabe Abdullah İbn-i Ümmü Mektum’u vekil olarak tayin ederek bizlere engellilere ne denli önem vermemiz gerektiğini apaçık göstermiştir. Asrı Saadeti kendine rehber edinen devletler de engellilerine en büyük değeri vermiş ve onların insanca yaşamaları için ne gerekiyorsa yapmıştır. Osmanlı Devleti bunun en büyük ve en bariz örneğidir.” dedi.

Günümüzde engellilere hiçbir değerin verilmediğini söyleyen Fırat, “Nüfusumuzun yüzde 12,29’unu oluşturan bu kardeşlerimizin diğer vatandaşlarımız gibi insanca yaşamaları anayasal hak olmasına rağmen, bugüne kadar ülkemizi yöneten siyasiler ve devlet adamları engellileri insan hakları ve özgürlükler bağlamında düşünmeyerek, onları 'dilenci toplum' ve 'ikinci sınıf vatandaş' konumunda görmüşlerdir. Örneğin, 'Yasa çıkarın da işe girip ekmeğimizi kazanalım’ diyen bir grup engelliye tanınmış siyasi adamlarımızdan biri ‘zekâtlar, fitreler size yetmiyor mu’ diyerek engellilere bakış açısını göstermiştir. Yine başbakanlık makamında oturan bir diğer devlet adamımız, 'Ben vatandaşımın sağlamına iş bulamıyorum ki, engellisine bulayım' diyerek engelliye bakış açısını göstermiştir.” diye konuştu. (İLKHA) 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.