Enkaz kaldırma çalışmalarında yayılacak toz hastalığa neden olabilir!

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şerif Kurtuluş, enkaz kaldırma çalışmaları ile şehirlerde ciddi bir toz bulutu oluşacağını dile getirerek enkaz kaldırma çalışmalarında yayılacak tozun hastalığa neden olabileceğine dikkat çekti.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şerif Kurtuluş, deprem bölgelerinde yıkım ve enkaz kaldırma işlemleri esnasında yayılacak olan tozların zararları ve alınacak tedbirler konusunda uyarıda bulundu.

Kurtuluş, büyük depremin ciddi yıkımlara neden olduğunu hatırlatarak enkaz kaldırma çalışmaları ile şehirlerde ciddi bir toz bulutu oluşacağını dile getirdi.


Enkaz kaldırma ve yıkım faaliyetlerinde çalışan kişilerin ve çevre güvenliği sağlayan güvenlik güçlerinin koruyucu tulum, N99 (FFP3) maske kullanmaları ve günlük banyo yaparak korunmasının önem arz ettiğine değinen Doç. Dr. Kurtuluş, bu önlemlerin alınmaması halinde toza maruz kalan insanlarda çeşitli hastalıklar oluşabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

"Enkaz kaldırma işlemlerinin ıslak yapılması önem arz etmektedir"