Esnaf, IBAN ile ödeme ve başlayacak olan denetimleri değerlendirdi

IBAN ile ödemeyi değerlendiren esnaflar, bu yöntemin rahat olduğu için tercih edildiğini, başlayacak denetimlerin vergi yükü altında ezilen küçük esnafı zorda bırakacağını ifade ettiler.

Son dönemlerde çokça konuşulmaya başlanan IBAN ile ödeme yöntemine ilişkin vergi kaçakçılığının önüne geçmek adına esnafa yönelik sıkı denetimler uygulanmaya başlanacak.


IBAN ile ödemenin tercih edilme nedenleri ile devletin uygulamaya başlayacağı denetimleri İLKHA muhabirine değerlendiren esnaf, yapılacak denetimlerle zaten ağır vergiler altında ezilen esnafın daha da zora gireceğini dile getirdiler.

"Vergi oranları biraz düşürülse esnaf biraz daha rahatlayacaktır"

download.png

Osman Avcı

7 yıldır market işletmeciliği, 4 aydır da ayakkabı işletmeciliği yapan Osman Avcı, "Avrupa ülkelerinde vergi kaçakçılığı ile ilgili çok sıkı takip yapılıyor. Fransa'da arkadaşlarım var. Orada bu konu ile ilgili çok büyük takip yapıldığını biliyorum. Türkiye bu konuda biraz daha geniş davranıyor. Ancak esnaflarımız şu anda vergi konusunda çok büyük bir yük altındalar. Önceden yüzde 10 olan vergiler yüzde 20'ye çıkarıldı. Vergi oranları biraz düşürülse esnaf biraz daha rahatlayacaktır. Böylece insanlar vergi kaçakçılığı gibi yollara başvurmazlar. Büyük ihtimalle bu vergilerden dolayı bu işlere (IBAN ile ödeme) girişiyorlar. Eğer vergilerde hafifleme uygulanırsa esnaflarımız biraz daha itidalli şekilde adımlar atacaklar." dedi.

"Esnafımıza vergi konusunda yardımcı olunmalı"

IBAN ile ödeme konusunun devlet tarafından denetime tabi tutulması konusunu da değerlendiren Avcı, "Bu uygulama ile esnafımız biraz daha dikkatli davranmasına vesile olabilir ama yine de esnafımıza vergi konusunda yardımcı olunmalı. Çünkü esnaf önemlidir. Onlar olmazsa ticaret dönmez. Onun için onlara yük olmak yerine yardımcı olunmalı. Bu iş tutar mı bilmiyorum ama esnafımız hala vergi altında eziliyor" diye konuştu.

"IBAN ile de nakit olarak da ödeme yapılsa KDV'sini ödenmeli"