Evladı Resul Kimdir?

Bilindiği üzere ümmetin evladı resule özel bir sevgisi ve muhabbeti vardır. Şura suresi 23.  Ayeti kerimesine dayandırarak Evladı Resulü sevmenin farziyetini iddia edenlerin iddiası zayıf olsa da Evladı Resulü sevmenin faziletine ilişkin mütevatir derecesinde hadisi şerifler mevcuttur. Evladı Resul’ün bu muhabbetine mazhar olmak için uydurma şecerelerin olduğu da bilinen gerçeklerdendir.

Yöremizde bazı aşiretler kendilerinin şecere sahibi olduklarını yani evladı resul olduklarını iddia ediyor; ancak aşiretçe Evladı Resule asla yakıştırılamayan şenaatlerde bulunuyorlardı. İslam karşıtı siyasi partilere destek olan bu aşiretlerin bir kısım ileri gelenleri mason localarına kayıt ve tescilli idiler.

Bu olayı Rahmetli Hocam Molla Said Tekin’e sormuştum. Hocamın cevabı şöyle olmuştu: “Bir babanın çocuklarının kimler olduğunun o babanın mirasının kimlere kaldığından anlayabiliriz. Babanın en kıymetli ve en çok malı kimde ise o kişi o babanın en kıymetli çocuğudur.  Peygamberimizin dünya malı olarak bir şey bırakmadığını biliyoruz.  Onun asıl mirası sünneti seniyesidir. O halde bakacağız bu maldan kimde çoksa asıl evladı resul budur diyeceğiz. Resulullah’ın sünneti seniyesine ef’aliyle, eşkâliyle ve akvaliyle çokça riayet eden birini seveni Resulullah da sever. Onu üzen, Allah Resulü’nü de üzer. ”

Zamanımızda Rasulullah’ın (sav) sünneti denince özel bir çaba sonucu sadece sakalı şerifi, misvakı, gözümüze sokulmaya çalışılıyor. Resulü Ekrem’in bize mirası bu kadardan ibaret olabilir mi? Sünnet onun eşkâl (giyim kuşamı), ef’al ( fiileri) ve akvali (sözleri) ise İşkenceye, boykota, iftiraya, hicrete maruz kalması, kılcını yanından ayırmaması (hutbeye çıkarken dahi), savaşlara komuta etmesi ve bir kafir öldürmesi neden sünneti ve bize bıraktığı mirasından sayılmasın.     

Şimdi merhum Molla Said Hocamın tarifine göre gerçek evladı resulü tanımak isteyenler yukarıda bahsettiğim sünnetlerin tamamının kimlerde olduğunu bir araştırsınlar. Kimler işkenceye, boykota, aşağılık iftiralara, hicrete maruz kalmış, kimlere siz kılıçlarınızı gömdünüz mü, diye soruluyor. Kimler Ebu Cehil komutasındakilerle savaş halinde şehitler veriyor. Kimler Onun davası uğruna babasıyla evladıyla karşı karşıya gelmiş. Tebliğ yaparlarken kimlerin peşinden bunlara inanmayın hatta onlarla hiç görüşmeyin deniliyor. Kendilerine görüşme, buluşma ambargosu dahi uygulananlar kimler. Resul’ü Ekrem’e hakareti en yüksek sedayla tel’in edenler kimler.

Merhum Said Hocamın bu ölçülerine göre Evladı Yezid’i tanımak da zor olmasa gerek. Yezid’in (beyaz) saraylarının gücü karşısında kılıçlarını Hüseyin’lere karşı bileyen Kufelilerin nesli tükendi mi sanıyorsunuz.

Ya Rab bizi dûr eyleme Evladı Ali’den,

Biz Evladı Ali’yi severiz kalu belâ’dan. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.