Gaziantep'te ev kirasını ödeyemeyince sokağa atıldı

Gaziantep'te kirasını ödeyemediği gerekçesiyle ev sahibi tarafından 7 çocuğuyla sokağa atıldığını iddia eden kadın, yetkililerden yardım istedi.

Gaziantep'te eşi vefat ettikten sonra üvey ailesi tarafından evlendirildiği kişi tarafından terk edilen ve 7 çocuğuyla birlikte tek başına kalan Handan Orbeyi, ev kirasını ödeyemediği gerekçesiyle ev sahibi tarafından sokağa atıldığını ve 15 gündür çocuklarıyla sokaklarda kaldığını iddia etti.

Gaziantep’te biri bebek 7 çocuğuyla birlikte ikamet ettikleri evin kirasını ödeyemeyen Handan Orbeyi, ev sahibi tarafından sokağa atıldı. 15 gündür parklarda ve sokaklarda yaşam mücadelesi veren Orbeyi ailesinin dramı yürek burkuyor.

İddiaya göre, eşi vefat ettikten sonra üvey ailesi tarafından evlendirildiği kişi tarafından terk edilen ve 7 çocuğuyla birlikte hayırseverlerin yardımıyla Şahinbey ilçesinin Yukarı bayır Mahallesi'nde kiraladığı bir evde yaşayan Handan Orbeyi, kirasını ödeyemediği gerekçesiyle ev sahibi tarafından yaklaşık iki hafta önce sokağa atıldı.

Sokağa atıldığı ilk günleri bir parkta geçiren Orbeyi ve 7 çocuğu daha sonra da duyarlı bazı vatandaşlar tarafından bir otele yerleştirildi. Birkaç gün otelde kalan Orbeyi, otel parasını ödeyemeyince çocukları ile birlikte oteli terk etmek zorunda kaldı. Orbeyi, 2 gündür Şahinbey ilçesi Savcılı Mahallesi’ndeki boş bir iş yerinin önünde yere serdiği bir savanın üzerinde çocuklarıyla birlikte geceyi burada geçirdi.

İlk eşi vefat ettikten sonra üvey ailesi tarafından evlendirildiği ve iki çocuğunun olduğu kişi tarafından terk edildiğini iddia eden Orbeyi, hayırseverlerin yardımıyla kiraladığı bir evde oturmaya başladığını ve evinin 6 aylık kirasının hayırseverler tarafından karşılandığını, son iki aydır da ev kirasını, elektrik ile suyu ödeyemediği gerekçesiyle ev sahibi tarafından sokağa atıldığını öne sürdü.

İki hafta önce sokağa atıldığını söyleyen Orbeyi, 7 çocuğuyla birlikte zor durumda olduğunu belirterek yardım çağrısında bulundu.

Eşinin kendisini, çocuklarını istemediğini ve kabullenmediğini iddia eden Orbeyi, kendisi için her hangi bir şey istemediğini ve tek isteğinin çocukları ile sığınabileceği bir ev olduğunu söyledi.

“Kızlarımın başına bir şey gelmesinden korkuyorum”

Sokaklarda çocuklarının başına bir şey gelmesinden korktuğunu belirten Orbeyi, “7 tane çocuğum var. Eşim vefat etti ve 15 günden beri de sokaklardayım. Valilik, belediye ve kaymakamlığa gittim. Hangi kapıyı çaldıysam, yüzüme kapandı ve kimse bana yardım etmedi. 5 tane kızımın olduğunu söyledim. ‘Kızlarımın başına bir şey gelmesinden korkuyorum’ dedim. Ama buna rağmen kimse bana yardım etmedi.” dedi.

“Çocuklarım 15 gündür aç ve susuzlar”

İlk eşinin 8 yıl önce vefat ettiğini belirten Orbeyi, “Eşim vefat ettikten sonra üvey ailem, beni evli biriyle evlendirdi. O da beni iki çocuğuyla birlikte bırakıp gitti ve bana sahip çıkmadı. Ev kirasını, elektriği ve suyu ödeyemediğim için ev sahibi de beni dışarı attı. Bu şekilde 15 gündür sokaklardayım. 15 gündür insanların bize verdikleri yemeklerle çocuklarımı doyurmaya çalışıyorum. Çocuklarım 15 gündür aç ve susuzlar.” ifadelerini kullandı.

“Ben sadece çocuklarım için bir ev istiyorum”

Yetkililere seslenen Orbeyi, “Belediyeye ve kaymakamlığa gittim ‘bana ev bul’ diyorlar. Benim param yok ki ev bulayım. ‘Yardım edin, sokaktayım’ diyorum. Bana yardım etmiyorlar. Kimse bana yardım etmedi. Bütün kapılar yüzüme kapandı. Buradan önce bir parkta kalıyordum. Çocuk arabam vardı, çaldılar. Çocuklarımı da kaçırırlar diye korktum. Sabahlara kadar uyumayıp, çocuklarıma bakıyordum. Bir hayırsever bizi bir otele yerleştirdi. Kaymakamlık ödeneği olmadığı için de otelden bizi çıkardılar. Ben cumhurbaşkanıma, Fatma Şahin’e sesleniyorum; bana değil, çocuklarıma yardım etsinler. Ben sadece çocuklarım için bir ev istiyorum.” şeklinde konuştu.

Sokakta kalan aileye Umut Kervanı sahip çıktı

7 çocuğuyla beraber 15 gündür sokakta kalan Orbeyi ailesine yardımcı olmak ve kalabilecekleri bir ev bulmak için bölgeye gelen Gaziantep Umut Kervanı Başkanı Mustafa Özaslan da gazetecilere yaptığı açıklamada, aileyi sokakta bırakmayarak, bir eve yerleştireceklerini söyledi.

Özaslan, dernek olarak daha önce aileye hayırseverlerin desteğiyle zaman zaman gıda, giyim ve nakdi yardımda bulunduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Daha önce yardım ettiğimiz ailenin sokakta olduğunu öğrendik. Daha önce bize bu ailenin durumunu haber vermişlerdi. Kaldıkları eve gittik, kaldıkları evde gerçekten durumlarının iyi olmadığını gördük. Biz de kendilerine gıda, giyim ve nakdi olarak yardımda bulunduk. Yardım etmek için kendilerine zaman zaman uğruyorduk. Bugün de evden atıldıklarını ve sokaklarda kaldıklarını öğrendik. Kendilerine nasıl yardımcı olabiliriz diye buraya geldik. Gerçekten gördük ki bu ailenin durumu iç açıcı değil, perişan bir vaziyetteler. Biz de Umut Kervanı olarak ne yapabiliriz, nasıl yardımcı olabiliriz, onlara kalabilecekleri bir yer için inşallah elimizden gelen gayreti de göstereceğiz, yardımcı olmaya çalışacağız. 6-7 çocuklu ve hepsi kız çocuğu olan böyle bir ailenin sokakta kalması vicdanları sızlatıyor. Gerek vatandaşlarımız gerekse de sosyal yardımla ilgili çalışan kuruluşların bu aileye sahip çıkması lazım. Biz de inşallah bunu dikkate alarak, bu aileyi sokaktan alıp, kalabilecekleri yere yerleştireceğiz. Ayrıca ailenin durumu ile ilgili yetkililerle de görüşeceğiz.”

İLKHA

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar