Gaziantep’te sosyal tesisler immün plazma merkezi haline getirildi

Gaziantep’te sosyal tesisler immün plazma merkezi haline getirildi

Gaziantep'te taziye evi olarak kullanılan bazı sosyal tesisler, immün plazma bağışı çalışmalarında kullanılmaya başlandı.

Pandemi sürecinde kan ve immün plazma bağışında bulunmak isteyen vatandaşlardan kan alımı için kullanılması amacıyla Gaziantep Valiliği, Şehitkamil Kaymakamlığı, Şehitkamil İlçe Sağlık Müdürlüğü, Kızılay Gaziantep Şubesi ve Şehitkamil Belediyesi arasında geçtiğimiz hafta 14 sosyal tesisin teslim protokolü imzalandı.

Protokolün ardından başlatılan çalışmalar kapsamında Şehitkamil ilçesinde belirlenen sosyal tesisler immün plazma bağışı servisi haline getirildi. İmmün plazma bağışı merkezine dönüştürülen tesislerde bağışlar alınmaya başlandı.

Daha önce Covid-19 rahatsızlığı geçiren ve iyileşen hastalar, immün plazma kan bağışında bulunmak için sosyal tesislere gelerek kan bağışında bulunuyorlar.

Değirmiçem Mahallesi'ndeki sosyal tesiste Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve Kızılay Gaziantep Şube Başkanı Nihat Yıldırım, sağlık çalışanları ve plazma kan bağışında bulunan vatandaşlara bir araya geldi.

Yapılan çalışmalar hakkında Kızılay Şehitkamil Şube Başkanı İsmail Güler’den bilgi alan heyet, immün plazma kan bağışında bulunan vatandaşlara ve Kızılay çalışanlarına teşekkür etti.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, immün plazma kan bağışıyla insanlığın kazanacağını söyledi.

“İmmün plazma kan bağışıyla insanlık kazanacak”

Covid-19 salgını ile mücadelenin devam ettiğini belirten Kalaylı, “Malumunuz olduğu üzere üretilmeyen tek ilaç kan ve immün plazma. Ancak vatandaşlarımızdan aldığımız bağışlarla bu ihtiyacı gidermeye çalışıyoruz. Şu an yoğun bakımda tedavisi için plazma kan bağışı bekleyen hastalarımız var. Dolayısıyla bu hastalığı geçirmiş vatandaşlarımız, immün plazma kan bağışında bulunabiliyorlar. Hatta vatandaşlarımız bir değil, birden fazla da bağış yapabiliyorlar. Dolayısıyla tüm Covid-19’u yenmiş vatandaşlarımıza buradan sesleniyorum ve immün plazma kan bağışında bulunmak için 139 Nolu sosyal tesisimize davet ediyoruz. İmmün plazma kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımız, bir saatlerini ayırarak yoğun bakımda tedavi bekleyen hastalarımıza umut olabilirler. İmmün plazma kan bağışıyla insanlık kazanacak. Tüm kan bağışçılarını buraya davet ediyorum.” dedi.

“Hasta sayımız arttığı için immün plazmaya ihtiyacımız var”

Sosyal tesislerin milletin malı olduğunu ifade eden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Covid-19 salgınının had safhada olduğu bir dönemde özellikle immün plazma kan bağışı noktasında ihtiyaç var. Kan merkezimiz çok yoğun bir ortamda çalışıyordu. Sayın Kaymakamımızın incelemeleri neticesinde Kızılay Başkanımız ve Şehitkamil Şube Başkanımız ile birlikte yeni bir arayış içerisine girdik. Bir yandan kan bağışlarının alınması lazım. Bir yandan da hasta sayımız arttığı için immün plazma kana ihtiyacımız var. Şehitkamil Belediyesinin sosyal tesisleri hemen hemen her mahallede var. Bununla ilgili talep olunca, içerisinde bulunduğumuz 139 Nolu sosyal tesisin tahsisi söz konusu oldu. Bu sosyal tesisler, milletin malı ve millete hizmet veriyor. 139 Nolu sosyal tesisimiz de faaliyet göstermediğinden dolayı immün plazma kan bağışı için tahsisi yapıldı. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Bir immün plazma kan, 3 can kurtarıyor”

Pandemi dönemi içerisinde plazma tedavisinin ciddi oranda katkı sağladığını belirten Kızılay Gaziantep İl Şube Başkanı Nihat Yıldırım da şunları söyledi:

“Öncelikle böylesine nitelikli bir yeri bizlere tahsis ettikleri için Şehitkamil Belediyemize ve Kaymakamlığımıza çok teşekkür ediyorum. Plazma konusu çok önem arz ediyor. Bulaşın arttığı bu dönemde hastalıklar artıyor, hastalıklar arttıkça da tedavi yöntemlerinden birisi olan plazma tedavisi bizim için çok önemli. Bir immün plazma kan, 3 can kurtarıyor. Bir plazma kan bağışçımızdan aldığımız plazma kanı, 2 veya 3 hastamıza verebiliyoruz. Bir plazma 3 can mantığıyla yaklaşalım ve plazma kan bağışına destek olalım. Plazma kan bağışlarımızı şu anda Şehitkamil Belediyemizin 139 Nolu sosyal tesisinde alıyoruz. Randevulu bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Plazma bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımız, 168 numaralı Acil Çağrı Merkezinden veya kanver.org.tr adresinden randevu alabilirler.”

Kızılay Şehitkamil Şube Başkanı İsmail Güler ise yer tahsisinde bulunan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’na teşekkür ederek immün plazma kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşları tesise davet etti.


Gaziantep’te sosyal tesisler immün plazma merkezi haline getirildi

Gaziantep’te sosyal tesisler immün plazma merkezi haline getirildi

Gaziantep’te sosyal tesisler immün plazma merkezi haline getirildi

Gaziantep’te sosyal tesisler immün plazma merkezi haline getirildi

Gaziantep’te sosyal tesisler immün plazma merkezi haline getirildi

Gaziantep’te sosyal tesisler immün plazma merkezi haline getirildi

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler