1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. ANKARA

  4. Göç ve Manevi Destek Merkezi açıldı
Göç ve Manevi Destek Merkezi açıldı

Göç ve Manevi Destek Merkezi açıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı Göç ve Manevi Destek Merkezi, Ankara’nın Çankaya ilçesinde dualarla açıldı.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı Göç ve Manevi Destek Merkezi, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla Ankara’da açıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, açılışta yaptığı konuşmada, son yıllarda başta Suriye olmak üzere bölge ve dünya üzerinde yaşanan iç çatışmalar, savaş, terör olayları gibi sebeplerle Türkiye'ye önemli bir göç hareketinin yaşandığını ifade etti.

Erbaş, "Başkanlığımız, son yıllardaki hizmet yelpazesine göçmenleri de eklenmiştir. Bu bağlamda 2017 yılında Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı kurulmuştur." dedi.

Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığının toplumun desteğe muhtaç dezavantajlı ve kırılgan kesimlerine manevi danışmanlık hizmetleri sunduğunu belirten Erbaş, "Bu daire başkanlığı, aynı zamanda göçmenlerin toplumuzla barışık ve uyumlu yaşamalarına, şiddet ve terörden beslenen radikal akımlardan, zararlı ve istismarcı yapılardan korunmalarına gayret göstermektedir." diye konuştu.

"Eğitim faaliyetleri, dil ve meslek edindirme kursları düzenlenecek"

Erbaş, hizmete açtıkları Göç ve Manevi Destek Merkezi’nde, 10 adet derslik, toplantı ve konferans salonları, sosyal, kültürel ve sportif aktivitelerin yapılabileceği salonların bulunduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

"Göç ve Manevi Destek Merkezi’nde Başkanlığımızın yönetiminde Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) bünyesindeki Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi (SODEM) işbirliğinde hizmet sunulacaktır. Başta göçmenler olmak üzere manevi desteğe muhtaç kesimlere yönelik ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte eğitim faaliyetleri, dil kursları, meslek edindirme kursları, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlenecektir."

Erbaş, Göç ve Manevi Destek Merkezinin hayırlara vesile olmasını temenni ederek, binanın Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisi için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise yaptığı konuşmada Göç ve Manevi Destek Merkezinin hem Türkiye’ye hem hedeflediği kitleye hayırlı ve uğurlu olmasını temennisinde bulundu.

Soylu: Suriye'deki kardeşlerimize sırtımız dönemezdik

Düzenli ve düzensiz göçün bundan sonra dünyanın kaderi olduğunu dile getiren Soylu şöyle devam etti:

"Irkçılığın yükselttiği anlaşılmaz ve katı duvarlarla aslında bugün insanlığı mahkum etmektedirler. Allah korusun endişem şudur, Avrupa'dan ve dünyadan esen rüzgârlar Türkiye'yi de böyle bir ırkçılığa mahkum etmesidir. Onun için bu merkezin çok büyük bir ehemmiyeti vardır. Biz Suriye'deki kardeşlerimize sırtımız dönemezdik, dönmedik. Allah'a şükür bütün dünyaya rağmen orada 4 bin kilometrekare bölgeyi huzura eriştirdik. Bugün açılışını yapmış olduğunuz kurumun mensupları da bugün orada var. Beş vakit ezan okuyorlar. Allah'a hamdolsun oradaki çocukları dinsiz yetiştirmeye, kendi inancından ayırmaya çalışanlara karşı sadece kendi anlayışımızda değil, dünyaya göstererek bir meydan okuma ortaya koyuyoruz. Bütün Türkiye'de bu nizamı sağlayan ve bu nizamı oluşturan bir anlayışı hep birlikte gerçekleştireceğiz. Burada bu kurumun açılmasının bizim açımızdan hele daire başkanlığı gibi sadece bunun üzerine yüklenen bir sorumluluk, bizim açımızdan da gayet memnuniyet vericidir. Allah razı olsun ve işin esası, özü tam anlamıyla yerine getirilmektedir."

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.